reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża na wychowawczym

Witam. Nie chciałam zakładać nowego tematu dla swojego pytania gdyż zdublowałabym istniejący już, tak więc podepnę się pod aktualny jeśli można ;)

Bardzo zależy mi na podpowiedzi co mam zrobić w obecnej sytuacji
Zatrudniona jestem w firmie na czas nieokreślony od ponad 2 lat. Przepracowałam w pierwszej ciąży do 7 miesiąca, później poszłam na L4 do dnia porodu, następnie macierzyński i aktualnie jestem na dwuletnim wychowawczym (płatnym) do października 2014, kilka dni temu dowiedziałam się,że jestem w ciąży, od października 2013 zaczęłam studia i nie wiem co teraz zrobić... do czego zmierzam ....

Na studiach otrzymałam stypendium socjalne ze względu na niskie dochody w rodzinie na osobę,z MOPR-u też dostaję zasiłek (przysługuje mi do października 2014). Wychodzi mi prawie tyle co wypłata jakbym wróciła do pracy. Czy jak nie przerwę teraz wychowawczego i zostanę na nim do dnia porodu to będzie mi przysługiwał macierzyński
pytajnik.gif
Poród byłby we wrześniu 2014, a wychowawczy kończy mi się w październiku 2014, czy musiałabym przerwać przed samym porodem wychowawczy, czy to automatycznie po porodzie wskakuje macierzyński, a wychowawczy kończy się?? Jak to załatwić żeby nie zostać bez urlopu i zasiłku macierzyńskiego ??

Najchętniej nie wracałabym do pracy bo to kupa papierów i problemów z tym wszystkim tym bardziej,że to rodzinna firma i nie bardzo chciałabym żeby jeszcze rodzina wiedziała o ciąży ze względu na to gdyż to pierwsze tygodnie, a i tak jak wróciłabym to od razu przyniosłabym L4 i tak do końca ciąży, więc na jedno mi wychodzi czy jestem na zasiłku i stypendium czy wracam do pracy. Kwestia tego czy jak nie wrócę i będę do dnia porodu na wychowawczym pierwszego dziecka to będzie mi przysługiwał urlop macierzyński po porodzie i normalnie zasiłek który wypłaca ZUS przez ten rok (?) w 80-ciu % ( bo zamierzam iść na roczny macierzyński) czy żeby mieć zasiłek to muszę wrócić do pracy?
Bardzo proszę cie o podpowiedź
 
Ostatnia edycja:
reklama
Nie chciałam zakładać nowego tematu dla swojego pytania gdyż zdublowałabym istniejący już, tak więc podepnę się pod aktualny jeśli można ;)
Nie można (zgodnie z zasadami forum), ale ja mogę tylko prosić. I proszę...
Bardzo zależy mi na podpowiedzi co mam zrobić w obecnej sytuacji
Zatrudniona jestem w firmie na czas nieokreślony od ponad 2 lat. Przepracowałam w pierwszej ciąży do 7 miesiąca, później poszłam na L4 do dnia porodu, następnie macierzyński i aktualnie jestem na dwuletnim wychowawczym (płatnym) do października 2014, kilka dni temu dowiedziałam się,że jestem w ciąży, od października 2013 zaczęłam studia i nie wiem co teraz zrobić... do czego zmierzam ....

Na studiach otrzymałam stypendium socjalne ze względu na niskie dochody w rodzinie na osobę,z MOPR-u też dostaję zasiłek (przysługuje mi do października 2014). Wychodzi mi prawie tyle co wypłata jakbym wróciła do pracy. Czy jak nie przerwę teraz wychowawczego i zostanę na nim do dnia porodu to będzie mi przysługiwał macierzyński
pytajnik.gif
Zasiłek macierzyński - tak.

Poród byłby we wrześniu 2014, a wychowawczy kończy mi się w październiku 2014, czy musiałabym przerwać przed samym porodem wychowawczy, czy to automatycznie po porodzie wskakuje macierzyński, a wychowawczy kończy się??
Urlop wychowawczy kończy sie w październiku, i zaczyna sie macierzyński uzupelniający.

Jak to załatwić żeby nie zostać bez urlopu i zasiłku macierzyńskiego ??

Najchętniej nie wracałabym do pracy bo to kupa papierów i problemów z tym wszystkim tym bardziej,że to rodzinna firma i nie bardzo chciałabym żeby jeszcze rodzina wiedziała o ciąży ze względu na to gdyż to pierwsze tygodnie, a i tak jak wróciłabym to od razu przyniosłabym L4 i tak do końca ciąży, więc na jedno mi wychodzi czy jestem na zasiłku i stypendium czy wracam do pracy.
Formalności jest niewiele, więc to nie jest problem.
 
dziękuję bardzo za odpowiedź
Czyli dobrze rozumiem,że mój roczny macierzyński zostanie skrócony o czas urlopu wychowawczego ?? (czyli niecałe 2 miesiące?) czy cały rok zaczyna liczyć się od zakończenia wychowawczego ?
Chodzi mi o to, że na wychowawczym dostaję zasiłek+dodatek do zasiłku (477zł miesięcznie), na macierzyńskim dostałabym z zusu około 800zł bo mam w umowie o pracę najniższą krajową wpisaną. Jednego i drugiego zasiłku łącznie nie mogę dostać, tak ? czyli bardziej mi będzie opłacało się skrócić sobie załóżmy do 1 września urlop wychowawczy i jeżeli poród będzie planowany na 2 września to od tego dnia automatycznie być już na urlopie macierzyńskim. Dobrze rozumuję?? zawsze to 300 zł więcej
 
