reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

" Cieżarówką przez 9 miesiecy " przewodnik po ciązy i okolicach Kaz Cooke

ciąg dalszy tyg 32 :)
UŚMIERZANIE BÓLU - OBCJE :

ŚRODKI POZAMEDYCZNE :
* akupunktura
* refleksologia ( forma leczniczego masażu stóp)
*aromaterapia - to nie jest zaden środek uśmierzania bólu - to tylko podkręcanie atmosfery
* techniki oddychania i medytacji -trzeba je opanować i ćwiczyć jeszcze przed porodem
*masaż- równiez do przećwiczenia przed porodem przez osobę, która ma go wykonać.
*chodzenie - pozostanie w ruchu może pomóc zmniejszyć ucisk na kręgosłup i na plecy w ogóle, a dodatkowo skupić na czymś innym prócz bólu, niektórym kobietom wygodniej jest stać lub kucać w czasie skurczy i porodu
* hydroterapia - ciepły prysznic lub kąpiel pomaga Ci się rozluźnić ; siedzenie w wodzie moze przynieść dodatkową ulgę zapewniajac oparcie dla brzucha i tym samym zmniejszając ucisk na mieśnie w czasie skurczy ,
* ciepły okład - ciepły ręcznik lub kompres mogą pomóc zniwelować ból oraz zmniejszyć częstotliwość skurczy mięsni,
*wokalizacja- jęczenie, śpiewy medytacyjne lub inne mające na celu "uwolnienie" bólu , inaczej znane jako NAJZWYKLEJSZY , GŁOŚNY , WRZASK !
* przezskórna stymulacja nerwowa TENS - urzadzenie produkujace prąd o bardzo niskim napięciu przesyła impulsy do samoprzylepnych elektrod, przyklejonych po obu stronach kręgosłupa , wywołując tym samym mrowienie na skórze. Przepływ prądu moze blokowac impulsy nerwowe płynące z macicy , interpretowane przez mózg jako ból . Ta metoda zapewnia jego usmierzenie jedynie w niewielkim stopniu , ale dla wielu kobiet okazuje sie wystarczajaca i mozna ją bezpiecznie stosowac w czasie całego porodu.
* hipnoza - jeśli dobrze na ciebie działa , to mozesz osiągnać stan umysłu , w którym bedziesz świadoma wszystkiego , co się z Tobą dzieje , ale nie czujesz bólu ( ale tę sztuczkę naprawde dobrze jest wczesniej przećwiczyc )
*muzyka - ( jeszcze jedna metoda podkręcania atmosfery ) Małe ostrzezenie - wiele osób przygotowuje sobie pogate zestawy nagran " porodowych " by potem zucac płytami lub kasetami po porodówce:)

CIEŻKA ARTYLERIA

GAZ - znieczulenie wziewne, to tzw. gaz rozweselajacy albo " głupi jaś" , występujące pod wieloma nazwami firmowymi , wdychane w czasie skurczy przez gumową maskę , Panuje ogólna zgoda co do tego , że gaz zmniejsza odczuwanie bólu, ale całkowiecie go nie eliminuje. Niektóre rodzące twierdzą , że samo użycie maski pomaga odwrócic uwagę od bólu. U innych maska wywołuje klaustrofobiczny strach ( możliwe jest uzycie specjalnego ustnika ) gaz mozna stosować bezpiecznie w czasie całego porodu . poniewaz zdaje się miec on minimalny wpływ na dziecko , u niektórych wywołuje jednak mdłości i uczucie eufori .

