reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

działalność gospodarcza, ciąża, wysokość składek.

Dołączył(a)
1 Sierpień 2010
Postów
3
Witam. Prowadzę jednoosobową działalnośc gospodarczą od ponad pół roku. Niedawno dowiedziałam się że jestem w ciąży, w związku z tym chciałabym płacić nieco wyższe składki, aby potem otrzymać wyższy zasiłek macierzyński. Poszperałam w watkach na forum i znalazłam informacje dotyczące najwyższych składek około 2300zł, które skutkują macierzyńskim w wysokości ponad 5tys. W tej chwili składki jakie opłacam to kwota 350.43zł. Jeśli np. zdecydowałabym się opłacać składki w wysokości powiedzmy 800 czy 900zł to na jaka kwote zasiłku macierzyńskiego mogę liczyć? A ile będzie mi wypłacane jeśli zostane przy "starych " składkach? Termin porodu mam na koniec lutego 2011r.
Jestem zupełnie zielona jeśli chodzi o sprawy związane z prawem pracy i księgowością. Proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam agnieszka.:-)
 
reklama
Hej

Ja place pelny ZUS i z tego co mi ksiegowa wyliczyla dostane okolo 1500 zl - chorobowa oplacam chyba najnizsza czyli okolo 50 zl

Nie wierze w wysoki zasilek maciezynski jest to luka prawna ktora zapewne bedzie zalatana :) a z Zusem pewnie bez sadu sie nie obedzie a i pozniej problemy. Moja ksiegowa mi mowila ze czeste kontrole sa u tych osob co podwyzszaja skladki - ja zrezygnowalam
 
Sasanko, bardzo dziekuję Ci za odpowiedź :happy:
Masz ślicznego dzidziusia, to synek czy córeczka?
Duzo zdrówka dla Ciebie i maleństawa.
Mam jeszcze jedno pytanie. W jakiej kwocie płacisz składki? Czyli ile wynosi ten pełen zus.
Mi również wydaje się że to prawie 6 tys macierzyńskiego to lekkie przegięcie.
Ale z tego co się dowiedziałam opłacając preferencyjne składki, mój macierzyński potem wynosić będzie 290zł!
Prawdopodobnie zrezygnuję z ulgi i zacznę płacić pełen zus.
Pozdrawiam
 
Czy jeśli podniosę składkę do przecietnego wynagrodzenia czyli
3316zł i będę opłacać składki w wysokości 1065zł miesięcznie (19,52%
emerytalna czyli 647 + 6% rentowa czyli 201zł + 2,45% chorobowa
czyli 81,24 + 1,67%wypadkowa czyli 55zł + FP 81,24), to zasiłek
macierzyński będzie mi płacony od podstawy 3316 zł i bedzie wynosił
około 2200zł na rękę?
czy ja dobrze to policzyłam?
Proszę o pomoc
 
Dziewczyny ja mam tez pytanie...otoz zajmuje sie stylizacja paznokci i chcialam niebawem otworzyc dzialanosc gosp i ubiegac sie o obnizony ZUS, jakie w takim razie pozniej dostane pieniazki po urodzeniu dziecka? Bo nie wiem czy oplaca mi sie ta dzialanosc zakladac...
 
Do góry