reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Umowa zlecenie a ubezpieczenie.

evelinecka

Szczęśliwa:):)
Dołączył(a)
3 Listopad 2010
Postów
181
Miasto
Warszawa
Witam.
Mam takie pytanie... Od 3,5ms pracuje na umowę zlecenie nie jestem uczniem i wiem ze pracodawczyni ma prawny obowiązek mnie ubezpieczyć... Od listopada juz jestem ponoć ubezpieczona ale pracodawczyni kaze mi zwrocic za to pieniądze... (to niby mial byc taki prezent od niej z powodu mojej ciazy)czy muszę się na to godzic? czy moze dobrowolnie mi odjąć za to z pensji? i Jak sprawdzic czy umowa jest ozusowana? Jest to osoba nie uczciwa i trzeba samemu wszytsko liczyc aby sie nie dac oszukac a nawet jak juz to i tak wymysla historyjki ze tak trzeba.. przykladem jest to ze raz wydajac mi pensje z ''jakiejs usługi'' odliczyla -22% podatky gdzie w umowie mialam wyraznie napisane ze nie odejmuje mi sie z tego podatku.a w innym ms ten sam przyklad i juz nie odejmowala -22% to chyba zalezy od jej humorku.. Czy ona tak moze postępować..?
Oraz gdzie mogę się dowiedziec jakie mam prawa bedac na umowie zlecenie w ciazy? ( nie chodzi o zwolnienie tego akurat sie nie boje ale np jak sie zle poczuje itp)
 
reklama
Mam takie pytanie... Od 3,5ms pracuje na umowę zlecenie nie jestem uczniem i wiem ze pracodawczyni ma prawny obowiązek mnie ubezpieczyć... Od listopada juz jestem ponoć ubezpieczona ale pracodawczyni kaze mi zwrocic za to pieniądze... (to niby mial byc taki prezent od niej z powodu mojej ciazy)czy muszę się na to godzic?
Cześc składki pokrywa zgodnie z prawem pracodawca, a częśc stanowi obciążenie pensji pracownika.

czy moze dobrowolnie mi odjąć za to z pensji?
Co to znaczy dobrowolnie odjąć?

Jak sprawdzic czy umowa jest ozusowana?
Najlepiej na tzw. pasku lub poprosić o druk RMUA lub po prostu sprawdzic jaka kwota jest potrącana od kwoty brutto (czy tylko podatek czy coś wiecej).

Jest to osoba nie uczciwa i trzeba samemu wszytsko liczyc aby sie nie dac oszukac a nawet jak juz to i tak wymysla historyjki ze tak trzeba.. przykladem jest to ze raz wydajac mi pensje z ''jakiejs usługi'' odliczyla -22% podatky gdzie w umowie mialam wyraznie napisane ze nie odejmuje mi sie z tego podatku.a w innym ms ten sam przyklad i juz nie odejmowala -22% to chyba zalezy od jej humorku.. Czy ona tak moze postępować..?
Nie znam szczegółów sprawy, więc nie mogę się wypowiadać.

Oraz gdzie mogę się dowiedziec jakie mam prawa bedac na umowie zlecenie w ciazy? ( nie chodzi o zwolnienie tego akurat sie nie boje ale np jak sie zle poczuje itp)
O jakich prawach Pani pisze? Jesli od umowy odprowadzany jest ZUS (składka zdrowotna) to ma Pani prawo do zwolnienia lekarskiego, opieki medycznej w ramach NFZ.
 
dobrowolnie odjąć tzn: Pięniądze sa mi wyplacane na rękę bez pokwitowania itp...i ona decyduje czy dokladnie tyle ile mam na umowie mi wyplaca.. Dziękuje za odp.
 
Rozumiem, ze ma Pani podpisaną jakąś umowę. W umowie tej figuruje kwota - jest to kwota brutto. Od kwoty tej zleceniodawca odprowadza (potrąca i odprowadza) różne obciążenia publiczne - podatek i składki na ubezpieczenie.
 
Do góry