reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Błagam o pomoc- CIĄZA

Dołączył(a)
18 Styczeń 2012
Postów
6
Witam, jestem zatrudniona na zasadzie umowy aktywizacyjnej jako niania od 01.11.2011r., umowe mam zawarta do 10.07.2013r z zachowaniem tygodniowego okresu wypowiedzenia, mam oplacane skladki chorobowe, wlasnie okazlo sie, ze jestem w ciazy, ostatnia miesiaczke mialam 17.12.2011, wiec to najprawdopodobniej 5 tydzien, jestem w bardzo trudnej sytuacji finansowej, musze zrobic wszystko, zeby zapewnic sobie srodki do zycia, w zwiazku z tym mam kilka pytan

1. Czy rodzice mojej podopiecznej moga mnie zwolnic jak dowiedza sie o ciazy?
2. Czy rodzice mojej podopiecznej moga przestac oplacac na mnie skladki chorobowe? A jesli zaprzestana czego sie spodziewam to czy moge je sobie dalej oplacac sama?
3. Od kiedy moge isc na zwolnienie lekarskie, ile ono bedzie platne, przez kogo, oraz jak dlugo moge byc na chorobowym, czyje dane wpisac na zwolnieniu lekarskim, moje i platnika skladek czy zusu?
4. Czy musze zglosic w Zusie ze jestem w ciazy?
5. Jakie warunki jeszcze musze spelnic zeby miec prawo do platnego urlopu macierzynskiego?
 
reklama
Rozumie, że to dla Pani ważne, ale ponaglanie mnie dwukrotne przed upływem doby to chyba lekka przesada.

jestem zatrudniona na zasadzie umowy aktywizacyjnej jako niania od 01.11.2011r., umowe mam zawarta do 10.07.2013r z zachowaniem tygodniowego okresu wypowiedzenia, mam oplacane skladki chorobowe, wlasnie okazlo sie, ze jestem w ciazy, ostatnia miesiaczke mialam 17.12.2011, wiec to najprawdopodobniej 5 tydzien, jestem w bardzo trudnej sytuacji finansowej, musze zrobic wszystko, zeby zapewnic sobie srodki do zycia, w zwiazku z tym mam kilka pytan

1. Czy rodzice mojej podopiecznej moga mnie zwolnic jak dowiedza sie o ciazy?
Tak. Ochrona dotyczy pracowników (kodeks pracy), Pani jest zleceniobiorcą (kodeks cywilny).

2. Czy rodzice mojej podopiecznej moga przestac oplacac na mnie skladki chorobowe? A jesli zaprzestana czego sie spodziewam to czy moge je sobie dalej oplacac sama?
Jeśli ustaliliście (rozumiem,z ę pisemnie), że skłądki będą płacone rodzice nie mogą samowolnie zaprzestać ubezpieczania Pani.

3. Od kiedy moge isc na zwolnienie lekarskie, ile ono bedzie platne, przez kogo, oraz jak dlugo moge byc na chorobowym, czyje dane wpisac na zwolnieniu lekarskim, moje i platnika skladek czy zusu?
Na zwolnienie może Pani iść w każdej chwili. Zasiłek chorobowy przysługuje Pani po 90 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia. Nie wiem czy opłacała Pani ubezp. chorobowe przed 1.11.2011 - jesli nie to zasiłek chorobowy będzie Pani przysługiwał od 30 stycznia.
Na druku zus zla (zwolnienie) są dane Pani i Nip rodziców (zleceniodawców). Zwolnienie zanosi Pani rodzicom, oni wypełniają druk zus z-3a i zanoszą dokumenty do zus.

4. Czy musze zglosic w Zusie ze jestem w ciazy?
Nie ma takiego obowiązku. Ale wtedy zwolnienie jest inaczej płatne.

5. Jakie warunki jeszcze musze spelnic zeby miec prawo do platnego urlopu macierzynskiego?
Urlop macierzyński Pani nie przysługuje bo to uprawnienie pracownicze, a Pani pracownikiem nie jest. By otrzymać zasiłek macierzyński musi Pani być objęta ubezp. chorobowym w chwili porodu.
 
Przepraszam za tamte ponaglenia i dziekuje za dotychczasowe odpowiedzi. Mam jeszcze pare pytan.
1 Czy skladke chorobowa musze miec oplacana do dnia porodu czy w czasie korzystania z zasilku macierzynskiego takze musi byc ona oplacana
2 Kiedy i jak musze zglosic w zusie ze urodzilam
3 Przez jaki okres po porodzie bedzie mi przyslugiwal zasilek macierzynski
4 W jakiej wysokosci wyplacane jest chorobowe w ciazy oraz zasilek macierzynski po ciazy
 
Przepraszam za tamte ponaglenia i dziekuje za dotychczasowe odpowiedzi. Mam jeszcze pare pytan.
1 Czy skladke chorobowa musze miec oplacana do dnia porodu czy w czasie korzystania z zasilku macierzynskiego takze musi byc ona oplacana
2 Kiedy i jak musze zglosic w zusie ze urodzilam
3 Przez jaki okres po porodzie bedzie mi przyslugiwal zasilek macierzynski
4 W jakiej wysokosci wyplacane jest chorobowe w ciazy oraz zasilek macierzynski po ciazy

Odpowiedzi na te pytania zależa od tego czy mówimy o sytuacji gdy Pani umowa zostanie wypowiedziana w ciąży czy nie.
 
reklama
Do góry