reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Stypendia

honey01

Fanka BB :)
Dołączył(a)
27 Lipiec 2010
Postów
396
Witam !

Mam pewien problem dotyczacy samodzielnosci finansowej. Podjelam studia zaoczne na UJ, rozpoczelam starania o stypendium socjalne. Jednak okazalo sie, ze prawdopodobnie nie jestem samodzielna finansowo. Moze ma Pani jakis pomysl czym moglabym zaskoczyc uczelnie i dzieki temu dostawac stypendium ? Moja sytuacja wyglada nastepujaco:

Pracuje od listopada 2009 r, zarobki to najnizsza krajowa. Zatem w 2009 mialam przepracowane tylko 2 pelne miesiace. Umowe mam przedluzona do 2012 roku, zarobki to tez najnizsza krajowa. Wydaje mi sie, ze spelniam 3 glowne puknty samodzielnosci finansowej. W ubieglym roku posiadalam stale zrodlo dochodu-nie jest napisane ile musi to byc miesiacy, w biezacym roku rowniez, moje wynagrodzenie nie jest nizsze od sredniej krajowej. Jakie dokumenty musze przedstawic, ze jednak jestem samodzielna finansowo ? Wiem, ze jesli dam zaswiadczenie rodzicow, na pewno nie dostane stypendium. Po rozmowie z koordynatorem ds stypendiow dowiedzialam sie, ze aby byc samodzielna finansowo musialabym zarabiac 1317 zl netto (prog ktory uprawnia do otrzymania stypendium to mnij niz 602 zl) czyli jedno wyklucza drugie. Dodam, ze dochod dziele tylko na siebie i dziecko, poniewaz ojciec nie jest podany w akcie urodzenia.

Bede bardzo wdzieczna za pomoc, Pozdrawiam
 
reklama
Też jestem ciekawa czy ten wymóg pokazywania dochodów rodziców (w moim przypadku mamy i brata bo tata nie zyje) da się jakoś ominąć.
Ja się w zeszłym roku załapałam - mimo dochodów mamy i brata - ale jest to dla mnie krzywdzące bo gdyby brano pod uwagę dochody moje i męża to dostała bym 400 zł a nie 200 .......
A przecież z mamą nie mieszkam, wcale mi nie pomaga. To strasznie krzywdzące dla takiej studentki jak ja.

A co do progu samodzielności finansowej to właśnie jest on śmieszny jak dla mnie. Bo jest taki sam - nieważne czy rodzina jest 3osobowa czy 6cio.
 
Student jest samodzielny finansowo jesli spełnia wszystkie 4 warunki:
1.posiadał stałe źródło dochodów w ostatnim roku podatkowym; - to jest dyskusyjne w Pani przypadku, gdyż nie posiadała Pani stałego źródła przez cały rok.
2. posiada stałe źródło dochodów w roku bieżącym; - to jest OK
3. jego miesięczny dochód w okresach, o których mowa w pkt 1 i 2, nie jest mniejszy od minimalnego wynagrodzenia za pracę pracowników ogłaszanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, obowiązującego w ostatnim miesiącu ostatniego roku podatkowego w przypadku dochodu studenta z ostatniego roku podatkowego i obowiązującego w miesiącu złożenia wniosku o przyznanie stypendium; - tego do końca nie wiem, bo nie podaje Pani jednoznacznej informacji.
4. nie złożył oświadczenia o prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego z rodzicami bądź jednym z nich.
 
Do góry