Poznaj inne nasze serwisy:
1. do 5. z 5
Tym forum zarządza Ewelina Słotwińska-Rosłanowska
– prawnik (Uniwersytet Warszawski) oraz ekonomista (Szkoła Główna Handlowa), pracownik Zakładu Demografii SGH. Specjalizuje się w prawie pracy oraz prawie rodzinnym, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień łączenia pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi. Jest autorką licznych publikacji i opracowań z dziedziny polityki rodzinnej.
    Początkująca(y)
    Podziękowania / Polubienia

Question działalność gospodarcza, ciąża, wysokość składek.

Witam. Prowadzę jednoosobową działalnośc gospodarczą od ponad pół roku. Niedawno dowiedziałam się że jestem w ciąży, w związku z tym chciałabym płacić nieco wyższe składki, aby potem otrzymać wyższy zasiłek macierzyński. Poszperałam w watkach na forum i znalazłam informacje dotyczące najwyższych składek około 2300zł, które skutkują macierzyńskim w wysokości ponad 5tys. W tej chwili składki jakie opłacam to kwota 350.43zł. Jeśli np. zdecydowałabym się opłacać składki w wysokości powiedzmy 800 czy 900zł to na jaka kwote zasiłku macierzyńskiego mogę liczyć? A ile będzie mi wypłacane jeśli zostane przy "starych " składkach? Termin porodu mam na koniec lutego 2011r.
    Jestem zupełnie zielona jeśli chodzi o sprawy związane z prawem pracy i księgowością. Proszę o odpowiedź.
    Pozdrawiam agnieszka.

Banned

Domyślnie Odp: działalność gospodarcza, ciąża, wysokość składek.

Hej

Ja place pelny ZUS i z tego co mi ksiegowa wyliczyla dostane okolo 1500 zl - chorobowa oplacam chyba najnizsza czyli okolo 50 zl

Nie wierze w wysoki zasilek maciezynski jest to luka prawna ktora zapewne bedzie zalatana :) a z Zusem pewnie bez sadu sie nie obedzie a i pozniej problemy. Moja ksiegowa mi mowila ze czeste kontrole sa u tych osob co podwyzszaja skladki - ja zrezygnowalam

Początkująca(y)

Sasanko, bardzo dziekuję Ci za odpowiedź
    Masz ślicznego dzidziusia, to synek czy córeczka?
    Duzo zdrówka dla Ciebie i maleństawa.
    Mam jeszcze jedno pytanie. W jakiej kwocie płacisz składki? Czyli ile wynosi ten pełen zus.
    Mi również wydaje się że to prawie 6 tys macierzyńskiego to lekkie przegięcie.
    Ale z tego co się dowiedziałam opłacając preferencyjne składki, mój macierzyński potem wynosić będzie 290zł!
    Prawdopodobnie zrezygnuję z ulgi i zacznę płacić pełen zus.
    Pozdrawiam

Początkująca(y)

Czy jeśli podniosę składkę do przecietnego wynagrodzenia czyli
    3316zł i będę opłacać składki w wysokości 1065zł miesięcznie (19,52%
    emerytalna czyli 647 + 6% rentowa czyli 201zł + 2,45% chorobowa
    czyli 81,24 + 1,67%wypadkowa czyli 55zł + FP 81,24), to zasiłek
    macierzyński będzie mi płacony od podstawy 3316 zł i bedzie wynosił
    około 2200zł na rękę?
    czy ja dobrze to policzyłam?
    Proszę o pomoc

Fan(ka) Avatar mandrzejczuk

Dziewczyny ja mam tez pytanie...otoz zajmuje sie stylizacja paznokci i chcialam niebawem otworzyc dzialanosc gosp i ubiegac sie o obnizony ZUS, jakie w takim razie pozniej dostane pieniazki po urodzeniu dziecka? Bo nie wiem czy oplaca mi sie ta dzialanosc zakladac...

Zasady pisania postów