reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Alimenty na dziecko !!! Pilna prośba o pomoc !!!

madziamm2

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
28 Listopad 2012
Postów
53
Witam serdecznie bardzo proszę o pomoc w kwestii alimentów na dziecko. Mianowicie mój narzeczony ma zasądzone 500zł alimentów na syna , są to alimenty już obniżone z 700zł. Alimentów nigdy nie płacił sam zawsze ściągał je komornik z wypłaty od chwili obniżenia ich płaci już sam ponad rok czasu przelewami przez internet do 5dnia każdego miesiąca. Sprawa u komornika jest zawieszona co znaczy że zawsze można ją wznowić. W tym miesiącu jest problem z kasą i chciałby narazie zapłacić połowę 250zł a drugą połowę później. Czy może tak zrobić? Czy jeżeli nie zapłaci 500zł to komornik znów zajmie jego wynagrodzenie? Jaka jest procedura takiego wznowienia sprawy? Podkreślam że ponad rok płacił zawsze w terminie kwotę 500zł nie niższą. Bardzo proszę o wyczerpującą odpowiedz na ten temat. Dziękuję serdecznie.
 
reklama
Witam serdecznie bardzo proszę o pomoc w kwestii alimentów na dziecko. Mianowicie mój narzeczony ma zasądzone 500zł alimentów na syna , są to alimenty już obniżone z 700zł. Alimentów nigdy nie płacił sam zawsze ściągał je komornik z wypłaty od chwili obniżenia ich płaci już sam ponad rok czasu przelewami przez internet do 5dnia każdego miesiąca. Sprawa u komornika jest zawieszona co znaczy że zawsze można ją wznowić. W tym miesiącu jest problem z kasą i chciałby narazie zapłacić połowę 250zł a drugą połowę później. Czy może tak zrobić? Czy jeżeli nie zapłaci 500zł to komornik znów zajmie jego wynagrodzenie? Jaka jest procedura takiego wznowienia sprawy? Podkreślam że ponad rok płacił zawsze w terminie kwotę 500zł nie niższą. Bardzo proszę o wyczerpującą odpowiedz na ten temat. Dziękuję serdecznie.

Sprawa jest prosta - alimenty w pełnej kwocie nalezy zapłacić w terminie.
Niezapłacenie w terminie skutkuje możliwością dochodzenia alimentów przez matkę dziecka na drodze egzekucji.
Nie ma tu mowy o automatycznym wszczęciu postępowania, ale o wszczęciu postępowania na wniosek matki dziecka. Jedyna drogą jest zatem uzyskanie porozumienia w kwestii opóźnienia z matka dziecka.
 
Dziękuje za odpowiedz. Tak ja to wszystko rozumiem, chodziło mi bardziej o to jak wygląda cała procedura wznowienia egzekucji. Moim zdaniem wygląda to tak że wierzycielka jeżeli nie dostanie pieniędzy na czas zgłosi się do komornika a ten najpierw wezwie dłużnika do okazania dowodów wpłat czy wszystko jest ok. Więc teoretycznie można zapłacić pozostała część na jeden dzień przed wizytą u komornika wtedy nie będzie on miał podstaw do wszczęcia egzekucji ponieważ wszystko będzie uregulowane . Czy dobrze to interpretuję???
 
Tak ja to wszystko rozumiem, chodziło mi bardziej o to jak wygląda cała procedura wznowienia egzekucji.
Wystarczy wniosek matki złożony w dzien po terminie.

Moim zdaniem wygląda to tak że wierzycielka jeżeli nie dostanie pieniędzy na czas zgłosi się do komornika a ten najpierw wezwie dłużnika do okazania dowodów wpłat czy wszystko jest ok.
Ale egzekucja jest wszczęta z chwilą złożenia wniosku przez matkę.

Więc teoretycznie można zapłacić pozostała część na jeden dzień przed wizytą u komornika wtedy nie będzie on miał podstaw do wszczęcia egzekucji ponieważ wszystko będzie uregulowane . Czy dobrze to interpretuję???
Nie. od dnia złożenia wniosku matka nie musi przyjąć pieniedzy, a dłużnik powinien dokonac wpłaty przez komornika.
 
