reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

czerwona pupcia po antybiotyku pomocy

magdalenakowalska

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
23 Marzec 2009
Postów
39
Witajcie, moja 7 miesięczna niunia miała początkowe zapalenie oskrzeli podawałam zapisany antybiotyk amoksiklav, teraz jak już jest koniec podawania ma straszanie czerwoną pupkę:-(smarowałam sudocremem i maścią alantan dermoline także kartoflanką jednak mało skuteczne. Podpowiedźcie co wy robicie?
 
reklama
Ale to jest odparzenie czy rumień ? pojawiło się gdzieś jeszcze? bo jak rumień to może być rekacja alergiczna na antybiotyk Mój 2 letni synek dostał właśnie po amoksycylinie pokrzywki takiej mocno czerwonej ale u niego się to rozprzestrzeniało była to reakcja na antybiotyk.Na pupie też miał.Obserwuj bo może to alergia na antybiotyk te z rodzinny pencylin są bardzo allergenne, charekterystyczne jest to że uczulenie pojawia po skończonej kurcji antybiotykiem.Jeśli zwykłe odparzenie to mycie wodą samą , odtawienie chuteczek nawilżanych , mąka kartoflana w bardzo cieżkich przypadkach z rankami to termentiol punktowo czyni cuda.U nas zawsze działało.
 
u nas na solidne odparzenia dawał radę tylko Bepanthen polecony przez panią w aptece. Czerwona pupa może być od jakiegoś składnika w antybiotyku lub czegoś innego co dzidzia zjadła np. moja dziś dostała pierwszy raz soczewicę i od razu czerwona pupa z drobnymi krostkami!:(
 
ja polecam na takie skrajne sytuacje tormentiol... nam zawsze pomagał, ale najwazniejsze zeby zbyt dlugo nie stosować
no i brudzi ciuszki w razie gdy coś się wydostanie spod pieluszki
ale najważniejsze też to żebyś teraz dużo wietrzyła malutkiej pupcię
 
u nas po baktrimie wychodziła na pupie zawsze taka plama czerwonawa wypukła to było lata temu i okazało sie ze to uczulenie nalek potem nigdy juz go nie dostał jak to zauwazylismy ze to za kazdym razem po tym leku wychodzi
 
po antybiotykach pupcie maluchów bardzo często się odparzają! sudocrem jest bardzo wysuszający ale ja faktycznie polecam ten tormentiol, ja zawsze mam go pod ręką na krytyczne sytuacje! troszkę brudzi to fakt ale jeśli warstwa jest cienka to nie wyjdzie z pieluszki :) a pozostaje długo na skórze i dobrze chroni, szybko łagodzi podrażnienia, otarcia itp. antybiotyki bardzo osłabiają organizm dlatego pupka jest podatna na odparzenia ... przemywać wodą, dużo wietrzyć, z naturalnych kosmetyków polecam olej słonecznikowy i mąkę ziemniaczaną!!! niech dziecko leży jak najwięcej bez pieluszki jeśli to możliwe :) jeśli nie macie podejrzeń co do alergii to nie ma się czym martwić ... ponoć bepanten też bardzo dobry jest, ja nigdy nie stosowałam ... teraz na odparzenia stosuję krem z Rossmanna na odparzenia babydream, działanie takie samo jak sudokremu tylko tańszy i łatwiejszy w użyciu :)
 
Termentiol i Bepanthen-polecam. No i mycie pupy wodą i żelem do mycia dziecka przy każdej zmianie pieluszki. Nam pomogło jak córa dostała uczulenia i wyszło to jako taka pokrzywka na pupie
 
reklama
Droga Mamo,
to nie temat z mojego Forum, ale jestem trochę zaniepokojona podpowiedziami innych Mam. Nie należy się straszyć (reakcja alergiczna na antybiotyk, któa choć po penicylinach jaką jest amoksilkav jest stosunkowo czestsza niż po innych antybiotykach, to po pierwsze zdarza się rzadko, po drugie reakcje są uogólnione, a nie zmany skórne w jednym miejscu!!! ). trzeba mysleć, o tym co jest najczęstsze, najczęściej natomiast po leczeniu antybiotiem w okolicy pieluchy zdarza się tzw. wyprzenie drożdżakowe / kandydoza. Antybiotyk zabija bakterie te dobre ze skóry i te złe (powodujące infekcje), tak więc grzybki z rodzaju Candida, które naturalnie wystepują na skórze w okolciy plciowej lub na błonach śłuzowych jamy ustnej lub okolic odbytu, maja nagle więcej miejsca do życia. Poza tym pielucha to taki inkubator dla grzybów: ciepło, mokro i pełno pożywienia (mocz i kał są świetną pożywką dla bakterii).
Okolica pielucszkowa ma NAJCIEŃSZA skóre z całego ciała i trzeba bardzo ostrożnie używać tu leków / prepatów, bo wszytsko się wchłania do organizmu. Poz atym skóra jest tu tak cieńka, że nie należy stosować tłustych kremów i maści (jak Tormentiol,który raczej nie powinien być stosowany u niemoląt)
Proponuję:
- nie myć za często !!! w ciagu dnia chusteczki do przecierania, a mycie wodą 1 max 2 x dziennie, najelpiej samą wodą, bez mydeł (są drażniące, kal można usuwać oliwką, ale z zasady im mniej kosmetyków do mycia w tej okolicy tym lepiej), chyba że mydła typu SYNDET (LIPIKAR, OILATUM< ADERMA)
- czestą zmianę pieluchy, a przed kąpielą i w ciagu dnia "wietrzenie" kilka minut tej okolicy
- przy zmianie pieluchy i po kąpieli okolice można osuszać papierem toaletowym
- Wypróbuj zwykły Clotrimazol krem 2-3 x dziennie przez 5-7 dni; jak nie będzie lepiej można spróbować leczenia kremem PIMAFUCORT 2 x dz 3 dni potem 1 x dziennie 3 dni, stosując go BARDZO cieńko
- warto stosować tez tzw. kremy barierowe w tej okolicy,które chronia skórę przed rażniącym działaniem moczu i kału, np. Mustela krem barierowy, czy Bepanthen
Pozdrawiam !
 
Ostatnia edycja:
Do góry