 
reklama
znieczulenie zewnątrzoponowe i podpajęczynówkowe
wiele kobiet prosi o podanie im znieczulenia zewnątrzoponowego czyli EPIDURALU ( tą drugą nazwę warto znać , gdyby Ci przyszło rodzić gdzieś w anglojęzycznym obszarze językowym ) Najpierw lekarz anestezjolog wstrzykuje Ci w plecy miejscowe znieczulenie . Następnie wprowadza pomiedzy dwa kręgi w dolnej częsci kręgosłupa cieniutką , wydrążoną igłę, przez którą wsuwa cewnik. Cewnik- cienka plastikowa rurka - pozwala wprowadzić lek znieczulajacy bezpośrednio w miejsce , w którym blokowane jest odczuwanie bólu i ewentualnie podawać kolejne jego dawki w czasie porodu . Znieczulenie zaczyna działac po 10 -15 minutach . Cały zabieg trwa zwykle około 30 minut i musi być bezwzględnie wykonane przez doświadczonego anastezjologa .
Lek znieczulajacy przenika do tkanki zwanej przestrzenią zewnątrzoponową . otaczającej rdzien kręgowy i płyn mózgowo rdzeniowy .
Znieczulenie podpajęczynówkowe oznacza ze lek znieczulający zostaje podany prosto do płynu mózgowo-rdzeniowego i zadziała szybciej ( dlatego jest stosowane często w przypadku nagłych zagiegów CC, gdzie czas odgrywa kolosalną rolę ) Znieczulenie zewnątrzoponowe przestaje działać po 1 do kilku godzin ( w zaleznosci od tego ile uzyto leku ) - w czasie długie porodu mozna dawki uzupełniać . Znieczulenie podpajęczynówkowe to jednorazowy zastrzyk , który działa od 1 do 4 godzin
To jedyne w tej chwili dostępne moetody uśmierzania bólu całkowicie blokującego jego odczuwanie przy jednoczesnym zachowaniu przytomności przez rodzącą . To dlatego stosuje się je przy CC.
Znieczulenie zewnatrzoponowe lub podpajęczynówkowe użyte przed CC całkowicie bolkuje odczuwanie bodzców nerwowych w dolnej czesci brzucha i wpływa na czucie w nogach ( sprawia ze wydają się cięzkie ) oraz na newy w pęcherzu moczowym ( dlatego najproawdopodobniej założ Ci cewnik , bo nawet niezauwazysz ze robisz siusiu ).W uzyciu są już rówież odmiany EPIDURALU i znieczulenia podpajęczynówkowego nie powodujące utarty czucia w nogach i pęcherzu .
Znieczulenie zewnątrzoponowe jest czesto stosowane u kobiet . które bardzo cierpią z powodu bólu, jeżeli dziecko jest w niewłasciwej pozycji ( np. w pośladkowej ) lub jeśli ciąza jest mnoga oraz przy porodach próznowych i kleszczowych . Moze ono czasami utrudniać rodzącej parcie, ponieważ nie czuje ona silnych skurczy w drugiej fazie porodu; lekarz lub położna powinni Ci wpówczas powiedzieć kiedy przeć . Niektóe kobiety decydują się nie przyjmować ewentualniej kolejnej dawki znieczulenia po sam koniec porodu, by znów poczuć skurcze.
W przypadku znieczulenia zęwnotrzopponowego lub podpajęczynówkowego podanego przez doswiadczonego anestezjologa ryzyko zwiazane z zastosowaniem tej formy uśmierzenia bólu jest naprawdę minimalne. Zdarza się ze po podaniu leku odczuwanie bólu zostaje zablokowane tylko w jednej częsci brzucha , ale anestezjolog bedzie w stanie od razu temu zaradzić. Mniej niż 1 % kobiet kótre rodziły " na epiduralu " zkarzyło się na kilkudnowy ból głowy. Znieczulenie zewnotrzoponowe i podpajęczynówkowe nie mają wpływu na dziecko
Środki odurzające :
Kiedyś rodzącym podawano nawet heroinę ; dzisiaj najpopularniejszym lekiem narkotycznym tego rodzaju w POLSCE JEST DOLARGAN ( nazwa handlowa petydyny ). Podawany w formie zastrzyku domięsnowego w pierwsze fazie porodu , stępia odczuwanie bólu. działajac na receptory opioidowe w mózgu i na rdzeń kręgowy.
zastrzyk zaczyna działac po około 20 minutach i działa przez 1 do 3 godzin . możliwe skutki uboczne to : ból głowy , zaburzenia widzenia, wahniecia nastroju, "opływanie" i mdłości . Podany w duzych dawkach moze wywołac senności u dziecka i negatywnie wpłynąc na odruch odduchania - jako antidotum podaje się noworodkowi tlen lub lek o nazwie miedzynarodowej NALOKSON ( nazwa handlowa naloxonum h/ch )
znieczulenie miejscowe
dwie najczesciej stosowane formy tego znieczulenia to blokada nerwu srmowego ( zastrzyk powoduje znieczulenie na ból pochwy i krocza przed uzyciem przez lekarza kleszczy lub wyciągacza próznowego , by wyciągnąc dziecko na zewnątrz ) i znieczulenie krocze, kiedy lek jest wstrzykiwany tylko w tą częsci ciała, by zmniejszyć podczuwany dyskonford lub w większosci przypadków , by wykonac jego nacięcie. Obydwa rodzaje zastrzyku zaczynają działac w ciagu kilku minut , Stosowane są jedynie minimalne dawki , nie majace dzieki temu wpływu na dziecko .
znieczulenie ogólne
Nie stosuje się go niemal wcale , ale czasami okazuje się niezbędne do przeprowadzenia CC , szczególnie w nagłych przypadkach. Oprócz naprawdę wyjątkowych sytuacji , w czasie cesarki zarówno dla matki i dziecka lepsze są znieczulenie zewnątrzopponowe lub podpajęczynówkowe.
 
INFO :
SPRAWY DO ZAŁATWIENIA PRZED PÓJSCIEM DO SZPITALA :
* Zalicz kurs w szkole rodzenia i lektury. Poród to rzecz nieprzewidywalna , dlatego dobrze by było , gdybyscie oboje ( ty i partner, ty i inna osoba towarzysząca) mieli przynajmniej mętne pojęcie o tym , co was czeka .
* spisz plan porodowy - nawet jesli przekazanie go lekarzowi lub połoznej w szpitalu wywoła jedynie uśmiech rozbawienia na ich twarzach . zrób to dla siebie.
* jesli masz juz dziecko , dzieci zadbaj o opiekę dla nich: moze być potrzeba na " teraz-zaraz" nawet w samym środku nocy . stąd na wszelki wypadek dobrze mieć plan A i plan B . Koniecznie wytłumacz dzieciom szczegóły akcji , by nie szalały z przerazenia , gdy nagle znikniesz.
* zaplanuj transport do szpitala : sama nie prowadz ! Unikaj autostrad - w razie korków cięzko z nich zjechac .. zaraz jakich autostrad ?
*postaraj się miec jeszcze w tym tygodniu przygotowany pokój dzieciecy, rzeczy dla dziecka i ubranka . Na wszelki wypadek .
* Załaduj zamrażarkę łatwym , prostym do przyrządzenia jedzeniem na kilka pierwszych tygodni . Mozecie ugotować zupy , sosy do makaronu, quiche, zapiekanki , lasagne. Ujmijmy to w ten sposób : na skubanie kurczaków raczej nie bedziesz miała ochoty . Po powrocie ze szpitala do domu lista twoich piorytetów bedzie wygladała jak następuje :
a) opieka nad dzieckiem
b) sen
c) nie ma zadnego c )
* trzymaj w zamrazarce cos lekkiego , odzywczego do zjedzenia na wczesna faze porodu - moze byc dmowej roboty rosół z kury , rosół na wołowinie , piuree z owoców.
*jeżeli mozesz sobie na to pozwolić , zorganizuj na pierwszych kilka tygodni kogoś do SPRZĄTANIA ( poproś przyjaciółkę , kogoś z rodziny lub wynajmij kogoz polecenia ) szczególnie jesli czeka cię cesarka .
* zamocuj fotelik samochodowy w wozie ( najllepiej pod okiem lub z pomocą specjalisty ) i przećwiczcie zapinanie i rozpinanie pasów na pluszowym misiu. Fotelik bedzie potrzebny by przewies dzidziusia do domu .
*sprawdz w szpitalu , co jeszcze powinnas ze sobą przywieśc oprócz zawartości swojego kuferka - czy mozesz miec przy sobie mały magnetofon albo kominek do olejków aromatycznych ? pozatym upewnij sie na jakie pomoce do porodu mozesz liczyc : ( piłki , stołki , materace, trampoliny ) i czy nalezy juz wczesniej zarezerwowac , by nie okazało się ze uzywa ich ktos inny.
* kiedy nadejdzie czas , zadzwon do swojej niezaleznej połoznej, do szpitala i powiedz im ze rodzisz oraz zapytaj , kiedy powinnas przyjechac.
 
