reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

L4 po rocznym macierzynskim

AlfaBeta111

Fanka BB :)
Dołączył(a)
29 Wrzesień 2014
Postów
280
Witajcie. Mam problem z kasa. Dane nie sa rzeczywiste ale odzwierciedlaja moja sytuacje. Mianowicie:
- moja podstawa 1500 netto
-.do wynagrodzenia mam dodawane premie nagrody itd wiec srednia z dwunastu miesiecy za okres od grudnia 2012 do listopada 2013 to 2000 zl.

Jest to wazne bo w listopadzie 2013 poszlam na L4 ciazowe i dostawalam z zusu wlasnie te 2000 zl. (Czyli srednia z ostatnich 12 miesiecy).

Urodzilam.w maju 2014 i dostawalam przez pol roku te 2000 zl (100 procent) a nastepne pol roku 1200 zl (60 procent).

Macierzynski skonczyl mi sie 15 maja 2015 i od tego dnia jestem na L4 ciazowym.
Dostalam teraz wynagrodzenie 1350 zl. za maj. Wychodzi ze za 1-15 maja 600 zl (czyli polowa 60 procent z 2000 zl) A za 16-30 maja zostaje 750 zl czyli polowa mojej zwyklej podstawy 1500 zl.

I tu moje pytanie czy przez to ze ostatni rok bylam na macierzynskim to teraz beda mi placic wynagrodzenie od mojeh zwyklej podstawy 1500 zl.
Nie powinni brac pod uwage moich ostatnich 12stu PRZEPRACOWANYCH miesiecy czyli tych 2000 zl?
 
reklama
nie chodzi o ostatnie przepracowane 12 miesięcy, a o okres ostatnich 12 miesięcy, poprzedzających L4. W tym wypadku wynagrodzenie było zmienne w ostatnich 12 miesiącach.
 
Ok dzieki za Twoja opinie. Jezeli tak by zrobili to podstawa do wyliczenia mojej placy to 2000 zl. Mogli wziac pod uwage to co przelewaja na konto (czyli 60 procent)? Zamiast podstawy? Nie powinni tak zrobic, gdyby byl pon to juz bym do nich dzwonila. :/
 
Ostatnia edycja:
Ale dlaczego nie powinni? Przecież to od 60% wynagrodzenia były przez ostatnie 6 miesięcy dociągane składki.
 
za pierwsze 33dni L4 w roku płaci pracodawca nie ZUS i nie wykluczone ze policzyli CI od podstawy z umowy
 
Tak, jak dziewczyny piszą, teraz będziesz mieć mniej wypłacane, bo liczy się ostatni rok, ale nie przepracowany, tylko "faktyczny".
 
Jest to moim zdaniem troche krzywdzace, moze nie dla mne bo moja srednia byla wyzsza od podstawy, ale dla osoby ktora ma na umowie 1000 zl i zarabia faktycznie 1000 zl. Przez roczny macierzynski dostawalaby srednio 800 zl. I idac na l4 dlaczego mieliby jej liczyc z tych 800 jak faktycznie zarabia i na umowie ma 1000.
Bardziej logiczne by bylo to ze wzieliby pod uwage kwote z umowy. (Co dla mnie i tak nie ma znaczenia:/)
 
Ale faktycznie nie zarabiała w tym czasie 1000zł tylko 800 i od tej kwoty były wszystkie składki odciągane.
 
reklama
Hej. Dzwonilam do siebie do kadr. I faktycznie to bedzie srednia z ostatnich 12 miesiecy . Jednak brane jest pod uwage cale 100 %. Powiedziano mi, ze nie wazne ze otrzymuje sie przez rok 80 proc wnagrodzenia, bo naliczane jest wszystko od 100 procent a tylko pracownik otrzymuje 80 procent tego co mu sie rzeczywistosci nalezy. Czyli jak ktos mial na umowie 1000 zl i caly czas zarabial 1000 zl to mimo ze srednia z macierzynskiego wynosi 800 zl to na l4 ciazowym po macierzynskim otrzyma swoj 1000 zl.
Moja sytuaja jeszcze sie nie wyjasnila tzn mam dzwonic jutro i mi powiedza czy beda brac pod uwage te moje wywalczne premie czysama podstawe.
 
Do góry