reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

I komunia

Pandorka, a powiedz, czy twój synek chodzi na religię? Bo jesli tak, to sens całego przedsięwzięcia powinien już znać... Ja też nie jestem głęboko wierząca, ale od czasu do czasu pojawiamy się w Kościele na mszy dla dzieci, bo widzę, że Wiktorii sprawia to przyjemność i lubi tam być... W domu tez nie rozmawiamy o Bogu, nie odmawiamy modlitw...
Myslę, że przede wszystkim powinnaś zapytać swojego synka co on o tym myśli, jest już dużym chłopcem i można przeprowadzić z nim tego typu rozmowę. Druga sprawa to pytanie, czy Twój synek był chrzczony, jeśli tak, to kolejny argument, żeby do komunii przystapić, bo skoro wybraliście już jakąs drogę to warto byłoby ją kontynuować. Przecież ułatwi mu to życie w przyszłości, na przykład kiedy bedzie chciał wziąć ślub konkordatowy...
Ewentualnie możesz porozglądać się za jakąś książką w tym temacie...
Znalazłam coś takiego, ale powiem szczerze, że nie czytałam tego tekstu (więc nie ręczę co tam przeczytasz :)) Jak dobrze przygotowa� dziecko do I�Komunii �wi�tej?
Nie wiem, może wytłumacz synkowi sens spowiedzi? Że łatwiej mu będzie, kiedy opowie o swoich grzeszkach i dzięki temu bedzie miał czyste sumienie, że czasem łatwiej jest powiedzieć, że zrobiło się coś niedobrego nie mamie, ale własnie komuś obcemu.. Sama nie wiem, już chyba zaczęłam za bardzo kombinowac..

W każdym razie trzymam za Ciebie kciuki i napisz koniecznie, jak to rozegrałaś :)

Pozdrawiam

Gośka29
, jak przeczytałam Twoje menu to mimo wczesnej pory dostałam jakiegoś ślinotoku :) Mniam... :)
 
reklama
Witam !
Drogie mamy,
Tak czytam te wasze posty i zastanawiam się nad sensem I Komuni Sw...
Bo i ja mam problem, ale nie z menu ani kogo zaprosić na przyjęcie.
Otóż..problem dotyczy sensu tej ceremonii.
Zastanawiam się od niedzieli, (bo wtedy miałam pierwsze spotkanie przed komunią mojego syna)
Czy powinnam decydować się na te zamieszanie nie tylko rodzinne ale przedewszystkim ...w uczuciach, myślach i sercu mojego dziecka.
Nie chodzę do kościoła, bo nie chcę oszukiwać ani siebie,ani sąsiadów a zwłaszcza Boga.
Mąż jest niewierzący, w domu w ogóle nie rozmawiamy o bogu, nie ma też codziennych pacierzy przed łóżkiem na dobranoc.
Zastanawiam się więc, jak mam wyjaśnic 8-latkowi co oznacza komunia-prezenty?
przeciez nie o to w tym wszystkim chodzi...
Przygotowań będzie sporo przecież muszę nauczyć go tych wszystkich "regułek" i do spowiedzi tez by się przydało..
a ja nie zamierzam iść bo,no własnie -mowilam już nie chcę oszukiwać ,zwlaszcza mojego dziecka.
Jak to rozegrać? W domu co innego w kosciele tez>?
Pozdrawiam,
No wlaśnie ja tak jak Pandorka zastanawiam sie nad sensem komunii ,też mam problem i to nie jeden ,Pierwszy i najważniejszy to finanse .:-(Ja straciłam pracę jak byłam z trzecim dzieckiem w ciąży ,teraz trudno mi podjąc pracę .Pokoi mimo ,ze mam trzy nie są wielkie ,znowu problem bo jak pominę kogos to obraza będzie wielka .Już nie mówiąc o gotowaniu ,bo goscie siedzieliby w pokoju blisko kuchni największego bałaganu :no: U nas z chodzeniem do kościoła jest roznie ,mnie przeraża msza z trójką dzieci ,bo nie przeżywam tak jak bym chciała bo co chwile zwracam uwagę dzieciom .Wieczór to u nas istny meksyk bo zanim się położa to trochę musza jeszcze poszalec .Krótko mówiąc nie wyobrażam sobie komunii w domu ani w restauracji.:-(Także na razie odsuwamy z męzem wszelkie decyzje o komunii i staramy się o tym nie mówić bo zaraz wychodzi jakis problem:-(
 
Witam Wszystkie mamy komunijne.

