reklama
1. do 8. z 8
Tym forum zarządza Ewelina Słotwińska-Rosłanowska
– prawnik (Uniwersytet Warszawski) oraz ekonomista (Szkoła Główna Handlowa), pracownik Zakładu Demografii SGH. Specjalizuje się w prawie pracy oraz prawie rodzinnym, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień łączenia pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi. Jest autorką licznych publikacji i opracowań z dziedziny polityki rodzinnej.
 1. #1

  Question umowa do dnia porodu a urlop macierzyński

  witam mam problem i nie wiem gdzie mam się z nim zgłosić:(. jestem w 27 tyg ciąży termin porodu mam na 10 września,nadal pracuje ponieważ dobrze się czuję.. księgowa w mojej firmie powiedziała mi że powinnam już zacząć wykorzystywać urlop macierzyński ponieważ z dniem porodu moja umowa o pracę zostanie zerwana i ten urlop mi przepadnie. mam dopiero 22 lata i nie znam się na tym i nie wiem co mam robić ponieważ wydawało mi się że ten urlop jest po urodzeniu dziecka a nie jeżeli do porodu zostało mi jeszcze trochę czasu:(...bardzo proszę o konkretne wytłumaczenie mi na jakiej zasadzie to wszystko funkcjonuje ...

 2. reklama

 3. #2

  Domyślnie Odp: umowa do dnia porodu a urlop macierzyński

  jestem w 27 tyg ciąży termin porodu mam na 10 września,nadal pracuje ponieważ dobrze się czuję.. księgowa w mojej firmie powiedziała mi że powinnam już zacząć wykorzystywać urlop macierzyński ponieważ z dniem porodu moja umowa o pracę zostanie zerwana i ten urlop mi przepadnie.
  Urlop macierzyński rozpoczyna się w dniu porodu lub jesli praccownica sobie tego życzy - na dwa tygodnie przed porodem. Jak Pani widzi, choćby Pani nawet bardzo chciała nie może Pani rozpocząć urlopu teraz.
  W Pani sytuacji, w dniu porodu umowa wygasnie (stanie się Pani bezrobotna). Nie będzie Pani przysługiwał urlop macierzyński, ale będzie Pani dostawać zasiłek macierzyński. Finansowo będzie to dla Pani tak, jakby była Pani na urlopie.
  Wydaje mi się, że księgowość mogła mieć na myśli urlop wypoczynkowy. Zapewne pracodawca wolałby by wykorzystała Pani ten urlop do wygaśnięcia umowy, bo za dni które nie zostaną wykorzystane będzie Pani musiał wypłacić ekwiwalent.

 4. #3

  Domyślnie Odp: umowa do dnia porodu a urlop macierzyński

  dziękuje:) chciała bym jeszcze dowiedzieć się czy dokumenty o ten zasiłek składam ja osobiście czy pracodawca oraz jakie to są dokumenty?? również chciała bym się dowiedzieć ile dni urlopu wypoczynkowego mi się należy ponieważ nie oficjalnie dowiedziałam się że to jest półtora dnia za każdy przepracowany miesiąc w danej firmie. pracuje tam od 12 lipca 2010 r ale umowę dostałam od listopada

 5. #4
  TP 15.01.2009 r. Avatar Melulu
  Zarejestrowany
  06-2008
  Skąd
  Warszawa
  Postów
  1 483

  Domyślnie Odp: umowa do dnia porodu a urlop macierzyński

  Pani Ewelino, mam wątpliwość przy okazji - zgodnie z art. 30 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa okres pobierania zasiłku jest skracany o dwa tygodnie w stosunku do pełnego wymiaru kodeksowego. Czy dobrze rozumiem, że w tym momencie wykorzystanie dwóch tygodni urlopu macierzyńskiego przed porodem zgodnie z prawem nie ma wpływu na długość wypłaty zasiłku po porodzie? Jednym słowem, że osobie z umową do dnia porodu, która miałaby wykorzystywać przed samym porodem urlop wypoczynkowy, zdecydowanie bardziej opłaca się wcześniej rozpocząć macierzyński, a za wypoczynkowy otrzymać ekwiwalent pieniężny?

 6. #5

  Domyślnie Odp: umowa do dnia porodu a urlop macierzyński

  Pani Ewelino, mam wątpliwość przy okazji - zgodnie z art. 30 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa okres pobierania zasiłku jest skracany o dwa tygodnie w stosunku do pełnego wymiaru kodeksowego. Czy dobrze rozumiem, że w tym momencie wykorzystanie dwóch tygodni urlopu macierzyńskiego przed porodem zgodnie z prawem nie ma wpływu na długość wypłaty zasiłku po porodzie?
  Tak.
  Jednym słowem, że osobie z umową do dnia porodu, która miałaby wykorzystywać przed samym porodem urlop wypoczynkowy, zdecydowanie bardziej opłaca się wcześniej rozpocząć macierzyński, a za wypoczynkowy otrzymać ekwiwalent pieniężny?
  jesli miałaby wykorzystać przed porodem urlop wypoczynkowy - tak. jeśli L4 - nie ma znaczenia.

 7. #6

  Domyślnie Odp: umowa do dnia porodu a urlop macierzyński

  witam. przykleiłam się do tego tematu ponieważ także chcę poruszyć temat urlopu, jednak wypoczynkowego. jestem w ciąży i moja umowa została przedłużona do dnia porodu. Z powyższych wypowiedzi dowiedziałam się już, że zostanie wypłacony mi zasiłek macierzyński. nie wiem jednak w jakim wymiarze...

  chciałabym jeszcze wyjaśnić taką sprawę. powiedziano mi, że po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego będę miała wyrównany dopiero urlop wypoczynkowy... heh trochę to dziwne, skoro nie będę już pracownicą tego zakładu od kilku miesięcy. czy mogą tak zrobić? czy poprostu to będzie gra na zwłokę i niewykorzystany urlop mi przepadnie....???

 8. #7
  TP 15.01.2009 r. Avatar Melulu
  Zarejestrowany
  06-2008
  Skąd
  Warszawa
  Postów
  1 483

  Domyślnie Odp: umowa do dnia porodu a urlop macierzyński

  Zgodnie z regulaminem tego forum Pani Ekspert nie odpowiada na pytania zadawane w starych wątkach, trzeba zakładać nowy wątek.

  Ze swojej strony powiem, że wymiar masz standardowy, czyli 20 tygodni przy jednym dziecku plus prawo do urlopu dodatkowego w wymiarze 4 tygodni po złożeniu odpowiedniego wniosku. Niewykorzystany urlop nigdy nie przepada (chyba, że się pracownik nie upomni przez 3 lata, to się przedawni) - jeśli umowa o pracę zostaje rozwiązana, pracodawca musi wypłacić ekwiwalent za ten urlop, czyli wynagrodzenie urlopowe za każdy przysługujący niewykorzystany dzień urlopu. Sformułowanie "po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego będę miała wyrównany dopiero urlop wypoczynkowy" jest nielegalne - ekwiwalent wypłaca pracodawca niezwłocznie po zakończeniu stosunku pracy, czyli niezależnie od zasiłku macierzyńskiego wypłacanego przez ZUS. Chyba, że pracodawca miał na myśli wykorzystanie urlopu w naturze, jeśli umowa o pracę zostałaby przedłużona.

 9. reklama

 10. #8

  Domyślnie Odp: umowa do dnia porodu a urlop macierzyński

  ok. dziękuje bardzo. pozdrawiam

Zasady pisania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  
Dołącz do nas