reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

dziwne zachowanie dziecka

Dołączył(a)
17 Grudzień 2014
Postów
7
Chciałabym się poradzić w sprawie dziwnego zachowania mojego 4 letniego syna. Od jakiegoś czasu szybko wpada w gniew i czasem potrafi nawet uderzyć. Wymusza na mnie i na mężu swoje zachcianki, jeżeli nie chcemy ich spełnić to wpada w szał i robi sceny w rożnych miejscach. Do tej pory tak nie było. Trochę mnie to martwi. Co radzicie zrobić?
 
reklama
Dzieci są doskonałymi obserwatorami. Bardzo szybko wyłapują i uczą się tych dobrych jak i złych rzeczy. Możliwe, że zaobserwowało w przedszkolu wśród innych dzieci jakieś agresywne zachowanie które przyniosło dla tego dziecka jakiś pozytywny skutek i robi tak samo. W sytuacji gdy dziecko chce coś uzyskać i nie ma na to innego sposobu reaguje agresją, jeżeli widzi że to działa, utwierdza się w złym przekonaniu i czyni tak dalej.
 
[FONT=&quot] Powinna Pani wytłumaczyć dziecku że takie sytuacje jak wymuszanie czegoś nie mogą mieć miejsca. Proszę ustalić z dzieckiem zasady co wolno robić, a jak nie należy się zachowywać i gdy powtórzy się tego typu sytuacja proszę wracać z dzieckiem do ustalonych zasad.[/FONT]
 
[FONT=&quot]I przede wszystkim musi Pani być konsekwentna w swoim postępowaniu. Jeżeli podczas zakupów syn chce aby Pani kupiła mu coś słodkiego i na odmowę zaczyna płakać oraz wpada w szał i wszyscy się na was patrzą, nie może Pani mu ulec. Tłumaczy Pani dziecku, że nie kupi mu danej rzeczy. Gdy nie pomaga, a dziecko nadal krzyczy, nie zwracamy uwagi, nie reagujemy na jego lamenty. Jeżeli raz, drugi, trzeci taka sytuacja się powtórzy to dziecko samo zrozumie że nic takim zachowaniem nie wskóra. Przed zakupami trzeba jasno powiedzieć że nie będzie Pani kupować nic dodatkowego i w razie potrzeby wracać do ustalonych wcześniej zasad. [/FONT]
 
Na wszelkie przejawy agresji musi Pani jak najszybciej reagować. Nie może Pani dopuścić do tego aby syn bił kogokolwiek. Trzeba jak najszybciej temu zaradzić, wytłumaczyć mu że zachowania agresywne są mało skuteczne, że jest wiele innych sposobów zachowania się w trudnej sytuacji i że można zrobić to w sposób opanowany. Na pewno nie można odpowiadać agresją na agresję, gdyż zataczamy wtedy błędne koło. Musi Pani poświęcić synowi więcej czasu, dostrzegać jego dobre zachowania i chwalić je żeby syn czuł się dowartościowany i sam zauważył że dobre zachowania popłacają.
 
reklama
No tak ale nam nie zdarzyło się go uderzyć, więc nie wiem dlaczego on zaczyna bić. Jestem pewna, że jak siedzi z babcią też nic takiego się nie dzieje. Jednak na zachowanie innych dzieci w przedszkolu czy na placu zabaw nie mam wpływu.
 
Do góry