reklama
  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności i efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.

ciąża na urlopie wychowawczym

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Groszek_Kokosowy, 15 Maj 2012.

1. Groszek_Kokosowy

Groszek_Kokosowy New Member

witam,

Jestem na urlopie wychowawczym (umowa trwa do końca sierpnia br.). Zaszłam w kolejną ciążę i chciałabym przerwać urlop i pójść na L4 z racji braku możliwości przedłużenia umowy. Problem polega na tym, że kierownik sklepu nie chce wysłać mojego podania do kadr do póki nie przyjdę "prosić się" o pracę. Poza tym kadry wołają badania lekarskie. Pytanie brzmi,

czy jeśli dostarczyłam wniosek na 30 dni przed to kierownik może nie zaakceptować tego wniosku ?

czy badania lekarskie mogą już żądać teraz, czy na dzień powrotu do pracy ??

i jak się to ma do tego, że na dzień powrotu będę miała l4 ?

Niestety pracodawca nigdy nie postępował z pracownikami uczciwie :( Proszę o pomoc.

e: zadzwoniłam do PIP i dowiedziałam, się, że skoro na dzień powrotu przysługuje mi l4 nie muszę wykonywać badań lekarskich, a wniosek wyślę bezpośrednio do kadr listem poleconym, pomijając kierownika.

rozumiem, że pracodawca nie może mi odmówić powrotu do pracy ?

Ostatnia edycja: 15 Maj 2012
  2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Wniosek o przerwanie urlopu składa Pani w kadrach za potwierdzeniem odbioru lub listem poleconym najlepiej za potwierdzeniem odbioru.

Tego zdania niestety nie rozumiem, więc nie moge się do niego odnieść.

Wniosek składa się u pracodawcy czyli zwyczajowo w kadrach, u dyrektora itp. jesli jednak zwykle wszystkie wnioski (np. o urlop wychowawczy itp.) składała Pani u kierownika ma Pani potwierdzenie złożenia wniosku to pracodawca jest wnioskiem związany (nie może odmówić).

badania wykonuje się w czasie pracy - najczęściej w pierwszym dniu po powrocie. teraz ma pani opiekowac sie dzieckiem 9urlop wychowawczy) a nie biegać po lekarzach.
    Będzie Pani niezdolna do pracy.

No to powstaje pytanie jak bardzo chce Pani walczyć o swoje prawa i jak silne działa będzie Pani musiała wytoczyć: PIP, sąd pracy itp.
    czyli dokladneie tak jak napisalam powyżej zanim dobrnęłam do końca pani postu :)

nie może

3. reklama
  4. Groszek_Kokosowy

dziękuję Pani bardzo za pomoc :)

5. Groszek_Kokosowy

Bardzo proszę Panią o kolejną radę.

Kierownik sklepu, w którym pracowałam chce żebym przyszła i porozmawiała o moim powrocie do pracy (w pracy jeszcze nikt nie wie, że jestem w ciąży). Nie wiem jak mam się zachować. Nie chcę iść i kłamać w żywe oczy, a boję się, że pracodawca może mnie zwolnić jak dowie się o ciąży. Zostały mi jeszcze prawie 3 tygodnie wychowawczego. Czy powinnam iść i uczciwie powiedzieć, że będę na zwolnieniu ?

6. E. Słotwińska-Rosłanowska

Nie bardzo wiem dlaczego nie chce Pani powiedzieć o ciąży.
    Co do informowania o tym, że będzie Pani na zwolnieni - nie sadzę,z e to dobry pomysł. Nie ma Pani przecież teraz zaświadczenia o niezdolności do pracy.
    Poza tym nie musi pani godzić się na to spotkanie.

7. Groszek_Kokosowy

Boję się powiedzieć o ciąży, bo u nas to od razu oznacza zwolnienie. Pracodawca nie zgadza się na pracowanie ciężarnej na salonie sklepowym. W poprzedniej ciąży od razu kazano mi iść na zwolnienie. Chyba najlepszym wyjściem będzie uniknięcie w jakiś sposób tego spotkania.

8. Groszek_Kokosowy

mam jeszcze dwa pytania :)

czy umowa zostanie przedłużona do dnia porodu ? w dniu powrotu do pracy i złożenia l4 będę w 12 tygodniu ciąży (13.06.2012). Umowa podpisana jest do 31.08.2012.

czy będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński po porodzie ? w jakiej kwocie i na jaki czas?

z góry dziękuję za pomoc i poświęcony czas :)

9. E. Słotwińska-Rosłanowska

Tak.

Tak. Dokąłdnie tak jkby była Pani na macierzyński (podstawowy+dodatkowy).

10. reklama
  11. Groszek_Kokosowy

nasunęły mi się kolejne wątpliwości.

Pani kierownik zmusza mnie do zrobienia badań odnośnie zdolności do pracy, każe przynieść wyniki dzień przed rozpoczęciem pracy. Ma do tego prawo ?

Czy jeśli poinformuję kierownika sklepu, że jestem w ciąży to dam mu czas i możliwość na zwolnienie mnie ?
    czy jestem już chroniona ??
    Czy w takim wypadku robienie tych badań ma sens?

(umowa jest do 31.08.2012, przerywam urlop wychowawczy z dniem 13.06.2012, to będzie 12 tydzień ciąży z tym dniem będę miała wystawione l4,a teraz jestem na urlopie wychowawczym).

12. Groszek_Kokosowy

Mam nadzieję, że mogę liczyć na odpowiedź.

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję :)

Poleć forum