Ale egzekucja jest u komornika zawieszona więc wznowienie jej może się dokonać tylko na dowód tego iż dłużnik faktycznie nie płaci. Komornik nie ma podstaw do zajęcia wynagrodzenie jeżeli tego najpierw nie sprawdzi, dlaczego miałby wierzyć tylko na słowo wierzycielce?przecież to oczywiste że ta może kłamać!
Matka akurat ma tu mało do gadania!
Nie ma możliwości nie przyjęcia pieniędzy ponieważ dostaje je przelewem na konto.
 
Ale egzekucja jest u komornika zawieszona więc wznowienie jej może się dokonać tylko na dowód tego iż dłużnik faktycznie nie płaci. Komornik nie ma podstaw do zajęcia wynagrodzenie jeżeli tego najpierw nie sprawdzi, dlaczego miałby wierzyć tylko na słowo wierzycielce?przecież to oczywiste że ta może kłamać!
Wierzyciel skkłada pisemny wniosek, co powoduje ze to dłużnik (a nie komornik) ponosi konsekwencje mijania się z prawdą. Poza tym alimenty płacone sa najczęsciej na konto, więc wystarczy jak matka dołaczy byle wyciąg z banku.
Nie ma możliwości nie przyjęcia pieniędzy ponieważ dostaje je przelewem na konto.
I tu tez się Pani myli. Po wszczęciu postepowania dłużnik nie ma prawa zapłacić inaczej niż przez komornika, a wierzyciel może innej wpłaty nie przyjąć (nawet jesli wpłynęła mu na konto).
 
Jeżeli alimenty ma płatne do 5 dnia każdego miesiąca i zapłaci do 5 połowę czyli np 250zł a druga połowę np 20dnia miesiąca a matka (wierzycielka) złoży pisemny wniosek że nie otrzymała 5go pełnej kwoty i nawet jak przedstawi wyciąg z banku to komornik nie wznowi odrazu postępowania. Komornik wezwie do wyjaśnienia dłużnika i karze mu okazać dowody wpłat. Ten je przedstawi i nie ma podstaw do wszczęcia ponownej egzekucji!!! Komornik doliczy jedynie odsetki za te 15dni zwłoki po 20gr za jeden dzień. Tak jak myślałam komornik bez sprawdzenia słów wierzycielki nie może wszcząć odrazu postępowania o zajęciu wynagrodzenia!!! Czyli jak nie macie kasy na dany dzień to wystarczy że ją zapłacicie przelewem na konto wierzycielki na jeden dzień przed wizytą u komornika z dowodami wpłat i to wystarczy. Zapłacicie tylko odsetki takie jak wskazałam wyżej. Pozdrawiam
 
reklama
Jeżeli alimenty ma płatne do 5 dnia każdego miesiąca i zapłaci do 5 połowę czyli np 250zł a druga połowę np 20dnia miesiąca a matka (wierzycielka) złoży pisemny wniosek że nie otrzymała 5go pełnej kwoty i nawet jak przedstawi wyciąg z banku to komornik nie wznowi odrazu postępowania. Komornik wezwie do wyjaśnienia dłużnika i karze mu okazać dowody wpłat. Ten je przedstawi i nie ma podstaw do wszczęcia ponownej egzekucji!!! Komornik doliczy jedynie odsetki za te 15dni zwłoki po 20gr za jeden dzień. Tak jak myślałam komornik bez sprawdzenia słów wierzycielki nie może wszcząć odrazu postępowania o zajęciu wynagrodzenia!!!
Alez ja nigdzie na napisałam, ze komornik od razu zajmie wynagrodzenie. napisałam jedynie, że postepowanie zostanie wszczęte. Podjęcie przez komornika czynności (nawet jesli to tylko wysłanie pisma i wyjaśnienie) generuje koszty, które musi ponieść jedna ze stron - dłużnik lub wierzyciel. A ponieważ wierzyciel nie mijał się z prawdą skłądając wniosek (dłużnik był w zwłoce) to koszty te poniesie dłużnik. Komornik nie pracuje charytatywnie.
 
Ostatnia edycja:
Do góry