Ostatnia edycja:
kuferek do szpitala :
W szpitalu , w którym masz rodzić lub w przychodni dostaniesz listę rzeczy dla siebie i dziecka, które powinnas ze sobą przynieść.
TORBA DO PORODU :

* Cokolwiek może Ci pomóc lub przynieść ulgę; nagrania muzyczne plus mały magnetofon ; olejki do masażu; wielka; gumowa piła ; kulki do masazu ( może byc nawet wałek do ciasta lub piłeczka tenisowa); buteleczka ze spryskiwaczem i aromaterapeutyczny , odświeżający powietrze olejek do rozpryskiwania ; balsam do ust ; duzo wody i przekosek dla osoby towarzyszącej ( chyba niechcesz by w kluczowym momencie poszli coś zebrać lub upolować?) i odżywcze przekąski dla Ciebie ; ciepłe, nie ślizgajace sie skarpety ; cukierki z glukozą lub bezcukrowe lizaki , olejki aromaterapeutyczne.
* Zapakuj cos do ubrania, najlepiej duzy T- Shirt , wielką bawełnianą koszulę lub koszulę nocną .Jeżeli w czasie porodu chcesz zachować pozory bycia odzianą , wybierz koszulę zapinaną z przodu na guziki ( lub zawiązywaną z tyłu koszulę szpitalną ) Łatwiej bedzie Ci połózyc dziecko na brzuchu, a potem nakarmić je piersią po zakończonym porodzie. Nieważne, co na siebie włozysz i tak wyjdze to z akcji poplamione ; ktokolwiek bedzie prał twoje rzeczy , powinien pamietać , że plamy z krwi należy, najpierw namoczyć w zimniej wodzie, a dopiero potem wrzucić do pralki . Możliwe ze przydadzą ci sie też skarpetki , kilka ciemnych par majtek i parę duzych podpasek, do podłozenia , gdyby wody płodowe leciały Ci ciurkiem .
*zapakuj środki toaletowe - mydło, szamopn, odżywkę do włosów, pastę i szczoteczkę do zębów, krem nawilżajacy, opaski i gumki do włosów, szczotkę do włosów, suszarkę i plastikowy czepek pod prysznic; do tego ewentualnie zatyczki do uszu , maseczke na oczy i kosmetyki do makijażu, jezeli chcesz sie pomalowac na wizytę gości.
* osoba towarzysząca tez powinna spakować wygodne ubranie ; nie za ciepłe i łatwe do prania. Jeżeli ma Ci robić na przykład uśmierzający ból masaz pod prysznicem , to dobrze by było mieć przy sobie strój lub spodenki kąpielowe- szpitale starają sie ograniczyć do minimum liczbę osób biegających po korytarzu na golasa.
* podobno są ludzie - wyznawcy "kreatywnej wizualizacji" - którzy podczas porodu wpatrują sie w zdjęcie swojego psa . Osoby te rzecz jasna mają nierówno pod sufitem .
TORBA NA CZAS POBYTU W SZPITALU PO PORODZIE:
* wez ze sobą kilka paczek superchłonnych podpasek dla kobiet w połogu

*zapakuj rozpinaną z przodu koszulę nocną lub dwie , szlafrok , 6-7 par majtek połogowych lub po prostu duzych, bawełnianych , najlepiej ciemnych majtek . Miło jest codziennie na noc załozyc świeżą koszulę i mieć sporo bawełnianej bielizny pod ręką , bo bedzie się lało - wiec zapakuj wszystko zgodnie z planami pralniczymi pomagajacych Ci osób ( czy pranie będzie robione od razu po powrocie do domu , czy najpierw nastąpi kumulacja) '
niektóre szpitale oferują usługi pralnicze- twoje rzeczy muszą byc oznaczone imieniem i nazwiskiem . w szpitalu mozesz też nosic zwykłe ubranie dzienne, ale połączenie obolałego i zmeczonego ciała , wysokich temperatur zwykle panujących w szpitalach oraz liczby raz, kiedy bedziesz potrzebowała dostępu do swojego "specjalistycznego oprzyrządowania karmiącej " czyni bawełniane koszule nocne jedynym praktycznym rozwiązanem .
* zapakuj też przynajmniej dwie solidne , odpowiedni dopasowane staniki dla karmiących, które dobrze podtrzymują twoje napęte , powiekszone piersi oraz wkłądki laktacyjne dla ochrony przed przeciekaniem . kiedy popłynie mleko .
*jezeli chcesz wizasc tel. komórkowy nie zapomnij o ładowarce do niego
*zapakuj ubranie na powrót ze szpitala do domu dla siebie ( prawdopodobnie , ubranie ciązowe bo brzuch nadal bedzie duzy) i dla dziecka - koniecznie łącznie z ciepłą czapeczką i kocykiem lub becikiem . Noworodki uwielbiają być ciasno owinęte , bo przypomina im to warunki w macicy . pamietaj , ze dziecko w tym ubranku bedziesz musiała zapiąc w foteliku samochodowym - śpiworek bez nóg odpada w przedbiegach .
* zapakuj jakis poradnik opieki nad doworodkiem
* jesli masz juz małe dziecko , nie zapomnij wziasc dla niego prezentu , by wiedziało , ze bez niego nic by sie nie udało . to początek trudnego okresu w jego zyciu . dlatego pewnie bedzie milsze dla nowego dzidziusia , jesli pomyśli ze ten przyniósł mu jakis wyjątkowy prezent .
 


