reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

chodzenie na paluszkach

Nie jestem specjalistką, ale mamą rehabilitowanego synka. Kochane mamy, często dzieci zaczynają chodzić na paluszkach, ale po dwóch tygodniach powinny stawiać już nóżki "normalnie". Jeśli tak nie jest, większość kroczków dziecko stawia na paluszkach, to trzeba skontrolowac to u lekarza (neurologa lub ortopedy), a nie przez internet.
 
reklama
Nie jestem specjalistką, ale mamą rehabilitowanego synka. Kochane mamy, często dzieci zaczynają chodzić na paluszkach, ale po dwóch tygodniach powinny stawiać już nóżki "normalnie". Jeśli tak nie jest, większość kroczków dziecko stawia na paluszkach, to trzeba skontrolowac to u lekarza (neurologa lub ortopedy), a nie przez internet.
podpisuję sie pod tym!
też rehabilituję dziecko - nic nie zastąpi wizyty u specjalisty
 
Witam, ponieważ podrzucono mi wpis dopiero teraz, prawdopodobnie odpowiedź nie będzie aktualna dla Pani, ale może inne mamy skorzystają.
Do 12 miesiąca życia występuje jeszcze odruch chwytny stóp, pierwsze stawanie może powodować aktywizację tego odruchu objawiając się właśnie stawaniem na paluszkach. Nawet w 12 m-cu często zdaża się się maluchom wspinanie na palce. Trzeba jedynie obserwować czy są momenty obciążania całych stóp, jeśli przedłuża się stawanie na palcach należy skontrolować dziecko u lekarza.
 
Dziękuje bardzo za wszystkie rady :) Mała zaczęła chodzic normalnie, na całych stópkach, ale niestety od kilku dni znów sa momenty, ze zaczyna chodzić na paluszkach. W tej cwili ma 14 miesięcy. Będę ją jeszcze obserwować z miesiąc i jeśli nadal bedzzie to trwać to wybierzemy sie do ortopedy.
Pytanie do Eksperta - czy mam już powody do zmartwienia, co może oznaczać takie chodzenie na paluszkach.

Pozdrawiam
 
Drogie mamy, dzieci mają prawo pierwsze próby stania/chodzenia wykonywać na palcach. Do 12 m-ca może jeszcze byc zaznaczony odruch chwytny stóp i zwykle uwidacznia się poprzez wspięcie na palce podczas wstawania. Jeśli dziecko wspina się na palce, ale ma też momenty obciążania całych stóp to nie martwimy się. Zwykle trwa to około 2 tygodni. Natomiast przedłużające się stanie na palcach po 12 m-cu należy skonsultować z neurologiem.
 
moja w tej chwili już 3,5 letnia córka chodzi na palcach i niestety jest coraz gorzej była konsultowana z neurologiem dziecięcym i wszystkie odruchy ma prawidłowe i lekarz raczej wykluczył dziecięce porażenie mózgowe
dodam tylko że córka miała problemy z napięciem mięsniowym i byla rehabilitowana ale dość szybko nadrobila zaległości i dokładnie w swoje pierwsze urodziny zaczęła chodzić nigdy nie była wkladana do żadnych chodzików bo to też często podawane jest jako przyczyna chodzenia na palcach
udało mi się zapisać corkę na zajęcia z integracji sensorycznej i uzyskać decyzję o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju
mąż raz w tygodniu chodzi z corką na basen gdzie ma zajęcia z instruktorem
zastanawiam się też jescze nad jakąś rehabilitacją
dodam tylko że ja jako dziecko bardzo długo chodziłam w ten sposób i w tej chwili mam zdeformowane palce problemy z równowagą myleniem kierunków orientacją w przestrzeni i dyslekcją nie uzyskałam nigdzie informacji czy tego typu dysfunkcje mogą być dziedziczne ale jeżeli jeszcze w jakiś sposób mogę zapewnić corce wlasciw opiekę to bardzo proszę o radę
 
Witam, nie ma powodów do niepokoju. To normalne, że pierwsze kroczki mogą być na paluszkach. Proszę obserwować czy są momenty obciążania całych stóp, po około 2/3 tygodniach dziecko nie powinno chodzić na palcach. No i przede wszystkim nie wolno prowadzać za rączki! Rozumiem ogromną radość z pierwszych kroczków, ale córcia musi samodzielnie budować reakcje równoważne i obronne w pozycji pionionowej, niech ćwiczy przy meblach, w łóżeczku.... Jak będzie chciała szybko się przemieścić to wykorzysta czworakowanie. Powodzenia :)
 
nie wiem czy ten post był skierowany do mnie ale jeżeli tak to zaszła pomylka moja córka ma 3,5 roku więc etap pierwszych krokow ma już za sobą ;))) chodzi na palcach od dawna niestety jest coraz gorzej gdy upominam córkę ta mówi że musi chodzić na palcach bo się przewroci wszystko napisałam w poście powyżej
 
Mój synek ma ponad 4 lata i tez chodzi na palcach, praktycznie od zawsze. Jeżeli zwrócę mu uwagę, to idzie normalnie, ale po chwili znowu śmiga na palcach. W naszym przypadku jest to nawykowe, tak sobie upodobał i tak mu dobrze. Konsultowalismy z ortopedą, mówi ze nie ma żadnych problemów fizjologicznych, typu przykurcz ścięgien. Mój syn nie ma problemu z prawidłowym chodzeniem czy z chodzeniem na piętach, jeżeli jest przykurcz ścięgien, wtedy chodzenie np. na piętach jest niemozliwe, w takim przypadku potrzebna jest rehabilitacja. ortopeda zalecił nam wkładki na płaskostopie, bo od chodzenia na palcach stopy w przedniej części zrobiły się płasko-koślawe i "rozjechały" mu się lekko palce, kazał chodzic na pietach i na zewnętrznych krawędziach stóp, do tego syn będzie uczęszczał w przedszkolu na zajęcia korekcyjne, ale to juz głównie ze względu na to płaskostopie.
Jeżeli niepokoi Was to chodzenie na palcach, to nie zaszkodzi skonsultować tego z lekarzem, zwlaszcza jesli zauważycie, ze dziecko ma problem z prawidłowym ułożeniem stopy na podłożu lub ma trudności w chodzeniu na piętach, być może ścięgna sa za krótkie i wtedy konieczna jest rehabilitacja. Jeżeli tylko czasami chodzi na palcach, to myslę, ze nie ma powodów do niepokoju.
 
reklama
U nas bylo podobnie - corka potrafila normalnie chodzic, ale baaardzo zadko to robila. Prawie zawsze na palcach. Z czasem zaczelam jakos sie z nia bawic ze np maszerujemy jak zolnierze, chodzimy tylko na pietach itp. Potem przez jakis czas na spacerach przypominalam, ze chodzimy na pietach bo stopki sa wtedy wesole i po 3-4 tygodniach zapomniala o palcach (czasami tak chodzi, ale zadko). U nas bylo tylko przyzwyczajenie i upodobanie, ale zawsze warto sprawdzic...Chocby dla spokoju ducha :)
 
Do góry