reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

urlop macierzyński a działałność gospodarcza/

aniołekk

Fan(ka)
Dołączył(a)
21 Czerwiec 2005
Postów
2 552
Miasto
Szczecin
Dzień dobry,
bardzo proszę o wyjasnienie jak wyliczany jest urlop macierzyński dla osób prowadzących działałność gospoadarczą??

1. firmę prowadzę od października 2009
2. płacę ulgowy ZUS (przez pierwsze 2 lata działałności firmy)
3, nie odprowadzam składek na ubezpieczenie chorobowe.
3. dziecko ma się urodzić w w połowie października 2010

4. czy w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego mogę nadal prowadzić firmę (wystawiać faktury VAT? i jak jest wtedy ze składkami ZUS).
Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
reklama
Jesli moge cos dodac od siebie.. nie jestem ekspertem ale moze komus sie przyda

zeby dostac urlop macierzynski musisz odprowadzac skladki na dobrowolne chorobowe..

mozesz prowadzic firme w czasie urlopu macierzynskiego ale takze musisz wtedy odprowadzac skladki na ubez. spoleczne i zdrowotne (tak zwane 51 i 52) takze mam ulgowy zus i odprowadzalam skladki chorobowe ale dostalabym minimalny macierzyski (coś około 370zł..) wiec wyrejestrowalam sie z dobrowolnego chorobowego na miesiac czerwiec i w miesiacu lipcu znow bede oplacac dobrowolne chorobowe ale juz wyzsze po to by otrzymac wyzszy macierzynski, dowiadywałam się w zusie i czytałam w internecie ze tak mozna ale w moim przypadku musze miec te 30 dni przerwy w oplacie chorobowego by zwiekszyli mi macierzynski

chodzi o to ze tak to sie liczy z 12 miesiecy srednia a jesli jest jakas przerwa w placeniu dobrowolnego chorobowego to liczy sie srednia z ostatnich miesiecy od ponownego płacenia tej składki

mam nadzieje ze nie zamotałam za bardzo.. jak cos postaram sie odpowiedziec wiecej ale te informacje jeszcze nie były rzeze mnie testowane wiec nie dam sobie ręki uciąć
 
Ostatnia edycja:
Jesli moge cos dodac od siebie.. nie jestem ekspertem ale moze komus sie przyda

zeby dostac urlop macierzynski musisz odprowadzac skladki na dobrowolne chorobowe..

właśnie dobrowolne... nikoniecznie musiałam je płacić ale może warto zapłacić 1 wyższą stawkę niż większe przez kilka miesięcy...

a jak odniesie sie do tego ZUS? z jednej strony składki są nieobowiązkowe a z drugiej kilka miesięcy przed porodem zaczynam placic chorobowe... i to od wyższej składki (tzn. wszytsko ubezpieczenia społeczne od kwoty np. 5 tys)

a jak liczona np. będzie skladka np. w październiku w jezeli urodze w polowie misięca (mam termin an 17?)
ps. coś obiło się mnie o uszy ze osoby na maciezyńskim nie płacą ZUs ale tylko słyszałam.
 
Oczywiscie jak najbardziej, lepiej zapłacić jedną wyższą nizeli cały czas.. ja planuje zaplacic za lipiec i kawalek sierpnia najwyzszą stawke, dlatego za dwa miesiace bo cos slyszalam ze jesli zaplaciłabym tylko za pol miesiaca (a termin mam na 23 sierpnien) to moglabym dostac proporcjonalnie mniej, dlatego wole za dwa miesiace (ewentualnie poltorej) zaplacic wiecej..

jesli chodzi o zus i chorobowe.. przed macierzynskim nie ma okresu wyczekiwania 90dni jak przed chorobowym, tzn zaczynając placic dobrowolne chorobowe mozna isc na L4 dopiero po 90 dniach a jesli chodzi o macierzynski mozesz zaplacic dobrowolne chorobowe na kilka dni i juz dostaniesz macierzynski.. nie ma okresu wyczekiwania :-)

jesli chodzi o skladke za pazdziernik jesli urodzisz 17 to za 16 dni musisz zapłacic.. ile tego dokladnie nie wiem.. w zusie Ci to wyliczą jak do nich pójdziesz.. u mnie przynajmniej mi wyliczają..
polecam strone
działalność gospodarcza i ciąża :) - forum na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych - strona 11 - GoldenLine.pl
warto przeczytac od początku

z tego co wiem to prowadzac dg i bedac na urlopie macierzynskim musisz odprowadzac skladki, jesli zamykasz w sensie idziesz na urlop to tylko zdrowotne, ale co do pierwszej czesci nie dam sobie reki uciac
 
Przepraszam, ze w takiej formie, ale tak chyba najłatwiej będzie odpowiedzieć na pytania, a może raczej uzupełnić odpowiedzi Nektarynki.

zeby dostac urlop macierzynski musisz odprowadzac skladki na dobrowolne chorobowe..

