reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przysposobienie dziecka

Dołączył(a)
26 Marzec 2015
Postów
2
Witam serdecznie,
Bardzo proszę o poradę. Sytuacja wygląda następująco:
W 2006 r. urodziłam dziecko. Udałam się do urzędu stanu cywilnego wraz z ojcem dziecka w celu rejestracji dziecka. Byłam osobą niepełnoletnią tak więc nadanie dziecku nazwiska ojca nie było możliwe, tak więc w akt urodzenia zostało wpisane imię ojca (jako imię wskazane przez matkę) oraz nazwisko rodowe matki. Po osiągnięciu pełnoletności nie udałam się już urzędu w celu wpisania w akt urodzenia dziecka danych jego biologicznego ojca. Do dnia dzisiejszego sytuacja ta nie uległa zmianie. W chwili obecnej dziecko ma 9 lat. Od momentu urodzenia dziecka nie pozostawałam w żadnym związku formalnym czy też nieformalnym z jego biologicznym ojcem. Zaznaczam, że nie interesuje się on dzieckiem, nie mają ze sobą żadnego kontaktu. Jedynie dziadkowie dziecka mają z nim sporadyczny kontakt i zobowiązali się w sposób nieformalny na dobrowolne przekazywanie miesięcznej kwoty na utrzymanie dziecka.
2 lata temu wyszłam zawarłam związek małżeński. Mąż chciałby przysposobić mojego syna.
W związku z powyższym mam wątpliwości jak powinna wyglądać całą procedura przysposobienia w tym przypadku? Czy najpierw powinnam ustalić ojcostwo w stosunku do ojca biologicznego, a następnie pozbawić go władzy rodzicielskiej by mąż mógł przysposobić dziecko? czy jest jakieś inne rozwiązanie?
 
reklama
W takich sytuacjach sąd może ustalić automatycznie pozbawienie. Jest chyba wpisane o konkretnym czasie. Najlepiej udaj się do prawnika rodzinnego. Swoją drogą, miło, że twój mąż zaakceptował dziecko i chce go przysposobić. A przypomniało mi się, że jeśli będziecie małżeństwem to sąd nie powinien mieć problemów z przydzieleniem aktu.
 
Tak, miło z jego strony i bardzo to doceniam. Mąż już 7 lat wychowuje wraz zemną syna i dla małego jest ojcem. Dlatego zależy mi, aby unormować sytuację w sposób prawny. Uporządkować dokumenty dziecka i zapewnić mu stabilizację, zwłaszcza że mąż traktuje go jak własnego syna. Boję się jednak kłopotów ze strony ojca biologicznego i jego rodziny. Dlatego zwróciłam się tutaj z pytaniem co mogę zrobić i czego się spodziewać.
 
Do góry