Jestem nowa na babyboom. Mam 8-letniego Michała i 4-letniego Mateusza.
Czeka mnie w tym roku komunia starszego syna. Szukałam takiego forum, na którym mogłabym dowiedzieć się wszystkiego o komunii. Michaś chodzi na religię. Jest już marzec, a jak do tej pory nic się w temacie komunii nie dzieje. Nie ma żadnych zebrań rodziców (tzn są, ale rodziców, którzy posyłają dzieci w albach-strojach jednolitych, a mnie chodzi o uzgodnienia co do komunii ogólne, wszystkich dzieci). Ostatnio dowiedziałam się tylko, ze jakieś dwie mamy zbierają po 150 zł. na dar dla kościoła... Co to takiego? Jak obliczyłam z koleżanką to od wszystkich dzieci komunijnych kościół zbierze jakieś 45000zł. Na co to? Zaznaczam, że będzie dodatkowa składka na pamiątki komunijne dla dzieci. czy u Was tez są takie składki? Może ja wyolbrzymiam...?
No i czy Wasze dzieci uczą się do komunii, w jakiś szczególny sposób przygotowują się do komunii...? Pamiętam, że ja zdawałam jakieś "egzaminy" do komunii, musieliśmy zaliczać jakiś materiał... Mój Michaś chodzi na religię, ale nie powiedziałabym, zeby jakoś specjalnie przygotowywał sie do komunii. Byłam ostatnio u ksiedza prowadzącego religię, ale mi powiedział, że jeszcze jest czas... a przecież jest już marzec... A przepraszam w czwartek przyniósł mi kilka pytań, na które ma sie nauczyć odpowiedzi na pamięć... A komunia jest na poczatku maja.
No i jeszcze... W co ubiera się chłopca do komunii? Zdecydowaliśmy się na garnitur, ponieważ później jeszcze mi sie przyda (alba, to wydatek u nas 150zł i tylko na jeden raz). Tylko co do tego garnituru...? biała koszula, Krawat, czy muszka, czy może jeszcze coś innego...? Rękawiczki, czy bez? No i trzewiczki... Czy coś jeszcze?

Proszę powiedzcie jak jest u Was.

Dziękuję
Beti :)
 
Mój Wojtek zdal juz wszystko niedługo będzie mial już pierwszą spowiedż .Chodzimy co niedziela do kościoła i tam najlepiej dowiadujemy się o wszystkim Do komunii mam dla niego garnitur kupie mu tylko biala koszulę i pólbuty żadnych rękawiczek żadnych krawatow .Nie mamy żadnych składek jakiekolwiek datki to jak chcemy nie są żadne składki obowiązkowe Zresztą jeżeli by takowe były to ja bym nie zapłacila bo żyjemy tylko z pensji męza Powiem szczerze że strasznie duża ta wasza składka policz ile się naprawdę uzbiera z każdej klasy Dla mnie to lekka przesada wystarczyło by spokojnie po 10 złotych od każdego .Co do pytań jeszcze mój Wojtuś mial od pażdziernika po 10 pytan do 15 każdego miesiąca nie musial się uczyć 35 naraz ,zreszta uczyl sie ze mna swoimi slowami tak jak on to rozumie i dobrze na tym wyszedl bo ksiądz zauwazyl ,ze rozumie co mówi i nie klepie bezmyślnie formułki Mieli juz poświęcenie medalików ,,,,,,,,,,,,,,swiec ,modlitewników i odnowienie przyrzeczeń z chrztu .Było jedno zebranie z księdzem na ktorym wspólnie ustalilismy w czym idą dzieci do komunii.
 
Witam.Moja córka też w tym roku idzie do komuni. U nas też jest zbiórka na dar dla kościoła ale po 80 zł, jestem w szoku że u was Betiska zbierają prawie jeszcze raz tyle. To duża przesada:szok:, mnie sie wydaje że u nas za dużo żądają ale u was to już szczyt. A co mają powiedzieć ci których na to nie stać?:no: To jest głupota i tyle,.Zbierają te pieniądze na nowe kielichy,monstrancje, ornaty itp.My też oczywiście płacimy osobno za pamiątki dla dzieci.Moim zdaniem wcale nie wyolbrzymiasz bo 150zł to sporo kasy. Niewiem czy u was w te 150zł są też wliczone kwiaty na wystrój kościoła, u nas tak.Dziwi mnie że u was dzieci jeszcze niczego sie nie uczą,tzn żadnych modlitw ani regułek spowiedzi.Moja córka już w pażdzierniku musiała zaliczać niektóre modlitwy, i w każdym miesiącu jest ich kilka.Zaliczali już formułke spowiedzi u katechetki a niedługo mają pierwszą próbną spowiedź w kościele.Może u was dzieci nie będą musiały uczyć sie aż tyle modlitw co u nas i dlatego ksiądz mówi że jest jeszcze czas.Ale to i tak dziwne.U nas też tak jak u Joanny, było już poświęcenie różańcy,świec,modlitewników. Mam nadzieje że wszystko pójdzie u ciebie ok, wiec głowa do góry. Bądż dobrej myśli. Pa :-)
 
