reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Rozwoj mowy

marysia868

mama Macieja
Dołączył(a)
5 Styczeń 2010
Postów
840
Miasto
łódź
Witam, tym razem mam inna prosbe . Bylismy dzisiaj u audiologa i pani dr powiedziala ze dziecka sluch jest ok ale jak na swoj wiek ma bardzo maly zasob slow, i mam sie do niej umowic za 5 miesiescy, dodam ze syn urodził sie w zamartwicy z 2/5/7pkt Apgara.

Czy sa jakieś zabawy stymulujące rozwój mowy, on ogolnie byl zawsze bardzo leniwy. Ale jesgo rozwoj tez idzie powoli , dopiero nie dawno nauczyl sie chodzic. Wiem ze dzieci maja swoj tryb rozwoju ale moze moge mu jakos w tej mowie pomoc
 
reklama
nie przejmuj się tak tym lekarskim gadaniem i obserwuj synka:)
mój jak miał rok u cztery miesiące to ledwie mama mówił a teraz mówi całe wierszyki:)
mów do niego, czytaj i obserwuj
będzie dobrze:)
 
Hm...mój synek ma prawie dwa lata, a mówi tylko : mama, dada, baba, kaka, mniam mniam, dwa....Są dzieci, które zaczynają mówić długo po drugich urodzinach i jest to w normie, także nie przejmuj się:)
 
marysia nie przejmuj sie i tak jak dziewczyny pisza obserwuj go bardzo dużo do niego mów i czytajcie książeczki.Mój synek także nadal nie jest za bardzo wylewny mówi niewiele ale ja sie nie martwie bo po swojemu tam sobie duka.zauważ czy synek po swojemu coś mówi coraz to nowsze sylaby zobaczysz z czasem zacznie mówić;-)do mnie też już kilka osób powiedziało że jak na 20 msc mój Bartek bardzo mało mówi ale to nie żaden wyścig i każde dziecko ma swoje tempo;-)także olej doktórke i bawcie sie a uwierz że za pare msc mały będzie ci tak gadał że aż mu sie buzia nie będzie nie zamykała:-D;-)
ja w ogóle słyszałam że chłopcy później zaczynaja mówić niż dziewczynki ale za to chłopcy sa bardziej sprawni ruchowo;-)
 
Mój miał 10 pkt. a mówić wyraźnie i pełnymi zdaniami zaczął w 3 latka .. do tego tylko sylabami .. mamy babcie defektolog logopeda powiedziała ze nie ma skutecznych ćwiczeń dla maluszków .. najlepsze to plac zabaw i przedszkole miała racje od roku młody nawija :)
Powodzenia i nie martw się do wszystkiego dorośnie i za rok -dwa nie będziesz widziała różnicy miedzy synem a rówieśnikami .
 
Ostatnia edycja:
Witam, tym razem mam inna prosbe . Bylismy dzisiaj u audiologa i pani dr powiedziala ze dziecka sluch jest ok ale jak na swoj wiek ma bardzo maly zasob slow, i mam sie do niej umowic za 5 miesiescy, dodam ze syn urodził sie w zamartwicy z 2/5/7pkt Apgara.

Czy sa jakieś zabawy stymulujące rozwój mowy, on ogolnie byl zawsze bardzo leniwy. Ale jesgo rozwoj tez idzie powoli , dopiero nie dawno nauczyl sie chodzic. Wiem ze dzieci maja swoj tryb rozwoju ale moze moge mu jakos w tej mowie pomoc

przecież on ma dopiero prawie 17 miesięcy-wnioskuje po pasku,wiec co ty chcesz by mówił-pełnymi zdaniami ?
Mój ma prawie 23 miesiące i używa mało słów i sie tym nie przejmuje,specjalista tez nic zlego w tym nie widzi
 
jego rozwoj tez idzie powoli , dopiero nie dawno nauczyl sie chodzic. Wiem ze dzieci maja swoj tryb rozwoju ale moze moge mu jakos w tej mowie pomoc

Nie przejmuj się, mój też za dużo nie mówi, a chodzić zaczął dopiero miesiąc temu.

Mów do niego, jak go np. przewijasz, przygotowujesz mu jedzenie (i on jest przy tym), to opowiadaj o tym co robisz, będzie słuchał i "przyswajał" mowę. Czytaj mu książeczki, pokazuj obrazki i mów co na nich jest. No i kontakt z innymi dziećmi, bo wiadomo, że dzieci najszybciej uczą się od siebie nawzajem.
 
Moja córka też mało "mówi", ogranicza się do "aaa" 2-3 razy dziennie. Poza tym rozwija się dobrze, słyszy dźwięki, reaguje na hałas, lubi muzykę. Czy powinnam iść z nią do lekarza?
 
syn mojego wujka w wieku 18 mcy mowił jedynie mama yyyyy, mama aaaa, mama ehhh i nic więcej, nie szło się z nim wogóle dogadać. W wieku 3 lat gada jak najęty, pełnymi zdaniami, jakoś samo mu to przyszło. Moja córka sporo mowiła pojedyńczych słówek, ale w 23 mcu, jak się rozkręciła to do dziś jej się buzia nie zamyka. A do 6 mca to też tylko gugała troszkę, prawie wogóle się nie uśmiechała, aż tu nagle powiedziała mama. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, tak więc nie martw się, na pewno i Twój kurczaczek zacznie niebawem więcej "mówić" :-)
Dodam tylko, że ja do córki zawsze od pierwszych jej chwil mówię pełnymi zdaniami, po dorosłemu, żadnych zdrobnień typu a kuci kuci czy choć dada. Julka jak się okazało bardzo dużo słówek znała ale ich nie wymawiała, aż tu pieknego dnia jak powiedziała zdanie z 9 wyrazów to zamurowało mnie i męża. Dzieci jeśli się do nich dużo mówi, czyta im bajki to one kodują i chłoną jak gąbka, aż dojrzeją do tego żeby zacząć używać znane już im słowa.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Rozwój mowy można stymulować w jeden podstawowy sposób: jak najwięcej mówić do dziecka i czytać mu :-D Polecam wierszyki A. Frączek, czytam je mojemu synkowi właściwie od urodzenia i teraz w wieku 4 miesięcy pięknie gaworzy. Naprawdę polecam!
 
Do góry