reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Brak Mowy Pomocy

Dołączył(a)
16 Marzec 2015
Postów
2
Witam jestem mamą 20 miesiecznego chłopca który prawie nic nie mówi i nie pokazuje paluszkiem. Był moment gdzie mówił tata ale tak jagby zapomniał to słowo. Niechce wskazywać paluszkiem różnych rzeczy. Sytuacja w domu nie zawsze jest idealna niekiedy nasz malec widzi jak sie kłuce z moim mężem. Czy jest możliwe że nabawił sie nerwicy? I jak poradzic sobie z jego mowieniem.
 
reklama
Moja córka miała 2,5 roku jak poszła do przedszkola.
Nie mówiła NIC, poza mama, tata, baba, dada i innymi takimi drobiazgami, jak coś chciała, pokazywała palcem.
Bałam się, że sobie nie poradzi w przedszkolu, ale mimo to ją posłałam.
BŁYSKAWICZNIE nauczyła się mówić i teraz buzia jej się nie zamyka.
 
Spokojnie moje dzieci gadatliwe ale mój chrzesniak dopiero w wieku 3 lat zaczoł mówic co bardzo mnie niepokoiło zastanawiałam sie czy wszystko ok teraz mówi trochę niewyraźnie ale wszystko mówi nie martw się na zapas jeszcze Ciebie przegada .
 
No to może Cię trochę pocieszę - mój też ma 20 miesięcy i praktycznie nic nic mówi. A jak mówi to bardzo po swojemu.
Słowa które wymawia to: "Tata" i " Daa", czasem uda mu się powiedzieć coś co przypomina "nie".

Po pierwsze - sprawdź czy słyszy (np. czy jak zawołasz go, to przyjdzie z drugiego pokoju). Czy rozumie i wykonuje proste polecenia? I koniecznie poobserwuj także czy nie ma jakiś nietypowych zachowań, które Ciebie martwią. W razie czego pytaj :)

Ja osobiście byłam z młodym na konsultacji z psychiatrą dziecięcym (mieliśmy możliwość darmowej wizyty), która stwierdziła, że z dzieckiem jest wszystko w porządku (oprócz tego że nie mówi). Z tymże mój wszystko pokazuje gestami i idzie się z nim dogadać. Jeśli twój synek nie używa mowy niewerbalnej (tj. nie wskazuje palcem), to ja bym się wybrała do poradni wczesnego wspomagania rozwoju. Mój młody dostał zalecenie ćwiczeń z logopedą, ale wg niej powinien niedługo zacząć mówić.

Poza tym wg tej lekarki dziecko w wieku dwóch lat powinno znać/mówić ok 400 słów...
 
Myślę, że każdą taką sytuację należy skonsultować w lekarzem. W rodzicielstwie nie ma czegoś takiego jak głupie pytania, a lepiej po prostu dowiedzieć się czegoś na dany temat od profesjonalisty, zamiast ciągle się stresować.
 
Ja też się martwię, 19 mieisiecy ma corcia i też za dużo nie mówi, takie podstawy tylko mama,baba,tata, taa, na nie kręci głową, pokazuje palcem jak coś chce, albo krzyczy żeby zwrocic moją uwagę, byłam z nią u logopedy, wg niej wszystko w swoim czasie, choć kazała odstawić smoka, w dzień to się udaje, gorzej przy zasypianiu, ogólnie kazała mi dużo mówić, cały czas opowiadać co robimy itp i czekać poprostu aż się rozgada.
 
Dziekuje wszystkim za odpowiedzi :) mój synuś zaczoł dużo mówić po swojemu i pokazuje wszystko gestami wiec jest duży postep :) teraz tylko czekamy na słowa :)
 
reklama
Chyba nie ma co się na razie przejmować. Synek jest jeszcze mały i być może więcej potrzebuje czasu na mowę. U każdego dziecka różnie to wygląda.
 
Do góry