reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Płatny urlop wychowawczy

Jeśli zostanie mi przyznany dodatek wychowawczy na podstawie dochodu za 2009 r. to na jak długo? na okres trwania urlopu wychowawczego? Czy do końca trwania okresu zasiłkowego, po czym znowu zostanie przeliczony na podstawie dochodu za 2010?
 
reklama
Witam.bede nie dlugo rodzic termin za 3 tyg i umowe mam do dnia porodu .potem jest urlop macierzynski czy w tej sytuacji mozna sie potem starac o ten zasilek 400 zl na urlopie wychowawczym gdy mam umowe do dnia porodu?
 
Witam.bede nie dlugo rodzic termin za 3 tyg i umowe mam do dnia porodu .potem jest urlop macierzynski
To nieprawda. Nie nalezy się Pani urlop macierzyński. Będzie Pani miała prawo do zasiłku macierzyńskiego, ale nie do urlopu. Od dnia porodu będzie Pani bezrobotna.

czy w tej sytuacji mozna sie potem starac o ten zasilek 400 zl na urlopie wychowawczym gdy mam umowe do dnia porodu?
[
Nie. O świadczenie mogą starać się osoby przebywające na urlopie wychowawczym (a prawo do urlopu mają jedynie pracownicy), a Pani będzie bezrobotna.
 
czyli od dnia porodu bede miec zasilek macierzynski przez 20 tyg a potem juz zadnych swiadczen gdy zdecyduje sie na urlop wychowawczy?
 
czyli od dnia porodu bede miec zasilek macierzynski przez 20 tyg a potem juz zadnych swiadczen
Po podstawowym urlopie macierzyńskim może Pani wykorzystać urlop fakultatywny. Stosowny wniosek musi pani złożyć w ZUS.

gdy zdecyduje sie na urlop wychowawczy?
Pani nie może się zdecydować na urlop wychowawczy, bo urlop ten nalezy się WYŁĄCZNIE osobom pracującym, a Pani będzie bezrobotna. Osoba pracująca ma wybór - albo wykorzystuje urlop, albo nie. pani nie ma wyboru, bo urlop się Pani nie nalezy. Nie ma urlopów (ani wychowawczych, ani wypoczynkowych, ani zdrowotnych, ani żadnych innych) dla bezrobotnych.
 
Witam, od lipca chcę przejść na urlop wychowawczy, nie jestem w związku małżeńskim, ale wspólnie z partnerem wychowujemy małą, nie rozliczamy się wspólnie, ani nie posiadamy wspólnej gospodarki, tylko na zasadzie partnerstwa ze względu na córeczkę mieszkamy razem (wynajmujemy), czy w takiej sytuacji będę mogła stwierdzić przed US, że jestem samotnie wychowującą matką, gdyż w momencie przejścia na urlop wychowawczy nie będę miała żadnych dochodów a tata małej pomaga materialnie, ale tylko na swoją córkę? pozdrawiam
 
Witam, od lipca chcę przejść na urlop wychowawczy, nie jestem w związku małżeńskim, ale wspólnie z partnerem wychowujemy małą, nie rozliczamy się wspólnie, ani nie posiadamy wspólnej gospodarki, tylko na zasadzie partnerstwa ze względu na córeczkę mieszkamy razem (wynajmujemy), czy w takiej sytuacji będę mogła stwierdzić przed US, że jestem samotnie wychowującą matką, gdyż w momencie przejścia na urlop wychowawczy nie będę miała żadnych dochodów a tata małej pomaga materialnie, ale tylko na swoją córkę? pozdrawiam

Nie jest Pani samotną matką.
Samotna matka (poza sytuacjami, w których ojciec dziecka nie żyje) to taka, która ma "uregulowane" sprawy majątkowe pomiędzy nią a ojcem dziecka - tj. co do zasady ma zasądzone alimenty na dziecko.
 
Witam ponownie, Pani Ewelino to w jaki sposób będziemy rozliczani, ja nie będę miała żadnego dochodu, rozumiem że wtedy brany jest również pod uwagę dochód ojca córki, jeżeli tak to w jaki sposób wyliczyć kwotę, która kwalifikuje nas by uzyskać zasiłek, czy jeżeli ojciec płaci alimenty z poprzedniego związku, kwota ta jest brana pod uwagę jako wydatek, który odlicza się od dochodu partnera? gdyż w momencie gdy dochód partnera podzielimy na trzy osoby przekroczy kwotę, która by kwalifikowała mnie do uzyskania zasiłku.
 
reklama
Witam ponownie, Pani Ewelino to w jaki sposób będziemy rozliczani, ja nie będę miała żadnego dochodu, rozumiem że wtedy brany jest również pod uwagę dochód ojca córki, jeżeli tak to w jaki sposób wyliczyć kwotę, która kwalifikuje nas by uzyskać zasiłek, czy jeżeli ojciec płaci alimenty z poprzedniego związku, kwota ta jest brana pod uwagę jako wydatek, który odlicza się od dochodu partnera? gdyż w momencie gdy dochód partnera podzielimy na trzy osoby przekroczy kwotę, która by kwalifikowała mnie do uzyskania zasiłku.

Musi Pani złożyć zaświadczenie (swoje i ojca dziecka) o dochodach za rok 2009.
Sumę Państwa dochodów nalezy pomniejszyć podzielić na 12 i pomniejszyć o: Pani pensję sprzed urlopu (dochód utracony) oraz alimenty płacone na inne dzieci. Uzyskana kwotę podzielić przez 3.
 
Do góry