reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Tarczyca a ciąża

Dołączył(a)
17 Wrzesień 2014
Postów
13
Witam.
Nigdy nie miałam problemów z tarczycą,robiłam też w tym kierunku badania,które potwierdziły,że wszystko jest w normie.Teraz jestem w 14 tygodniu ciąży i miałam robione badania wszystko wyszło bardzo dobrze oprócz tarczycy,której norma wynosi od 0,270-4,200 ulU/ml ,a mój wynik to 4,490 ulU/ml
Czy to jest stan niepokojący? Co powinnam zrobić?I czy może w jakiś sposób to zagrażać maluszkowi i jego rozwojowi?Wizytę mam dopiero za 3 tygodnie.Bardzo się martwię:( proszę o odpowiedź.Pozdrawiam.
 
reklama
Myślę że nie masz się czym martwić, odchylenie od normy jest niewielkie. Lekarz na pewno powtórzy badania i może wyjść wszystko w porządku.
 
Kolorowa ja bym jak najszybciej skonsultowała wyniki z endokrynologiem. Mój ginekolog zawsze kierował na badania na hasimoto przy tsh wyższym niż 2,5. To, ze nie miałaś nigdy problemów z tarczycą, nie znaczy, że teraz ją masz zdrową. Jesli wyjdzie, ze coś jest nie tak, to dostaniesz lekarstwa na zbicie tsh. Trzymam kciuki, żeby wszystko było dobrze!
 
Kochana, na pewno nie panikuj - poprostu zapisz się jak najszybciej do lekarza i skonsultuj (nie czekaj 3 tygodni, bo zjedzą Cię nerwy - wiem po sobie :)). Taki wynik na pewno jest do 'wyjaśnienia', możliwe że tylko suplementacja jakiś witamin z jodem. Ja miałam na początku ciąży wynik 2,4 i moja ginekolog powiedziała, że w ciąży utrzymujemy na poziomie do 2,0. Zapisała mi witaminy z jodem i spadło mi po miesiącu do 2,04. Trzeba pilnować tarczycy w ciąży, ale nie można też panikować. Na wszystko jest rozwiązanie, trzeba działać szybko żeby Maluszkowi było dobrze:) Ściskam mocno :)
 
Tak jak piszą dziewczyny najlepiej iść jak najszybciej do endokrynologa lub chociaż ginekologa; zapewne dostaniesz skierowanie na FT4, ponieważ TSH jest w ciąży niemiarodajne. Jeżeli te wyniki także będą nieprawidłowe lekarz zapisze Ci leki (pewnie Euthyrox), wyrówna wyniki i będzie wszystko w porządku.
Nie denerwuj się tylko, bo nie ma czym, a niepotrzebnie zaszkodzisz dziecku; na pocieszenie powiem Ci, że ja dzisiaj zaczynam 9 miesiąc, wszystkie parametry dziecka są w porządku, a od samego początku jestem na Euthyroxie, bo jestem po operacji tarczycy
 
reklama
Dziękuję Wam kochane mamuśki za pomoc!:-) jutro umówię się do mojego lekarza.A biorę witaminy Prenatal Classic i właśnie znalazłam ulotkę i przeczytałam,że stosowanie preparatów zawierających jod wymaga wykonania badania poziomu jodu i stanu czynnościowego gruczołu tarczycy.Czy podwyższenie tarczycy mogło być spowodowane przez te witaminy?:confused:
 
Do góry