reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

rozejście spojenia łonowego

Temat wprawdzie wygasł parę miesięcy temu i dużo już zostało napisane, ale warto odświeżyć, bo rozejście spojenia łonowego w czasie ciąży zdarza się nie aż tak rzadko, i stanowi nieprzyjemny problem.
Rozejście wynika częściowo z działania hormonów ciążowych, które rozluźniają wszystkie połączenia stawowe i tkankę łączną w organizmie kobiety, aby przygotować jej ciało do wyjścia dziecka przez kanał rodny na świat. Częściowo jednak są to predyspozycje, na które nie mamy wpływu.
Warto słuchać sygnałów organizmu i jeśli pojawi się ból, dyskomfort w okolicy spojenia łonowego, to trzeba skonsultować go z lekarzem. Następnie postępować wg zaleceń lekarza lub fizjoterapeuty, czy zwykle ograniczyć aktywność, dźwiganie ciężkich rzeczy itp. Pomocne są w wielu przypadkach pasy stabilizujące połączenia miednicy, które zwykle przynoszą ulgę w czasie codziennej aktywności.
Pamiętajcie, że rozejście spojenia łonowego może pojawić się równie dobrze dopiero po porodzie. Objawy są takie same, a diagnoza należy do lekarza lub fizjoterapeuty. Stosunkowo czułym testem na sprawdzenie rozejścia spojenia, który można wykonać samodzielnie (ale w obecności drugiej osoby na wszelki wypadek) jest stanie na jednej nodze. Zazwyczaj w przypadku rozejścia spojenia łonowego będzie to niemożliwe do wykonania dłużej niż parę sekund z powodu bardzo silnego bólu. Jeśli stanie na jednej nodze nie nasila dolegliwości, lub nie sprawia bólu, to możliwe że nie doszło do rozejścia.
Test ten nie zastąpi oczywiście konsultacji ze specjalistą, może być tylko pomocny w postawieniu diagnozy.
 
reklama
Witam,
chciałam zapytać czy "strzelające biodro" może mieć wpływ na rozejście spojenia łonowego? Ewentualnie, czy ta dolegliwość wpływa jakoś na poród?
 
czesc dziewczyny, mi wydaje się, że ten problem dotyczy też mnie.. wizytę mam za 2 tyg u lekarza ale może do tego czasu któraś z Was odpowie ;) jestem w 30 tyg ciąży a od około 2 tyg zaczęłam odczuwać pobolewanie w dole. teraz jest już ta dolegliwość o wiele silneijsza. Jednak nie czuję bólu tak jak któraś z Was pisała wzdłóż wzgórka łonowego no może przy dość mocnym ucisku tam, ale ból odczuwam na kości jakby pod wargami sromowymi ( nie wiem jak to opisać dokladnie). W zasadzie najbardziej po jednaj strone po prawej. Ból w tym miejscu jest nasilony kiedy leżę na boku a najbardziej kiedy sie obracam z boku na bok i najgorzej kiedy wstaję z leżenia. Dodatkowo ból obu bioder dość silny, który się nasila podczas leżenia na danym boku (ten boli, na którym leżę). Są też dni gdzie czuję pobolewanie w dole brzucha nisko taki jakby ucisk czy nacisk... Czy to nie za wcześnie w 30 tyg na takie uciski na dół podbrzusza? Miło jeśli któraś z Was odpowie czy to może być rozejście?
 
Witam.Wrocilam wczoraj od lekarza. Wszystko bylo w porządku. Gdy przyszedl moment zeby wysiąść z auta ja nie mogłam. Nie moglam sie ruszyc. Jedna noge postawilam na ziemi drugiej juz nie dalam rady. Siostra wziela mnie pod pache i odprowadzila. Myslalam ze to jednorazowo. Ale tak nie jest. Od wczoraj nue moge sie przekrecic sama nie moge wstac z lozka. Musi ktos mi pomoc zawsze. Jak juz wstane to jakos tam ide jak kaleka ale ide. Kosci łonowe po boku bola przy dotyku. Wzgorek nie boli. Tak wszystko jest w porządku jak leżę. Ale jak próbuje sama wstac czy sie przekrecic nie daje rady. Co robic? Czy to moze byc rozejscie sie spojenia lonowego? Gdzie udac sie po pomoc? Zostalo mi 2 tygodnie do odstawienia lekow i zdjecia pessara. Czy mam przeczekać ten stan unieruchomienia? Bardzo dziekuje za odpowiedzi :(:o
 
Mamy tkankę łączną, która przyczepia się do dwóch stron kości łonowej. Tkanka łączna to tak zwane spojenie łonowe. Innymi słowy, spojenie łonowe to staw chrzęstny umiejscowiony pomiędzy prawą i lewą stroną kości łonowej.


U niektórych kobiet w ciąży występują czynniki, które zwiększają ryzyko rozejścia spojenia łonowego.

