reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Prawa mam - przepisy

Witam:tak:

Moje pytanie brzmi. W 2006 roku urodziłam synka potem byłam na urlopie macierzyńskim, potem wypoczynkowym a potem urlop wychowawczy który skończył mi sie 1 wrzesnia 2008 roku a od 2 września L4 z powodu zagrożonej ciąży. Czy teraz po urodzeniu dziecka i wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego będzie przysługiwał mi sie urlop wypoczynkowy skoro nie pracuje tylko przebywam na urlopach lub chorobowym od 2005 roku?

Ale zakręciłam:-D
 
reklama
urlop wychowawczy który skończył mi sie 1 wrzesnia 2008 roku a od 2 września L4 z powodu zagrożonej ciąży. Czy teraz po urodzeniu dziecka i wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego będzie przysługiwał mi sie urlop wypoczynkowy skoro nie pracuje tylko przebywam na urlopach lub chorobowym od 2005 roku?
Normalnie pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni urlopu na rok, w zależności od ukończonej szkoły i stażu pracy. Z tej puli odejmuje się tylko za okres przebywania na urlopie bezpłatnym albo wychowawczym. Co oznacza, że nie zabiera się urlopu za okres chorobowego i macierzyńskiego. Przysługuje Ci urlop za 2008 rok w wysokości 4/12 Twojej normy (za miesiące od września do grudnia) oraz pełna norma za 2009 rok :-)
 
Melulu, ja mam tez pytanko:
Będe rodzic w marcu, nastepnie bede miala te 20 tyg macierzynskiego, czyli jakos do lipca. A pozniej najkorzystniej jest wziac urlop wypoczynkowy tak? A o ile dni moge pisac? Tylko tyle,ile mi sie nalezy do lipca 2009? (za 2008 r. mam wykorzystany) Bo raczej wiecej to mi pracodawca nie da.
I co wtedy? Pracodawca mi za ten urlop placi tak? A nastepnie pisze wniosek o urlop wychowawczy.
A czy pracodawca moze mi odmowic urlopu wypoczynkowego?
 
Melulu, ja mam tez pytanko:
Będe rodzic w marcu, nastepnie bede miala te 20 tyg macierzynskiego, czyli jakos do lipca. A pozniej najkorzystniej jest wziac urlop wypoczynkowy tak? A o ile dni moge pisac? Tylko tyle,ile mi sie nalezy do lipca 2009? (za 2008 r. mam wykorzystany) Bo raczej wiecej to mi pracodawca nie da.
I co wtedy? Pracodawca mi za ten urlop placi tak? A nastepnie pisze wniosek o urlop wychowawczy.
A czy pracodawca moze mi odmowic urlopu wypoczynkowego?
Poczytaj sobie moje odpowiedzi w postach:
https://www.babyboom.pl/forum/styczen-2009-f240/prawa-mam-przepisy-19685/index25.html#post3030668
https://www.babyboom.pl/forum/styczen-2009-f240/prawa-mam-przepisy-19685/index26.html#post3034682
W skrócie - masz prawo napisać podanie o całą normę za 2009, nie tylko do lipca (z dniem 1.01.09 nabywa się prawo do całej normy), o ile nie złożysz wcześniej wniosku o wychowawczy. Jeśli podanie o urlop złożysz od pierwszego dnia bezpośrednio po macierzyńskim, to pracodawca nie ma prawa Ci odmówić. Gdyby coś było jeszcze niejasne, to pytaj :-)
 
Melulu ja kolejny raz z pytankiem do ciebie:-)
Pracę rozpoczęłam we wrześniu w grudniu kierownik powiedział że mam 5dni urlopu do wykorzystania za 2008,na zwolnienie poszłam 3.12 i już do porodu nie wrócę umowa jest do 30.11 więc skoro poród lipiec-sierpień więc mniej więcej po macierzyńskim(jeszcze się załapię :tak:) skończy się umowa. I teraz pytanko jak z ekwiwalentem za urlop za 5dni w 2008 i za ten w 2009(mam 20dni ) niecałe 20, dostanę ? Kiedy? oddzielnie czy razem po zakończeniu?
 
Pracę rozpoczęłam we wrześniu(...)
Za rok 2008 za 5 dni plus za rok 2009 za 19 dni (20* 11/12 przepracowanych miesięcy) czyli w sumie za 24 dni dostaniesz ekwiwalent w momencie rozwiązania umowy o pracę. Oczywiście pod warunkiem, że urodzisz w takim terminie, że części tego urlopu nie wykorzystasz w okresie między zakończeniem macierzyńskiego a rozwiązaniem umowy.
 
Melulka a w świetle obowiązujących przepisów czy mamy które w czasie wydłużenia macierzyńskiego były już na macierzyńskim nie są moze objete również tym przywilejem? :sorry2::cool:
Czy te 20 tyg obowiazuje tylko i wyłącznie mamy które urodziły pociechy od 1 sty 2009?
I z tego co wiem to chyba równiez nie można zwolnić mam przez 1 rok po powrocie z macierzyńskiego tak?
Jeśli tak to czy to również tyczy się mam które zostały mamami w 2009 czy również obejmuje nas z 2008?
 
Melulka a w świetle obowiązujących przepisów czy mamy które w czasie wydłużenia macierzyńskiego były już na macierzyńskim nie są moze objete również tym przywilejem? :sorry2::cool:
Czy te 20 tyg obowiazuje tylko i wyłącznie mamy które urodziły pociechy od 1 sty 2009?
I z tego co wiem to chyba równiez nie można zwolnić mam przez 1 rok po powrocie z macierzyńskiego tak?
Jeśli tak to czy to również tyczy się mam które zostały mamami w 2009 czy również obejmuje nas z 2008?
Anik, jak najbardziej 20 tygodni obowiązuje również mamusie, które były na macierzyńskim w dniu 1.01.09 :-) Mówi o tym artykuł 11 nowelizacji: "Wymiar urlopu macierzyńskiego(...) w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się także do pracownic i pracowników korzystających z takich urlopów w dniu wejścia w życie ustawy".

Ze zwalnianiem jest trochę dziwnie - bo ochroną są objęte tylko te kobiety, które skorzystają z możliwości obniżenia sobie wymiaru czasu pracy, zamiast brać wychowawczy. Czyli trzeba napisać wniosek do pracodawcy o zmniejszenie wymiaru (nie ma podane, o ile). Wynika to z art. 1 pkt. 5: "Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika." Bez obniżenia etatu niestety ochrony nie ma :baffled:
 
reklama
Melulka - dzięki wielkie
:-) fajowo że mam 2 tyg więcej hihihi a już się bałam że obowiązuje mnie tylko 18 tyg.
ale ale ja na zwolnieniu lekarskim mam napisane 18 tyg to co teraz muszę pójść do jakiegoś lekarza i poprosić o przedłużenie czy to jakoś samoistnie jest uwzględniane w kadrach?

Tyryryryryryryryry :-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D
 
Do góry