INFO :
PORÓD :
Możliwe , ze nawet nie zauwazysz pierwszych oznak nadchodzącego porodu, Jeśli jednak bedą wyraźne , odpocznij i zjedz coś - poród moze się zacząć na dobre w kazdej chwili i powinnas zgromadzić siły, chociaż do samego rozwiązania moze byc jeszcze kilka dni , a nawet tygodni . Kiedy poczujesz skurcze , mogą to byc przepowiadające , czasem nazywane " fałszywymi" Ból jest znośny - to własciwie nawet nie ból , a nieprzyjemne uczucie- skurcze są niereguralne ; mijają jeśli troche pochodzisz, połozysz się lub weźmiesz kąpiel . często trudno jest odróżnić te " fałszywe" skurcze od skurczy w tzw. " fazie ukrytej " na samym początku własciwego porodu. ( gdy szyjka macicy rozwiera się na 3-4cm ) , dlatego nie wachaj się dzwonić do położnej , szpitala , czy swojego lekarza , by opisać objawy. Powiedzą Ci , czy masz zostać w domku , czy z miejsca jechac na porodówkę .
NATYCHMIAS ZGŁOŚ SIĘ DO SZPITALA JEŻELI :

*odeszły Ci wody i zauwarzyłas w nich zielonkawą lub ciemną plamke . to smókła - pierwsza kupa twojego astronauty - która moze być sygnałem ze płodowi moze grozić niedotlenienie .

* krwawisz z pochwy, a krew jest jasnoczerwonej barwy , co może oznaczac problemy z łóżyskiem

* czujesz lub widzisz pępowinę w pochwie - znak , że pępowina wypada. potrzebujesz natychmiastowej pomocy ; zadzwon po pogotowie , otwórz drzwi wejsciowe , a następnie uklęknij na podłodze z pupą do góry i głową w dół , by zmniejszyć nacisk na pępowinę do czasu przyjazdu karetki ( jęsli to możliwe , niech ktoś inny po nią zadzwoni i otworzy drzwi lekarzowi i sanitariuszom . )

kiedy skurcze ruszają na dobre , to najczęsciej :
* są regularne
*stają sie coraz silniejsze
*dłuzej trwają
*przerwy miedzy nimi są coraz krótsze
*coraz trudniej bedzie Ci je znieść

Zmierz czas ich trwania i przerwy między poszczegulnymi skurczami , a potem , przekaz te inf swojemu lekarzowi lub połóznej , albo osobie w szpitalu .
Przecietny poród w przypadku kobiety rodzącej po raz pierwszy ma mniej wiecej taki przebieg :
- faza pierwsza - rozwarcie szyjki macicy do 9-8 cm ( średnio 8 godzin )
- faza druga - rozwarcie do 10 cm ( 3 - 5 godzin ) , przygotowanie organizmu do parcia i rodzenia dziecka ( średnio około 2 godziny )
- faza trzecia - wydalanie łożyska i innych zbędnych już elementów ( około 10 minut po urodzeniu dziecka , jeśli podano okstycyne ; do godziny , jesli łożysko ma zostać naturalnie wydalone )
Alez to gładko brzmi . W rzeczywistości twoje doświadczenia mogą się radykalnie od tego opisu różnić .
Po przyjezdzie do szpitala , albo po przyjezdzie połoznej lub lekarza , gdy rodzisz w domu , zostaniesz poddana badaniu , które najprawdopodobniej obejmie :
* pomiar cisnienia krwi
* pomiar temp. ciała i pulsu
*badanie pochwowe w celu sprawdzenia wielkości ewentualnego rozwarcia szyjki
* elektroniczne monitorowanie rytmu serca dziecka, zwykle przeprowadzone przy pomocy urzadzenia zapisującego również informację na temat skurczów macicy i interpretujacego wyniki pochodzące z czujników w podłaczonym do niego kabelkami pasie załozonym na brzuch . Gdy wyniki są wpozadku , urzadzenie monitorujace jest wzykle po jakimś czasie odłączane ( np. 20 minut ) . Rytm serca mozna badac tez krócej przez stekoskop.
 