Witam, mam zapytanie gdyż mam trochę skomplikowaną sytuację.
Obecnie przebywam na rocznym macierzyńskim ale już myślimy o kolejnym dziecku... Jestem/byłam zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony jednak we wrześniu 2012 dostałam wypowiedzenie, którego nie przyjęłam informując pracodawcę, iż jestem w ciąży. Ciąża wówczas nie była jeszcze potwierdzona więc na warunkach wypowiedzenia chodziłam do pracy. Z dniem potwierdzenia przez mojego ginekologa poszłam na L4 (ciąża zagrożona, co przy ww sytuacji zawodowej było mi bardzo na rękę) w związku z czym na mocy prawa zostałam przywrócona do pracy (unieważniono wypowiedzenie). Planując drugie dziecko najchętniej nie wracałabym po macierzyńskim do pracy, ponieważ nie mam pewności czy "na dzień dobry" nie dostanę wypowiedzenia :/ (no bo gdzie w dzisiejszych czasach dostanę umowę o pracę a nie śmieciówkę i to na czas nieograniczony). W związku z czym chciałabym iść na półroczny wychowawczy i zaciążyć w między czasie i teraz moje pytania
1) czy po rocznym macierzyńskim mogę od razu z dniem jego zakończenia iść na wychowawczy? (oczywiście informując o tym pracodawcę miesiąc wcześniej), czy też przed wychowawczym muszę wybrac urlop wypoczynkowy ?
2) czy jeżeli udałoby mi się zaciążyć na wychowawczym to w jaki sposób mogłabym przejść wówczas na płatne L4?
3) czy musiałabym pomiędzy wychowawczym a L4 ciążowym chodzić do pracy (chociażby 1 dzień) - obawiam się zwolnienia;
4) czy na wychowawczy jest płatny chociażby poprzez jakieś formy zasiłku?

Z góry dziękuję za profesjonalną i wyczerpującą odpowiedź.
 
Obecnie przebywam na rocznym macierzyńskim ale już myślimy o kolejnym dziecku... Jestem/byłam zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony jednak we wrześniu 2012 dostałam wypowiedzenie, którego nie przyjęłam informując pracodawcę, iż jestem w ciąży. Ciąża wówczas nie była jeszcze potwierdzona więc na warunkach wypowiedzenia chodziłam do pracy. Z dniem potwierdzenia przez mojego ginekologa poszłam na L4 (ciąża zagrożona, co przy ww sytuacji zawodowej było mi bardzo na rękę) w związku z czym na mocy prawa zostałam przywrócona do pracy (unieważniono wypowiedzenie). Planując drugie dziecko najchętniej nie wracałabym po macierzyńskim do pracy, ponieważ nie mam pewności czy "na dzień dobry" nie dostanę wypowiedzenia :/ (no bo gdzie w dzisiejszych czasach dostanę umowę o pracę a nie śmieciówkę i to na czas nieograniczony). W związku z czym chciałabym iść na półroczny wychowawczy i zaciążyć w między czasie i teraz moje pytania
1) czy po rocznym macierzyńskim mogę od razu z dniem jego zakończenia iść na wychowawczy? (oczywiście informując o tym pracodawcę miesiąc wcześniej), czy też przed wychowawczym muszę wybrac urlop wypoczynkowy ?
Co do zasady tak. Ma pani jak rozumiem sześciomiesięczny staż pracy.

2) czy jeżeli udałoby mi się zaciążyć na wychowawczym to w jaki sposób mogłabym przejść wówczas na płatne L4?
Może Pani przerwać urlop wychowawczy składając pracodawcy stosowne oświadczenie na 30 dni przed planowaną datą przerwania przerwania urlopu. Oczywiście w każdej chwili może Pani przerwać urlop nawet z dnia na dzień za zgodą pracodawcy.

3) czy musiałabym pomiędzy wychowawczym a L4 ciążowym chodzić do pracy (chociażby 1 dzień) - obawiam się zwolnienia;
Nie.

4) czy na wychowawczy jest płatny chociażby poprzez jakieś formy zasiłku?
Jeśli spełnia Pani kryterium dochodowe może Pani dostać zasiłek rodzinny i dodatek dla osób przebywających na urlopie wychowawczym.
 
Witam ponownie,

mam jeszcze jedno tym razem finansowe pytanie - być może uda mi się właśnie na babyboom uzyskać odpowiedź.
Do końca maja 2014 przebywam na rocznym macierzyńskim - obecnie jest to 60% wynagrodzenia. Podejrzewam, iż ponownie jestem w ciąży. Mam zatem zapytanie czy jeżeli z końcem macierzyńskiego przedłoze pracodawcy L4 "ciążowe" to wówczas moje wynagrodzenie będzie wynosiło 100% wypłaty czy tak jak obecnie wyłącznie 60%? Z góry dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
 
Do góry