Są to:

Wcześniejszy uraz miednicy,
urodzenie dużego dziecka,
zaburzenia spojenia łonowego w przeszłości ,
nadmierne przybieranie na wadze.

Przyrost wagi w czasie ciąży powoduje jeszcze większy nacisk na miednicę, potencjalnie wyolbrzymiając objawy ze strony spojenia łonowego.

Co więcej, jeśli także mięśnie brzucha, jeżeli są słabe, mogą się rozejść . Może to prowadzić do dalszych zmian w pozycji neutralnej i jeszcze większego obciążenia mięśni i stawów. Zła postawa może również pogorszyć ból spojenia podczas ciąży.


Objawy rozejścia spojenia łonowego

Dysfunkcja łonowego spojenia zwykle występuje w okolicy miednicy, chociaż może rozprzestrzeniać się na nogi, biodra lub plecy. Zwykle jest odczuwany ból podczas wspinania się po schodach, przewracania się w łóżku lub stania na jednej nodze.

Rozejście spojenia łonowego może pojawić się w dowolnym momencie ciąży, ale 12–14 tygodni to zwykle okres szczytowej relaksacji. Dlatego wtedy jest nieco większe ryzyko rozwinięcia rozejścia spojenia. Ból często pogarsza się w późniejszych stadiach ciąży, gdy dziecko rośnie, a miednica się rozciąga.


Jak leczyć rozejście spojenia łonowego w ciąży?

Utrzymanie formy przed poczęciem może zmniejszyć ryzyko wystąpienia, związanego z ciążą, rozejścia spojenia łonowego. Układ mięśniowy w czasie ciąży musi pracować ciężej, aby utrzymać stawy w miednicy w stanie stabilnym podczas ciąży.

Jeśli jednak rozwinie się rozejście spojenia łonowego stan ten należy skonsultować z ginekologiem i doświadczonym fizjoterapeutą uroginekologicznym, który po wykonaniu badania funkcjonalnego i USG, rozpocznie terapię ukierunkowaną na obszar miednicy.


Rozejście spojenia łonowego po ciąży

Ból wynikający z rozejścia spojenia łonowego prawdopodobnie utrzyma się po porodzie. Ból zwykle jest bardziej dotkliwy, jeśli nie zostało wdrożone odpowiednie leczenie w czasie ciąży.

Przy odpowiednim leczeniu miednica powinna wrócić do normy w ciągu 4–12 tygodni po porodzie.
Źródło: Link do: Rozejście spojenia łonowego - Diagnostyka USG i Leczenie Poznań - KORE Fizjoterapia Swarzędz
 
Ostatnia edycja:
Ja czuje jak mnie boli przy wstawaniu i przekrecaniu się z boku na bok.Jak wstaje to mu się parę minut za krocze trzymać z były.Mam też osunięcie krążka 4i 5 tego i ostre wypustki bocznobrzednie kręgosłupa plus male skrzywienie.Ale to było 4 lata temu.Lekarz kazał mi na blokady chodzić.Dziś jest 23 tydzien ciąży i czuje jak ni chrupie w tym odcinku krzyża jakby przeskakiwalo ale bardziej boli w kroczu.Jest to moja 3cia ciąża w wieku kolo 40 lat.Jak znam życie lekarz powie ze wszystko jest ok a ja się rozsypkę po porodzie.Chciałam zrobić parę ćwiczeń dla ciężarnych bo podobne wykonuje się na dyskopatie ale te krocze mnie ogranicza...
 
Odświeżam temat. Mam termin porodu na 20.01 właśnie złapał mnie ból jak opisany.. czy powinnam niezwłocznie udać się do lekarza prowadzącego lub na izbę przyjęć ? Mam wizytę na 7.01 i nie bardzo wiem co robić ?:/
 
A ja tak czytam ... i coś czuję że to jest to co mnie łapie.
Jestem w 4t, od paru dni boli mnie kość we wzgórku łonowym.
Uderzyłyście się kiedyś np łokciem o kant drzwi, tak centralnie kością że ból poszedł wprost po kości ?
No to ja tak czuję w tym wzgórku.
Zaczęło mnie pobolewać parę dni temu gdy np ubierałam spodnie i stawałam na jednej nodze.
Dzisiaj po prysznicu gdy się ubierałam zabolało strasznie, potem wchodziłam po schodach to myślałam że dosłownie nie wejdę 😟
gdy leżę/siedzę to jest ok ale gdy zaczynam chodzić to momentalnie jest ból.
A to dopiero 4 miesiąc.
 
reklama
Polecam usg u mnie rozwiało watpilosci, rozejście na poziomie 0,4 lecz widoczny obrzęk, który dawał podobne objawy jak rozejście. Czasem boli mniej czasem więcej, ćwiczenia od fizjourogin tutaj mi bardzo pomagają, ale ja już końcówka (mam nadzieję xD 39+2) :D
 
Do góry