Dokładnie tak.

mozesz prowadzic firme w czasie urlopu macierzynskiego ale takze musisz wtedy odprowadzac skladki na ubez. spoleczne i zdrowotne (tak zwane 51 i 52)

Jesli mówimy o sytuacji gdy prowadzi Pani działalność sama tj. nie zatrudnia Pani pracowników. Jesli to firma zatrudniajaca pracowników, działalność firmy trwa mimo Pani urlopu.

musze miec te 30 dni przerwy w oplacie chorobowego by zwiekszyli mi macierzynski

Moim zdaniem przerwa powinna być powyżej 30 dni (np. 31). W momencie gdy przerwa nie przekracza 30 dni (więc równiez gdy wynosi 30 dni) okresy sumują się.

chodzi o to ze tak to sie liczy z 12 miesiecy srednia a jesli jest jakas przerwa w placeniu dobrowolnego chorobowego to liczy sie srednia z ostatnich miesiecy od ponownego płacenia tej składki

Tak jest przy przerwie powyżej 30 dni.
 
jesli chodzi o zus i chorobowe.. przed macierzynskim nie ma okresu wyczekiwania 90dni jak przed chorobowym, tzn zaczynając placic dobrowolne chorobowe mozna isc na L4 dopiero po 90 dniach a jesli chodzi o macierzynski mozesz zaplacic dobrowolne chorobowe na kilka dni i juz dostaniesz macierzynski.. nie ma okresu wyczekiwania :-)

To prawda, nie ma okresu wyczekiwania. Zasiłek przysługuje kobiecie objętej ubezpieczeniem chorobowym w chwili porodu.

Ze swojej strony chciałabym zwrócić uwagę na:
1. terminowość opłacania składek;
2. nie czekaniem z przystąpieniem do chorobowego do ostatniej chwili, bo jak wiadomo nie wszystkie dzieci rodzą się w 40 tygodniu ciąży.
 
ja również skorzystałam z Pani wiedzy i chciałabym jeszcze o coś zapytać.. ponieważ z dniem 1 czerwca złozyłam do ZUS druki ZWUA i ZUA odnosnie wyrejestrowania siebie z dobrowolnego chorobowego i zarejestrowanie mnie na nowych zasadach bez tego dobrowolnego.. i teraz mam zamiar isc do zusu 1 lipca znow złozyc ZWUA i ZUA..
napisała pani coś takiego:

Moim zdaniem przerwa powinna być powyżej 30 dni (np. 31). W momencie gdy przerwa nie przekracza 30 dni (więc równiez gdy wynosi 30 dni) okresy sumują się.

więc moje pytanie brzmi z jaką datą powinnam złożyć ZWUA i ZUA.. nie chciałabym tego robic na ostatnią chwile i zastanawiam sie czy te 30 dni czerwca bedzie ok.. w zusie mi powiedzieli ze bedzie Ok.. ale "gram o wysoką stawke i nie chciałabym tego zaprzepaścic.. z góry dziekuje za odpowiedz..

a takze dziekuje za uzupelnienie moich wypowiedzi
 
witam,
czyli jak dobrze zrozumialam jesli teraz zarejesstuje dzialalnosc i oplace skladki zusowskie, dobrowolna chorobowa, to nawet jak za miesiac urodze dziecko to dostane zasilek macierzynski.
Czy musze prowadzic dzialalnosc przez okreslony czas minimum?
A jesli pomiedzy wplata skladki a poroem bezie mniej niz 30 dni to zasilek nie przysluguje?
 
witam,
czyli jak dobrze zrozumialam jesli teraz zarejesstuje dzialalnosc i oplace skladki zusowskie, dobrowolna chorobowa, to nawet jak za miesiac urodze dziecko to dostane zasilek macierzynski.
tak

Czy musze prowadzic dzialalnosc przez okreslony czas minimum?
nie ma minimum
A jesli pomiedzy wplata skladki a poroem bezie mniej niz 30 dni to zasilek nie przysluguje?
byc moze moze byc macierzynski pomniejszony ale na jakiej zasadzie to nie wiem.. ponieważ nie bedzie pełnej wkladki.. ale prosze poczekać na odpowiedz eksperta

 
reklama
Powiedzmy, że termin mam pod koniec września. Od 1 sierpnia zakładam działalność i odprowadzam składki od 8290,95 zł czyli w przybliżeniu ponad 2300 miesięcznie. Czy w takim przypadku zasiłek będzie mi przysługiwał ? I czy po urodzeniu nadal co miesiąc będę musiała płacić taką kwotę na ZUS czy w czasie pobierania zasiłku nie odprowadzam składek? Działalność będzie jednoosobowa, bez zatrudniania pracowników,prowadzona w domu. Jak już okres urlopu macierzyńskiego się skończy czy mogę opłacać składki dla nowo otwartych firm?

P.S. Czy dodatkowy urlop dla Ubezpieczonej, która urodziła dziecko ma od 1 stycznia 2010 r. prawo do zasiłku macierzyńskiego także przez okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, którego wymiar wynosi:

przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie:
od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. – do 2 tygodni, tez przysługuje w przypadku działalności gospodarczej?
 
Ostatnia edycja:
Do góry