reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

urlop macierzyński a działałność gospodarcza/

Radziłabym podejść do tematu spokojniej, bo taki stan prawny jest raczej wynikiem niedopatrzenia (i tak własnie jako luka prawna jest traktowany) i warto zaznaczyć, że jest to stan na dziś. Byłabym ostrożna planując korzystanie z tego rozwiązania za rok czy pół.
 
reklama
A jak to jest w końcu z podzielnością tej maksymalnej składki? Wyczytałam dwie wersje i już zdurniałam 1. jak się urodzi w trakcie m-ca to i tak trzeba opłacić całość maks.składki, a 2. Że oblicza się proporcjonalnie do dni przed porodem. co jest w końcu prawdą? Przykładowo kobieta zakłada firmę 1 Paź. i opłaca pełna składkę za październik, a rodzi np. 3 listopada? Czy za te 3 dni listopada też trzeba opłacać składkę i czy pełną jej wysokość?
 
Witam,
W przypadku zapłaty za cały październik zus weźmie ten miesiąc pod uwagę. Za listopad płaci się składkę proporcjonalną do liczby dni.
Podsumowując - Zus interesują miesiące przez porodem.
Polecam poczytać też podobny temat na goldenline
 
Witam,
W przypadku zapłaty za cały październik zus weźmie ten miesiąc pod uwagę. Za listopad płaci się składkę proporcjonalną do liczby dni.
Podsumowując - Zus interesują miesiące przez porodem.
Polecam poczytać też podobny temat na goldenline
Dziękuję serdecznie :)
Na godline to się sprawa zagmatwała. Jak przeczytałam wypowiedzi, w sumie około 36 stron to teraz już nic nie wiem, bo każdy ma inne informacje. Jedynie co troszkę poszperałam w ustawie, żeby porównać niektóre wątki. I tak: Tak jak Pani odpowiedziała się wszystko zgadza. Problem się zaczyna jak dziecko się pośpieszy to już wtedy nie można liczyć na ten wyższy zasiłek. i tu cytuje :
"Jeżeli więc ubezpieczona zadeklaruje - za miesiące poprzedzające powstanie prawa do zasiłku - wyższą niż minimalna podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, to do obliczenia wysokości zasiłku zostanie przez ZUS przyjęta kwota faktycznie zadeklarowana (po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71%)." tak jak Pani mi odpowiedziała wszystko się zgadza, jeśli dziecko urodzi się w następnym m-cu od zgłoszenia do dobrowolnego ubez.chorobowego.
Ale
"Jeżeli jednak ubezpieczona urodzi dziecko w tym samym miesiącu, w którym przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, to podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowić będzie najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu 13,71% tej kwoty. W tym przypadku nie będzie brana pod uwagę kwota podstawy wymiaru składki zadeklarowana przez ubezpieczoną (art. 49 pkt 1 ustawy zasiłkowej). "
Więc jest to ryzykowne, bo jak się założy działalność z dniem 1/10/2010 i urodzi w trakcie tego m-ca to nawet jeśli się zdeklaruje podstawę najwyższą to i tak Zus weźmie podstawę minimalną.
W 2010 r. minimalną podstawę wymiaru składek stanowi kwota 1.887,60 zł (60% z kwoty 3.146 zł). Chyba, że ja źle ustawy czytam :)
I teraz przewinęła mi się myśl, co jeśli założę firmę z dniem dzisiejszym tj 23/09/2010 a urodzę w następnym m-cu, czyli gdzieś w Październiku, tu już zaczyna się problem, bo w ustawie napisane jest, że bierze się m-c przed, a on jest nie pełny. Jak wtedy ZUS wylicza ten zasiłek? Czy weźmie pod uwagę tą wysoką podstawę zadeklarowaną za m-c wrzesień? Czy weźmie ją całą?,czy tylko za te 9 dni istnienia działalności za września (zakładam od 23/09)? bo wtedy trzeba najwyższą podstawę podzielić przez 31 dni września i pomnożyć przez 9 dni. Za
IX-XI.2010 to = 7.994,63 zł. 7994/31*9=2321. (Nie wiem czy dzieli się przez 30, czy 31 dni.)









 
Witam:)
Jestem na zasiłku macierzyńskim od września (jeszcze go nie otrzymałam , ale oczekuję;)) Jestem właścicielką jednoosobowej działalności- w związku z tym mam pytanie: czy mogę nadal prowadzić działalność? jak tak, to czy prócz składki na zdrowotne muszę opłacać również społeczne? (mimo pobierania zasiłku).
Pozdrawiam
 
Do góry