Ostatnia edycja:
PORÓD FAZA PIERWSZA :

niektóre kobiety nawet nie zauwazają fazy ukrytej ( rozwarcie do 3-4cm ) inne odczuwają w tym czasie silne bóle krzyżowe i mają bolesne skurcze. U jednych przebiega ona stopniowo przez kilka godzin , u innych już po kilku godzinach może byc po wszystkim . Skurcze najczesciej trwają 30-35 sekund i mogą byc regularne , lub nie ( przerwy od 5 do nawet 20 minut ) Najprawdopodobniej będziesz w tym czasie w domu i być moze uda Ci się zasnać i przespać większą cześć tej fazy. Jak najwiecej odpoczywaj i jedz zgromadzone wczesniej w zamrażarce lekkie przekąski . Jeżeli nie odeszły Ci jeszcze wody płodowe, to ulgę mogą przynieść ciepłe kąpiele . Mierz czas trwania skurczy .
Poniewaz w kluczowym momencie wszystkie poniższe porady mogą wyleciec z głowy . poproś partnera lub inną osobę towarzyszącą , by sami je tez przeczytali i tprzypomnieli Ci , jesli zajdzie taka potrzeba. Na zaawansowanym etapie pierwszej fazy porodu będziesz już prawdopodobnie w szpitalu i bedziesz sprawdzała w praktyce wybrane wczesniej metody uśmierzania bólu. Pamiętaj by czesto siusiać , poród wywołuje w tych okolicach tak intensywne , ze możesz wogole nie zauważyć , ze chce Ci sie siusiu . W miarę możliwosć pozostawaj w pozycji pionowej i jak najwiecej się ruszaj . Wypróbuj rózne pozycje porodowe i wybierz tę , w której jest Ci najwygodniej . Nie dopuszczaj do odwodnienia organizmu : ssij kostki czystego lodu lub zamrożonego soku albo popijaj małymi łyczkami wode. Postaraj sie całkowiecie relaksować w przerwie między skurczami . Nie marnuj sił czekajac na nastepny. Uzywaj technik pozytywnej wizualizacji oraz innych tehcnik treningu psychicznego , jak skupianie w umyśle uwagi na obrazie otwierajacego się kwiatu , koncentracja na pozytywynm celu - spotkaniu ze swoim dzieckiem , śpiewanie medytacyjne tekstu : " to minie , to minie, to minie.. " Rób co tylko chcesz < spinanie się fizyczne i psychiczne może zakłócic przebieg porodu , dlatego niech partner, lub inna osoba towarzyszaca użyją wszelkich sposobów , by pomoc Ci " dać sie poniesć" . Jesli ból już jest nie do wytrzymania lub faza ta zbyt długo juz trwa i masz po prostu dość, to teraz nadszedł moment , by wrzeszczec : " ZNIECZULENIE !!!!!"

KONIEC FAZY PIERWSZEJ PEŁNE ROZWARCIE :

JEJ POCZĄTEK JEST UWAZANY ZA NAJTRUDNIEJSZY ETAP PORODU. SKURCZE SĄ SILNE I ROBIĄ CIĘ CORAZ SILNIEJSZE. TRWAJĄ DŁUZEJ 60-90SEKUND - a przerwy między nimi są krótkie. Możliwe , ze nie ma nawet czasu na odpoczynek. i czujesz się wykonczona . Może byc Ci goraco , ale równie dobrze mozesz trząsć sie z zimna , czy doznawac raz jednego raz drugiego uczucia na przemian. Możliwe ze masz mdłosci lub wymiotujesz , a do tego ogrania Cię uczucie , ze sytuacja Cie przerasta i ze nie dasz rady. Możliwe też , ze jesteś poprostu maksymalnie wku..rwiona.
Pod koniec tej czesci drugiej fazy , szyjka jest całkowicie rozwarta , a ty gotowa do parcia . Jezeli do tej pory wytrzymałas bez znieczulenia , to osoba towarzyszaca moze Ci przypomnieć , ze to juz prawie koniec , ze za chwile zobaczysz astronautę na własne oczy i ze mozesz osobie towarzyszacej z całej siły przyłozyc , Jezeli czujesz potrzebe parcia jeszcze przed pełnym rozwarciem szyjki macicy, lekarz i połozna podpowiedzą Ci , byś zamiast tego sapała lub głosno wydmuchiwała powietrze.

FAZA DRUGA - PARCIE I PORÓD

Zanim sprawy ruszą do przodu jak amerykanscy pionietrzy na zachód - nie do zatrzymania- i zanim ciała kobiet zaczną im przeć , aby wypchnąc dziecko na zewnątrz , około 1/3kobiet przechodzi etap wyciszenia. To odpoczynek przed kolejnym etapem , tym aktywnym . Sygnał startowy do parcia daje samo ciało, dlatego nalezy sie w nie wsłuchiwać . Skurcze bedą trwały od 60do 90sekund , ale przerwy meidzy nimi mogą byc dłuzsze ( 2-5 minut ) co daje szanse na złapanie oddechu Nie ma potrzeby zapierać sie tak, ze pękają naczynka krwionośne w gałkach ocznych . trzymac oddechu dłuzej niz jestes to w stanie spokojnie wytrzymac , czy siniec na twarzy . Lepiej przy kazdym skurczu przec krócej i częsciej i w ten sposób prowadzić dziecko w dół - mniejszy stres dla astronauty i łatwiej rozluźnić mięsnie dna macicy niż po jednym wielkim parciu na długim oddechu , jak to pokazują w filmach .
Takie zrelaksowane podejscie moze co prawda nieco tą faze wydłuzyc , ale oznacza ono prawdopodobnie mniejszy stres dla ciebie i dla twojego dziecka, W czasie tej fazy mozesz wydawac głębokie , gardłowe, dzwięki , które w wielu poradnikach ciązowych są opisane jako rzekomo dla rodzącej krępujace, Bedziesz zbyt zajeta innymi sprawami , by się krepować . Mozliwe ze przy okazji parcia zrobisz tez kupę. To zaden problem . Gdy wszystko idzie zgodnie z planem , dziecko na tym etapie nadal dostaje przez łozysko dokładnie tyle tlenu ile potrzebuje .

