reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

ciąża na wychowawczym

Dołączył(a)
20 Maj 2011
Postów
10
Witam!
Jestem od roku na urlopie wychowawczym, od 2miesięcy pracuje u swojego pracodawcy na pół etatu - na urlopie wychowawczym. Oczywiście moje dochody są o 50% niższe, niz na stan przed urlopem macierzyńskim. Mam więc pytanie, jeśli zajdę teraz w ciążę, to jak będą wyglądały maje swiadczenia finansowe na macierzyńskim? Będzie to kwota, którą otrzymywałam na pierwsze dziecko, czy mniej, ponieważ teraz moje zarobki są niższe.
 
reklama
Witam
Jestem w 8 tygodniu ciazy. Jestem na urlopie wychowawczym, termin porodu ma na styczen 2012 a uwowa na czas okreslony konczy mi sie w lutym 2012 roku. I mam zatep pytanie czy moge isc na l4 jesli jestem na wychowawczym... a jak nie to bede czekac do rozwiazania ale jaki wymiar macierzynskiego mi sie bedzie nalezal? Dziekuje bardzo za odpowiedz co mam zrobic.. czy wracac do pracy, ale nie chce ani na 1 dizen tylko l4 dac i czy to jest legalne takie cos.. w pracy nie wiedza o ciazy jeszcze. I czy jak dostane macierzynski to czy wychowawczy urlop bedize mi sie nalezal jak skoczy mi sei umowa? Dziekuej za szybka odpowiedz
 
Witam
Jestem w 8 tygodniu ciazy. Jestem na urlopie wychowawczym, termin porodu ma na styczen 2012 a uwowa na czas okreslony konczy mi sie w lutym 2012 roku. I mam zatep pytanie czy moge isc na l4 jesli jestem na wychowawczym... a jak nie to bede czekac do rozwiazania ale jaki wymiar macierzynskiego mi sie bedzie nalezal? Dziekuje bardzo za odpowiedz co mam zrobic.. czy wracac do pracy, ale nie chce ani na 1 dizen tylko l4 dac i czy to jest legalne takie cos.. w pracy nie wiedza o ciazy jeszcze. I czy jak dostane macierzynski to czy wychowawczy urlop bedize mi sie nalezal jak skoczy mi sei umowa? Dziekuej za szybka odpowiedz

A czy mogłabym prosić o zapoznanie się z regulaminem i zamieszczenie pytania w nowym watku?
W tym koresponduję z ana12.
 
Sytuacja jest nietypowa. Niemniej uważam, że zasiłek macierzyński powinien być sumą dwóch "wynagrodzeń" tj. zarówno z pełnego etatu, jak i z tej 1/2.
Skoro są to odrębne umowy, w mojej ocenie umowa na 1/2 etatu musi zostać przedłużona do dnia porodu, a zasiłek macierzyński powinien być liczony od sumy podstaw.
 
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Chciała bym jeszcze zapytac na czym polega nietypowośc mojej sytuacji? Sam fakt podpisania nowej umowy jest nietypowy? Podjęcie pracy na urlopie wychowawczym powinno odbywac się w inny sposób?
Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące zwolnień lekarskich. Czy w razie choroby dziecka, mam prawo iśc na zwolnienoie?
 
reklama
Chciała bym jeszcze zapytac na czym polega nietypowośc mojej sytuacji? Sam fakt podpisania nowej umowy jest nietypowy? Podjęcie pracy na urlopie wychowawczym powinno odbywac się w inny sposób?
Zazwyczaj, w przypadku chęci pracy na urlopie wychowawczym u tego pracodawcy, u którego pracownica jest na urlopie dochodzi do obniżenia wymiaru czasu pracy zamiast urlopu.
Jesli Pani obowiązki są zupełnie inne niż przed urlopem (np. jest Pani w firmie księgową - i tu jest urlop, a teraz na 1/2 etatu jest Pani gońcem) to sprawa jest oczywista. Jeśli zaś przeszła Pani na urlop, a potem rozpoczęła pracę na 1/2 etatu w tym samym charakterze co przed urlopem (to samo stanowisko, zakres obowiązków) - choć sytuacja nie jest niezgodna z prawem, ZUS może wszcząć postępowanie o wyłudzenie świadczenia.

Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące zwolnień lekarskich. Czy w razie choroby dziecka, mam prawo iśc na zwolnienoie?
Tak. Ma Pani zwykłą umowę o prace na 1/2 etatu. Zasiłek chorobowy będzie liczony od podstawy 1/2 etatu.
 
Do góry