1. do 4. z 4
Tym forum zarządza Ewelina Słotwińska-Rosłanowska
– prawnik (Uniwersytet Warszawski) oraz ekonomista (Szkoła Główna Handlowa), pracownik Zakładu Demografii SGH. Specjalizuje się w prawie pracy oraz prawie rodzinnym, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień łączenia pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi. Jest autorką licznych publikacji i opracowań z dziedziny polityki rodzinnej.
    Początkująca(y) Avatar Karina-Riddle
    PierwszaDrugaTrzecia
    Dziękuję (Dane)
    0
    Dziękuję (Otrzymane)
    1
    Lubi (Dane)
    0
    Lubi (Otrzymane)
    0

Domyślnie Alimenty na dziecko bez ślubu i rozwodu

Witam! Mam poważny problem, nie znam nikogo kto by mi mógł pomóc, niestety na rozmowę z prawnikiem mnie nie stać a na innych forum nie dostałam odpowiedzi.
    Zacznę od wszystkiego ponieważ nie wiem co jest istotne.

Chciałabym otrzymywać alimenty od ojca dziecka ale nigdy nie byliśmy poślubieni, ojciec dziecka zgadza się na alimenty i chce mi nawet pomóc je "załatwić" (dla niego takie wyjście jest wygodniejsze), problem w tym że i on jest zielony w takich sprawach. W pełni przyznaje się do dziecka i chce mieć z nim pełny kontakt, ja tutaj problemu nie widzę również, córka nosi jego nazwisko.

Ja mam 20 lat, on 22, ja uczę się i mieszkam z rodzicami, rodzice razem zarabiają dość sporo, ale oczekują że wydatki na dziecko (ale nie na mnie) będzie ponosił ojciec dziecka. Generalnie utrzymują mnie i ją ale na zasadzie że wszystko sami załatwiają i nie dostaję od nich pieniędzy. On w tym momencie niestety nie pracuje legalnie, ale szuka pracy i jest zarejestrowany w urzędzie pracy. Córeczka urodziła się 09.01.11, mieszkamy osobno. W tym momencie czekam na przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego z MOPS'u na dziecko, wg informacji pracujących tam urzędniczek przysługuje mi, staram się również o dodatkowe 3 tysiące ('becikowe' 1 tys., od prezydenta miasta 1 tys. i jeszcze jeden, ale nie pamiętam co to było :/).

Bardzo proszę o pomoc, w razie czego proszę dodatkowo pytać, za pomoc chętnie się odwdzięczę, ale nie pieniężnie tylko manualnie.

Ekspert BB. Prawniczka

PierwszaDrugaTrzecia
    Dziękuję (Dane)
    0
    Dziękuję (Otrzymane)
    261
    Lubi (Dane)
    0
    Lubi (Otrzymane)
    0
    Osiągnięcia Pierwsza rocznica! Otwieram szampanaZ pewną  taką nieśmiałościąŻywa legenda forum

Domyślnie Odp: Alimenty na dziecko bez ślubu i rozwodu

Chciałabym otrzymywać alimenty od ojca dziecka ale nigdy nie byliśmy poślubieni, ojciec dziecka zgadza się na alimenty i chce mi nawet pomóc je "załatwić" (dla niego takie wyjście jest wygodniejsze), problem w tym że i on jest zielony w takich sprawach. W pełni przyznaje się do dziecka i chce mieć z nim pełny kontakt, ja tutaj problemu nie widzę również, córka nosi jego nazwisko.
    Zatem nie ma nic prostszego. Macie Państwo kilka mozliwości.
    1. Może Pani zwrócić sądu o ustalenie alimentów na dziecko
    2. Możecie spisać stosowną umowę u notariusza
    3. Ojciec dziecka może sam poczuwać się do płacenia (bez wyroku sądu lub umowy notarialnej). Niemniej gdyby kiedyś przestał płacić nie miałaby Pani możliwości szybkiej egzekucji nalezności.

Początkująca(y) Avatar Karina-Riddle
    PierwszaDrugaTrzecia
    Dziękuję (Dane)
    0
    Dziękuję (Otrzymane)
    1
    Lubi (Dane)
    0
    Lubi (Otrzymane)
    0

Czyli jednak nie ma problemu jeśli nie jesteśmy poślubieni? Dziękuję za odpowiedź ^^

Ekspert BB. Prawniczka

PierwszaDrugaTrzecia
    Dziękuję (Dane)
    0
    Dziękuję (Otrzymane)
    261
    Lubi (Dane)
    0
    Lubi (Otrzymane)
    0
    Osiągnięcia Pierwsza rocznica! Otwieram szampanaZ pewną  taką nieśmiałościąŻywa legenda forum

Zobowiązanie ojca do ponoszenia kosztów utrzymania dziecka wynika z relacji ojciec-dziecko, a fakt Pani/ojca dziecka stanu cywilnego jest bez znaczenia.

Zasady pisania postów