PORÓD -- WERSJA BEZ RETUSZU :

sapania ciąg dalszy : głowka dziecka jest już widoczna i napiera na krocze. lekarz lub połozna każą Ci teraz przerwać parcie i dla odmiany spróbowac rozluźnić mięsnie dna macicy , aby spowolnić ten ostatni etap i nie dopuscic do rozerwania krocza lub koniecznosci przeprowadzenia jego naciecia. możliwe ze bedziesz mogła przez chwilę popatrzec na rozwój akcji z lotu ptaka - przy pomocy lusterka ; dla jednych to fascynujace , dla innych przerazajacy widok . Sama zdecyduj. mamy czesto opisują wrazenia towarzyszace wychodzeni głowki i dzieciątka jako kłucie , palenie lub silny ucisk.( Połozna moze chronić krocze i odbyt . uciskajac dłonią od zewnątrz i w ten sposób przeciwazac nacisk od wewnątrz ) dzieki temu rodząca moze tez odczuwać mniejszy ból , Po wyjasciu głowki z pochwy . dziecko obraca się w taki sposób , by ramionka ustawiły się w najszerszym punkcie miednicy i malutkie ciało wysuwało się spokojnie na zewnatrz. Astronauta wylądował ! Spotkanie i utulenie własnego dziecka to własciwie niemożliwy do opisania , rzucajacy na kolana , bo przepełniony nalsilniejszymi emocjami i najszczesliwszy moment w życiu . ( Albo i nie. , Ale wiecej na ten temat pózniej )
FAZA TRZECIA : WYDALANIE ŁOŻYSKA I RESZTEK PĘCHERZA PŁODOWEGO

możliwe, ze bedziesz tak pochłonieta obecnością swojego dziecka, ze nawet nie zauwarzysz tej fazy. Macica nadal sie kurczy i powoduje , że łozysko odchodzi od sciany , a nastepnie wypycha je na zewnątrz razem z tym , co zostało z pęcherza płodowego. Kolejne skurcze przesuną je do pochwy , skad mozna je wyciągnac lub poczekac , aż nastepny skurcz wypchnie je samoistnie. Skurcze twojej prawdziwie zdumiewajacej macicy zamykają również naczynia krwionośne pozostałe w miejscu odejsca łożyska. Łożysko jest wydalane szybciej po podaniu przyśpieszajacego skurcze zastrzyku z okstytocyny .
Następnie łozysko zostanie dokładnie zbadane , aby sprawdzić , czy wyszło w całości , a ty przejdziesz badania majace ykluczyć ewentualną zbyt dużą utratę krwi po porodzie ( czyli post partum ) co oznacza 600ml krwi i wiecej; zwykle kobieta kraci przy porodzie mniej niż 300ml , Wystepuje ono u około 5 % matek.
Czwarta faza porodu o której nie znajdziesz prawie nic w podręcznikach , to stabilizacja stanu zdrowia matki i nawiazanie więzi z dzieckiem ; cieszenie się dotykiem jego skóry na własnejj . ogrzewanie go , pierwsze próby skorzystania z zapasów mlecznych mamusi, standardowe badania ruchów i obserwacji dziecka przeprowadzone przez połozną lub lekarza; zaciśniecie kikuta po odcieciu pępowiny oraz szycie krocza
 
info :

