reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

O ile wcześniej złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy będąc na macierzyńskim?

aasica

Fanka BB :)
Dołączył(a)
27 Październik 2009
Postów
867
Miasto
Pyskowice, Poland
Witam.

Obecnie jestem na urlopie macierzyńskim(kończy się 26 lipca) o ile dni wcześniej mam złożyć wniosek do pracodawcy o udzieleni mi urlopu wypoczynkowego??

Dodam że pracuję w małym zakładzie i ze było to zawsze ustnie uzgadniane tj. data i okres urlopu wypoczynkowego.
 
reklama
Najpóźniej w ostatnim dniu urlopu macierzyńskiego. We wniosku nalezy podać na jak długo urlop ma być udzielony i warto zaznaczyć, że urlop wypoczynkowy ma być bezpośrednio po macierzyńskim.
 
Jak Pani pewnie zauważyła wspomniałam, ze warto (a nie trzeba koniecznie) zaznaczyć fakt, że urlop wypoczynkowy jest urlpem następujacym bezpośrednio po macierzyńskim. Co do zasady ani pracownik, ani pracodawca nie mają prawa narzucić drugiej stronie terminu, w którym urlop wypoczynkowy ma być wykorzystany. Termin urlopu podlega bowiem ustaleniu przez strony.
W przypadku jednak gdy urlop wypoczynkowy udzielany jest bezpośrednio po macierzyńskim (co warto właśnie zaznaczyć), urlop udzielany jest w trybie art. 163KP, a zatem pracodawca jest związany wnioskiem pracownicy.
 
Witam ,

ponieważ nie ma tutaj wątku o urlopie macierzyńskim typowo, więc nie zakładam nowego i chciałam zapytać , czy będąc na L4 muszę składać podanie o urlop macierzyński? I co z tym dodatkowym 14 dniowym urlopem.?
Dziękuję
 
czy będąc na L4 muszę składać podanie o urlop macierzyński? I co z tym dodatkowym 14 dniowym urlopem.?

Rozumiem, że jest Pani obecnie w ciąży jest Pani na L4.

Co do zasady urlop macierzyński rozpoczyna się w dniu porodu (rozpoczyna się z mocy prawa a nie na wniosek). Może Pani jednak chcieć rozpocząc urlop wczesniej (przed porodem) i wtedy nalezy złożyć stosowny wniosek. Brak wniosku oznacza rozpoczęcie urlopu w dniu porodu.


Co do urlopu dodatkowego, ten jest udzielanany jednorazowo w wymiarze tygodnia lub wielokrotności tygodnia bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim. Urlopu udziela się na pisemny wniosek pracownika złożony nie później niż 7 dni przed planowaną datą rozpoczęcia dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
 
Taka sobie czytam ten wątek i....... czy coś się zmieniło???? Bo jak ja składałam wniosek o urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim, to nie mogłam czekać do ostatniego dnia urlopu macierzyńskiego :no: musiałam złożyć u pracodawcy stosowny wniosek najpóźniej na 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Teraz jest inaczej????????
 
Ostatnia edycja:
reklama
Nic się nie zmieniło.

Myślę, ze myli Pani urlop wypoczynkowy z wychowawczym.
W przypadku urlopu wychowawczego (którego ten wątek NIE dotyczy) wniosek składa się rzeczywiście 14 dni przed planowaną datą rozpoczęcia urlopu.
 
Do góry