Betiska dziwi mnie trochę ten brak jakichkolwiek przygotowań do komunii:szok::baffled:. U nas praktycznie katechetka przygotowuje dzieci od początku roku szkolnego. Moje dziecko miało do zaliczenia 35 pytan + tzw " mały katechizm" czyli modlitwy, przykazania. Juz ma w tej chwili wszystko pozaliczane. Jeżeli chodzi o kościół zbiórka jest po 50 zł - z tym,że ksiądz powiedział,że jeśli kogoś nie stać to nie da, bo przystąpienie dziecka do komuni nie będzie od tego uzależnione. Dodatkowo zbieramy się w klasie po 10zł na prezent i kwiaty dla katechetki ( bo to ona przygotowuje nam dzieci do komunii) .Było już poświęcenie medalików,ksiązeczek, gromnic. odnowienie przyrzeczen kościelnych. Dzieci nasze mają próby 3 razy w tygodniu ( uczą się pieśni i generalnie kiedy kto i co robi).


Do garnituru możesz kupić białą koszulę,białe rękawiczki( jeśli chcesz) i do wyboru: krawat,muszkę albo musznik, no i buty:tak:. Życze powodzenia.
 
Witam wszystkich na forum. jestem tutaj pierwszy raz i cieszę się że mogę z kimś podzielić się wrażeniami przed I komunią. Mój synek 11 maja przystąpi do komuni św. Szczerze zdziwiły mnie wcześniejsze opinie Pań których dzieci nie przygotowują się jeszcze do komuni. Nasza klasa dzieci składa się z 25 osób i składamy się po 100 zł. W tym dar dla kościoła, kwiaty i jakieś tam ofiary nie wiem jakie. Płyta osobno ,obrazek książeczka, zdjęcia płacimy osobno. Ale to nie jest mój główny problem, chciałabym poprosić o propozycję gorącego dania na wieczór ponieważ jestem wybita z myślenia. Początkowo miały to być wieprzowe sakiewki ale jakoś mi nie leżą. Może któraś z mam ma dobry sprawdzony przepis na smaczne gorące danie wykluczam ryby bo nie jesteśmy smakoszami. Gorąco pozdrawiam.:-D
 
Witaj Ewiczka.Moja córka też ma w tym roku I komunię.Już jestem nerwowa bo zdecydowaliśmy się urządzić przyjęcie w domu, ale najwieksze nerwy pewnie będą 18 maja.Wiesz niewiem co Ci doradzić w kwesti gorącego dania na wieczór ponieważ sama jeszcze sie zastanawiam co zrobić, pozatym każdy ma inne gusta.Ja wiem tylko że napewno podam też gorące flaczki lub strogonowa, pewnie też reszte mięs które zostaną z obiadu no i rybę na życzenie mojego męża :laugh2:, a co jeszcze to narazie nie mam pojęcia.Muszę naprawdę pomyśleć, niby już mam liste ale zawsze coś mi nie pasuje a przyjęcie tuż, tuż.Znajoma poleciła mi też karkówke w ketchupie, ale niewiem.Mam już dość tego myślenia, ale cóż, ma to być najpiekniejszy dzień naszej córki więc postaramy sie by tak było:-), i będzie. Jestem dobrej myśli, choć to wszystko mnie przeraża. Jak coś wymyślisz daj znać. Pozdrawiam.
 
Witam ponownie. Dziękuję agga143 za wsparcie, wiem że takich jak my jest sporo ale dobrze że można porozmawiac z kimś kto przeżywa tą samą uroczystośc.Ja również urządzam przyjęcie w domu na ok 30 osób , mam kucharkę dośwaidczoną w tego typu imprezach ale wymyslenie menu przypada gospodyni dlatego mam dylemat z tym gorącym daniem.Jeszcze nie mam doświadczenia ponieważ to moja pierwsza komunia druga będzie za 4 lata u córki więc już będę mądrzejsza po maju:-). Jeżeli wpadnie mi coś do głowy to napewno podzielę się pomysłem. Pozdrawiam:happy:
 
reklama
Witam was dziewczyny ja rownierz mam komunie w tym roku 11maja i takze mialam problem z menu ale po namysle stwierdzilam ze najprosciej jest zawsze uniwersalnie a wiec pierwsze beda flaczki,druga pieczona karkowka z cimnym sosem i mlode ziemiaczki z mizerja i salata z chinskim sosem a puzniej podam krokiety z grzybami i kapusta z barszczem czerwonym.Oczywiscie beda przystawki jak jajka z zoltym serem i majonezem i takie tam podobne....Ciasta 9 rodzaji+tort kawa cherbata i napewno lody. Pozdrawiam i mam nadzieje ze sie uda nam stworzyc naszym pociechom w tym dniu wiele radosci.............
 
Do góry