CESARSKIE CIĘCIE :
To zabieg chirurgiczny polegający na wyjęciu dziecka z macicy przez rozcięte powłoki brzuszne. Zwykle mówi sie na to "cesarka". Standardowa cesarka to bardzo bezpieczny zabieg, pod warunkiem , że przeprowadza go specjalista w szpitalu. Ale nawet wtedy nie przypomina to spacerku po plaży. Cesarka to powazna interwencja chirurgiczna, a niektórzy o niej w taki sposób , jak by dziecko mieli wycągnac przez jakiś poręczny suwak .
JAK CZESTO JEST PRZEPROWADZANE ?
W zaleznosci od kilku czynników szanse, że i ty urodzisz przez cesarke mogą byc dużo wieksze niż sądzisz. Co czwarty noworodek w POlsce przychodzi w ten sposób na świat.
Na czym to polega :
W ramach przygotowania do zabiegu cesarskiego cięcia zostanie Ci najprawdopodobniej przycięte lub zgolona górna czesc włosów łonowych. Następnie pielegniarki lub sanitariusze pomogą Ci sie położyc na szpitalnym łózku na kółkach i odwiozą na salę operacyjną . W tym bardzo jasno oświetolonym pomieszczeniu wszyscy lekarze i asystujące im pielegniarki bedą mieli czepki na głowach . maski na twarzach i specjalne stroje ochronne na reszcie ciała. Tak samo bedzie odziana Twoja osoba towarzysząca . Pielegniarka podłaczy Ci kroplówki, wkłujac sie speecjalną igłą w ramię , włózy Ci cewnik do pęcherza moczowego , zebys mogła siusiać do specjalnego plastikowego woreczka. a natespnie anestezjolog zaaplikuje Ci znieczulenie zewnątrzoponowe ( podpajęczynówkowe lub ogólne jesli liczy sie czas) by uniemożliwic odczuwanie bólu w dolnej cześci ciała. . Miedzy twoją głową a brzuchem na poziomie klatki piersiowej , zostanie ustawiony mały parawanik , ale w razie czego mozesz poprosic o ustawienie lusterka pod odpowiednim kątem , Jesli masz takie zapędy. Pielegniarka lub lekarza przetrą dolna czesc Twojego brzucha wacikiem nasączonym środkiem dezynfekującym. Lekarz dokona następnie cięcia skóry tuż nad linią włosów łonowych . zwykle poziomego i około 10 cm długosci. Potem przetnie warstwę tłuszczu, mięsnie brzucha, by wreszcie ścianę macicy, rozchyli powłoki brzuszne i wyciągnie dziecko. Możesz w tym czasie czuć , że cos cię ciągnie lub na ciebie napiera( nie bez powodu) , ale nie powinnas odczuwac zadnego bólu.
wszytsko to dzieje sie bardzo szybko : dziecko przychodzi na swiat na ogół w ciagu 5- 10 minut od pierwszego naciecia. Lekarz Ci je pokaze.. a następnie zostanie ono dokładnie zbadane przez obecnego przy zabiegu pediatrę. mozliwe ze oddessają noworodkowi śluz z maleńkich dróg oddechowych. jezeli dziecko nie wymaga specjalnej opieki i na przykład umieszczenia w inkubatorze, to powinnaś móc je odrazu przytulić i podać mu pierś do ssania. upieraj się przy tym ! mierzenie czy mycie dziecka to niewystarczająco wazne powody , by oddzielać matkę i dziecko w tak kluczowym momencie.
Możliwe ze bedziesz zbyt zajeta by zauwazyć kolejny etap porodu: zwykle cos tam gulgocze i mlaska. to odgłosy odsysania wód płodowych . lekarz usuwa również łożysko , pęcherz płodowy i waciki, a następnie cię zszywa. Samo szycie moze troche potrwać , bo trzeba załozyc nie jeden , a siedem róznych szwów na siedem róznych ran - trzeba sszyc miedzy innymi : warstwy skóry, tkanki tłuszczowej, miesnie zewnetrzne oraz wewnetrzne, scianki macicy.
DLACZEGO CESARKA??
cesarskie ciecie moze byc zabiegiem z wyboru
zabieg moze byc tez nieprzewidziany i konieczny , gdy w czasie ciązy pojawią sie komplikacje.
oto kilka sytuacji , w których cesarka jest własciwie bezdysksyjna :
* wystąpiły u ciebie komplikacje ciążowe takie jak stan przedrzucawkowy lub stan rzucawkowy.
* cierpisz na cukrzyce i musisz szybko urodzić , a szyjka macicy nie jest jeszcze wystarczajaco rozwarta
*stwierdzono w twoim ciele obecnośc aktywnych wirusów opryszczki narzadów płciowych ( jezeli dziecko miałoby sie urodzic przez pokrytą wykwitami pochwę , mogłoby ją od ciebie załapac)
*dziecko jest chore lub nie rośnie jak nalezy
*dziecko jest ułozone w niewłasciwej pozycji - leży w miednicy mamy jak w kołysce( połozenie miednicowe) albo pupą a nie głową do dołu ( pośladkowe) - chociaz wielu położników najpierw spróbuje pomóc kobiecie urodzić tak ułozone dziecko w sposób naturalny )
*głowka dziecka jest zbyt duza , by przejsc przez miednice, ( termin med.: niewspłmierność płodowo-miednicowa)
*przodujące łozysko ( łozysko umiejscowione nad szyjką macicy )
*odzielenie się łozyska ( łozysko zbyt wczesnie sie odkleja od scianki macicy )
*ciąża" przenoszona" ( miną wyznacozny termin porodu . a dziecko przebywa w podlegajacym powolnemu procesowi obumierania środowisku wewnetrznomacicznym )
*wypadająca pępowina - taka która jest juz wyczuwalna w pochwie
*zaburzenie tętna płodu ( jego obniżenie lub nierównomierny rytm serca w czasie porodu są sygnałem ze płód jest zestresowany lub w niebezpieczeństwie
*zachamowanie postępów porodu .
 
Ostatnia edycja:
TYDZIEŃ 36 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

CO SIE DZIEJE : jESTES ZMĘCZONA. NAJPIEWNIEJ MASZ OBOLAŁE STOPY, ZATRZYMANIE PŁYNÓW W ORGANIZMIE POWODUJE OBRZĘKI...WŁASCIWIE WSZYSTKIEGO I CZUJESZ MROWIENIE W PALCACH . MOŻLIWE TEŻ, ŻE TRACISZ NAGLE ODDECH I MASZ ZAWROTY GŁOWY - PRZY ODROBINIE SZCZĘSCIA MOZE NAWET ZEMDLEJESZ.. OD TEGO TYGODNIA PRAWDOPODOBNIE BEDZIESZ JUŻ WIDYWAŁA SWOJEGO LEKARZA DO SIEDEM DNI. ROZLUŹNIANIE SIĘ WIĘZADEŁ MIEDNICY MOŻE POWODOWAC W JEJ OKOLICY ATAKI NAGŁEGO, PRZESZYWAJACEGO BÓLU, PRZYPOMINAJACEGO WBIJANIE IGŁY LUB WRECZ PCHNIECIE NOZEM. GŁÓWKA DZIECKA PRAWDOPODOBNIE TKWI W NIEJ JUZ NISKO I MOZE OD CZASU DO CZASDU UDERZAC W SZYJKĘ MACICY , SPRAWIAJAC, ŻE PODSKAKUJESZ JAK RAŻONA PRĄDEM( SZCZEGÓLNIE , KIEDY SIADASZ ZBYT SZYBKO) NIE ZNACZY TO JESZCZE , ZE GŁOWKA DZIECKA SIE "WSTAWIŁA" - TKWI W POZYCJI STARTOWEJ W MIEDNICY I ASTRONAUTA JEST GOTÓW DO WYJSCIA GŁÓWKĄ DO PRZODU. POWINNAŚ JEDNAK CODZIENNIE CZUC JEGO RUCHY, NAWET JESLI TO TYLKO MILUTKI WYMACH NOGAMI.
PŁUCA aSTRONAUTY NADAL WYMAGAJĄ DOPRACOWANIA. PRZYBYŁO MU ZA TO SPORO TŁUSZCZYKU POD SKÓRĄ, JESLI DOTĄD JESZCZE NIE OBRÓCIŁ SIE GŁÓWKĄ DO DOŁU , TO W KAZDEJ CHWIL I MOZE TO ZROBIĆ . GDYBY W CHWILI ROZPOCZECIA PORODU NADAL TKWIŁ W MIEDNICY NIE TYM KOŃCEM , CO TRZEBA, MOŻE CIĘ CZEKAC PORÓD POŚLADKOWY - CZYLI PUPĄ DO PRZODU.

