reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

wyjazd dziecka z matką do Holandii - nie wiem co zrobić - proszę o pomoc prawniczą

Dołączył(a)
13 Wrzesień 2010
Postów
2
Witam,
moja sprawa wygląda następująco. Moje małżeństwo trwa 3 lata, jestem z mężem od lat 12. Nasze małżeństwo nie jest dobrym małżeństwem, to nieustające burze, krzyki i nieporozumienia. Związaliśmy się z mężem jako dzieci. Teraz gdy poznałam nowego mężczyznę wiem, że można być szczęśliwym a nie tylko trwać w związku w którym miłości już dawno nie ma. Mam z mężem dziecko - 3 letnią córkę. Chciałabym złożyć pozew o rozwód, nie chcę być już z mężem, chcę związać się z innym mężczyzną z holendrem. Bardzo bym chciała wyjechać z córką do Holandii na stałe, mam jej paszport w domu ważny jeszcze na okres 2 lat. Jestem pewna że jak mąż dowie się o tym, że złożyłam pozew rozwodowy niemal na 100% nie będzie chciał mi dać rozwodu, nie wspomnę już o tym, że na 100% nie wyda mi zgody na wyjazd dziecka. Chciałabym to rozwiązać w ten sposób, że składam pozew rozwodowy i wyjeżdżam z dzieckiem z kraju do Holandii. Jak sąd wyznaczy termin rozprawy wtedy ja wracam do kraju na rozprawę. Proszę o poradę jak mam to zrobić, żeby nie być osobom porywającą dziecko, czy mogę jechać z córką czy tylko na jakiś krótki okres. Czy być może jest tak, że dopóki żadna rozprawa się nie odbędzie to normalnie mogę wyjechać do Holandii z dzieckiem? Mąż obecnie przebywa w Niemczech wyjechał do pracy, gdyby dowiedział się o moich zamiarach pewnie w ciągu kilku godzin byłby na miejscu i utrudniłby mi wyjazd, dlatego chcę to zrobić bez jego wiedzy.
 
reklama
Bardzo bym chciała wyjechać z córką do Holandii na stałe, mam jej paszport w domu ważny jeszcze na okres 2 lat.
Posiadanie ważnego paszportu nie wystarczy by móc wyjechać z dzieckiem za granicę na stałe lub na dłużej. By mogła Pani to zrobić konieczne jest posiadanie odrębnej zgody ojca dziecka (jeśli nie ma odebranych praw rodzicielskich). W przeciwnym wypadku ojciec dziecka może uznać,, że uprowadziła Pani dziecko (patrz: konwencje haskie)

Jestem pewna że jak mąż dowie się o tym, że złożyłam pozew rozwodowy niemal na 100% nie będzie chciał mi dać rozwodu, nie wspomnę już o tym, że na 100% nie wyda mi zgody na wyjazd dziecka.
Trzeba się z tym liczyć.

Chciałabym to rozwiązać w ten sposób, że składam pozew rozwodowy i wyjeżdżam z dzieckiem z kraju do Holandii.
Czy jak pisałam wcześniej uprowadza/porywa Pani dziecko (tak to wygląda w świetle obowiązującego prawa).

czy mogę jechać z córką czy tylko na jakiś krótki okres.
Może Pani wyjechać na 2-3 tygodnie.


Czy być może jest tak, że dopóki żadna rozprawa się nie odbędzie to normalnie mogę wyjechać do Holandii z dzieckiem?
Rozwód niczego tutaj nie zmienia. Nawet po rozwodzie sytuacja z wyjazdem sie nie zmieni. Jak ojciec dziecka się nie zgodzi na wyjazd to zgodę taką może wydać sąd. Jesli jednak ojciec dziecka utrzymuje z dzieckiem normalne kontakty, a wyjazd mu je znacznie utrudni jest Pani na przegranej pozycji.

Mąż obecnie przebywa w Niemczech wyjechał do pracy, gdyby dowiedział się o moich zamiarach pewnie w ciągu kilku godzin byłby na miejscu i utrudniłby mi wyjazd, dlatego chcę to zrobić bez jego wiedzy.
I tu moim zdanie popełnia Pani błąd. Jesli Pani wyjedzie po kryjomu a ojciec dziecka zechce Pani skomplikowac zycie złoży zawiadomienie o bezprawnym wywiezieniu. Dziecko będzie deportowane do Polski, a Pani straci wiarygodność. Ojciec dziecka zyska idealne argumenty by, jak zechce, przejąć opiekę nad dzieckiem.
 
Proszę Pani, czyli Pani odpowiedź oznacza sytuację bez wyjścia? Przecież wiele ludzi się rozwodzi, matki zabierają dzieci za granicę itd ... przecież musi być jakieś sensowne rozwiązanie? Czy Pani wie jak można wybrnąć z takiej sytuacji?
 
Zgodę na wyjazd dziecka na stałe moze w zastępstwie ojca wydać sąd. Trzeciej możliwości nie ma.

Prawdą jednak jest, że wyjeżdżajac na stałe do innego kraju właściwie uniemożliwia Pani ojcu kontakt z dzieckiem. Trudno się zatem dziwić, że ojciec może protestować. W przypadku gdy ojciec dziecka stara się utrzymywac z nim regularny kontakt i interesuje się wychowaniem dziecka trudno bedzie dowieść, że pozbawienie ojca leży w interesie dziecka.
 
Do góry