reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Literki jak w lustrze czyli pięciolatek pisze

nikita33

Fan(ka)
Dołączył(a)
21 Grudzień 2004
Postów
2 021
Mój synuś bardzo chętnie pisze, zna litery i składa z nich na piśmie całkiem długie wyrazy. Jest tylko jeden kłopot - litery, a czasem całe wyrazy, wyglądają jak w lustrzanym odbiciu. Czasem tylko jedna literka w wyrazie jest napisana odwrotnie, a czasem cały wyraz od prawej do lewej i litery też odwrócone. Cyfry prawie wszystkie pisane "w drugą stronę" . Zastanawiam się, jak to zrobić, żeby młodego nie zniechęcić do tego pisania, bo jest z siebie bardzo dumny i bardzo mu się podoba, że może się wyrazić na piśmie, a jednocześnie wykorzenić z niego ten nawyk, bo boję się, że jak mu się utrwali teraz, to w szkole będzie miał problem z przestawieniem się na właściwe pisanie. Filip ma lekkie zaburzenia integracji sensorycznej, może to jego odwracanie liter jest z tym związane? Możecie coś doradzić lub podpowiedzieć? Z góry dzięki,
pozdrawiam
nikita
 
reklama
poradzić nic nie poradzę, mogę tylko 'pocieszyć', ze to całkiem normalny objaw. moje dziecię tez pisząc pisało początkowo od prawej do lewej strony, od dołu kartki do góry w ogóle, no i lustrzane odbicia. załamałam się, że może przegapiłam to, że ma być leworęczny, że jest coś nie tak.. dopiero rozmowy z pedagogami uświadomiły mi, że to zupełnie normalny etap rozwoju i dziecko samo 'nawróci się' na znany nam system stawiania literek. po prostu na tym etapie jeszcze tak widzi świat. aktualnie Maciek czasem piszę więcej, czasem mniej w lustrzanym odbiciu, uparcie literę 's' odwraca, cyfrę 1, ale nie robię z tego problemu. może niepedagogicznie, ale tylko pokazuję mu jak powinno to być prawidłowo i nie naciskam. właśnie z obawy przed zniechęceniem to raz, a dwa - jest jeszcze wcześnie, może po prostu za szybko wyrwał się do tych literek.. na pewno nie potrafi jeszcze załapać o co chodzi z czytaniem właśnie dlatego, że czyta od prawej do lewej i mu to nie wychodzi, wręcz się wścieka. dlatego pokazuje, tłumaczę, a zarazem uważam, ze ma czas.
 
Moja corka tez tak pisze. pytalam sie przedszkolanki co robic, powiedziala ze to normalne ze dziecko w taki sposob pisze trzseba pokazywac jak poprawnie sie pisze np. napisac bardzo dlugi i trudny wyraz i poprosic by dziecko napisalo tak samo patrzac sie na to co ty napisalas, z czasem zacznie pisac normalnie.
 
Hej.moj 5 letni synek zna wszystkie literki alfabetu.jesli cos napisze to zdarza sie ze w lustrzanym odbiciu.ale nie zawsze tak jest,bo czasem napisze normalnie.pytalam kolezanki i niektorych dzieci rowniez tak pisza.wydaje mi sie ze nie ma powodu do niepokoju,narazie jest ze mna w domu(nie chodzi do przedszkola),wiec do szkoly ma jeszcze troche czasu.mysle ze z tego wyrosnie.pozdrawiam.
 
Witajcie. To jest problem jak jest częsty i powtarza się u 7mio latka który chodzi do szkoły. A na pewno nie u 5 latka...
pozdrawiam
 
Jest dokładnie tak, jak napisała szafir. Mój 4,5 latek też pisze literki w lustrzanym odbiciu i zaczęłam się tym interesować. Ja mam dyslekcję i muszę obserwować moje dzieci. Jednym z jej objawów jest przestawianie literek lub pisanie w lustrzanym odbiciu, ale problem dotyczy dzieci w wieku szkolnym, a nie przedszkolaki.
 
Witajcie.Moja Sara zna również wszystkie literki alfabetu.Chodzi do przedszkola,ale w grupie ma też sześciolatków.W tym roku opanowała program zerówki,mimo że nie była zmuszana,wręcz odwrotnie.Tez potrafi pisać od prawej do lewej,szczególnie cyfry.Jest to normalny objaw dla jej grupy wiekowej.Pismo lustrzane również w tym tym wieku jest dopuszczone,chociaż już teraz należy na to zwrócić większą uwagę.Z Sarą ćwiczyłam pisanie od lewej do prawej w ten sposób,dyktowałam jej numery telefonów ukochany cioć i pozwalałam jej dzwonić.Szybko zauważyła,że coś źle robi(bo czytać od początku czyta od prawidłowej strony),podziałało.ale jak chce coś więcej napisać to często jej jeszcze zdarza się że zaczyna od dołu do góry i najlepsze jest to ,że ona wie co po kolei trzeba czytać.
 
Odswierze temat
Jak juz na glownym pisalam postanowilam zaczac synka uczyc pisania. No i okazalo sie ze pisze jak w lustrze . Co dziwne niewidzi problemu. Pokazuje mu ze P powinno miec brzuszek z przodu a on na ze przeciesz jest! Nieiwiem ... dla mnie dziwne. Co gorsza pisze literke F i obok ma mi ja napisac. Cieszko mu zaczac pisac obok i powoli z wielka koncetracja pisze literke prawie na dole kartki. Tak samo roznica kresek literki F jest dziwna. Glowna co sie do dolu ciagnie jest dluga na 10 cm gorna w prawo(on pisze w lewo) jest dluga na 8 cm ta dolna jest juz 0,5cm pod gorna i krotka na 1 cm. Moze za duzo mysle i oczekuje na poczatek zbyt wiele???
 
jeśli to początek to faktycznie oczekujesz zbyt dużo, moja córka też pisała początkowo takie koślawce na całą stronę a potem coś wymyślała i dorysowywała do tej litery inne kreski aż powstał obrazek. to dziecięca wyobrażnia im podpowiada że np z litery B można zrobić smoka dla nas dziwne a dla nich normalne
moja córka uparcie odwraca S i N, mówię że piszę się odwrotnie, ale się nie przejmuję ma jeszcze czas a kiedyś więcej liter przestawiała więc i tak już jest lepiej
 
reklama
moja 3,5 latka tez pisze jak w lustrze - wydaje mi sie ze to jeszcze za małe dzieci zeby widziec w tym ;problem, ja ją liter nie ucze. RAczej cyferki na razie, literki pisze sama jak chce i te co umie niektóre sa lustrzane wlasnie. Wg mnie powinysmy sie cieszyc ze wogole pisza a nie widziec w tym problem.
 
Do góry