WAGA OKOŁO 2,5KG :)


INFO :

MALI SPÓŹNIALSCY :

DLACZEGO DZIECI RODZĄ SIE PO TERMINIE :
Twoje dziecko raczej nie przyjdzie na swiat dokładnie z wybiciem północy 266 dnia ciązy.
Dlatego , jeżeli nie urodzisz przed terminem , to urodzisz po nim ( logika tego stwierdzenia jest porażajaca) Nie wiadmo dokładnie , co powoduje, ze kobieta zaczyna rodzić, ale dzisiaj powszechnie uważa się , że to dziecko daje sygnał do startu.. kiedy jest gotowe do przyjscia na swiat , powoduje uwalnianie stosownych hormonów. -prostaglandyn. Mozliwe tez , że wysyła pocztówke lub robi coś innego , czego lekarze jeszcze nie odkryli. ten tajemniczy sygnał powoduje, ze szyjka macicy mięknie i przygotowuje się do rozwarcia, a w efekcie do przepuszczenia astronauty. Dodatkowo, wywołuje on skurcze macicy.
Ponad 10 % wszystkich ciąz trwa dłuzej niz 40 tyg i zwykle są to debiutantki. to podobno dlatego , że czesto termin porodu jest poprostu błednie wyliczony. a to by oznaczało , ze tych prawdziwie przenoszonych ciąz jest mniej niż 2 %. Jeżeli do konca 42tyg nic sie nie wydarzy , to lekarze najprawdopodobniej wywołają u Ciebie poród.
ile moze trwać ciaza:
do maksymalnie 42tyg przy dokładnym monitorowaniu, chociaz wiekszosc lekarzy nie lubi czekac tak długo. powyzej 42 tyg rośnie ryzyko ze dziecko bedzie wykazywało objawy stresu w czasie porodu , przy wdechu wciagnie swoją pierwszą kupkę ( smółkę) do dróg oddechowych , a ponieważ łozysko zaczyna powoli zwijać biznes, dziecko moze nawet umrzec.
Najpopularniejsze metody sprawdzania czy z małym spóźnialskim lub spóznialską jest wszytsko wpozadku :
* twój lekarz zbada cię i sprawdzi szerokośc rozwarcia szyjki macicy - jesl jest nadal zamknieta , to możliwe , ze dziecko nie jest jeszcze gotowe do wyjscia,.
*prowadz : dzienniczek kopnięc" i w ten sposób sprawdzaj jak dziecko czesto sie porusza.
* lekarz lub połozna sprawdzą, jak dziecko reaguje na dzwieki lub wibracje.
*elektroniczne monitorowanie rytmu serca dziecka, aby mieć pewnosc , ze nie wykazuje ono objawów stresu,
*badanie USG , które pomaga ocenić rozmiary dziecka i ilość otaczajacego go płynu owodniowego .

SPOSOBY WYWOŁYWANIA PORODU:

PROSTAGLANDYNY:
Grupa hormonów działajacych miejscowo.. są naturalnie obecne w macicy; niektóre z nich wywołują skurcze na poczatku akcji porodowej . podanie syntetycznej postaglandyny w postaci żelu lub duzych tabletek dopochowowych , stosowanych bezpośrednio na szyjkę macicy , może przyspieszyć jej dojrzewanie i wywołać poród. Zwykle wymaga to podania kilku dawek , czasami tez dłuzej niż jeden dzien , zanim cos zacznie się dziać , lecz jest to jeden z najmniej inwazyjnych i najskuteczniejszych metod wywoływania porodu .
przebicie pęcherza płodowego (amniotomia) cdn..
 
reklama
Do przebicia błon pęcherza płodowego używa się rodzaju plastikowego haczyka zwanego amniotomem podobnego do szydełka. Czesto wystarczy tylko raz musnąc nim pęcherz płodowy , ale czasem konieczne jest wkłucie i zrobienie małego otworu. Zwykle rodzaca nie odczuwa przy tym zadnego bólu. Zabieg powoduje odejscie wód płodowych : głowki dziecka juz nic nie podtrzymuje i ustawia się ona u wlotu do kanału rodnego. Napór na dojrzałą szyjkę macicy prowadzi do jej coraz wiekszego rozwarcia. W ten sposób po przekłóciu pęcherza , poród rozpoczyna się niemal odrazu . Dodatkowo, przerwanie błon pęcherza płodowego uwalnia prostaglandyny przyspieszajace akcję porodową. Amniotomia jest czesto stosowana do przysieszenia biegu spraw podczas normalnie przebiegajacych porodów i gdy do głowki dziecka musi byc przmocowana elektroda służaca do monitorowania rytmu serca.
OKSYTOCYNA:
Syntetyczna oksytocyna (hormon powodujacy skurcze macicy ) która zwieksza siłę i czestotliwosc skurczów, jest podawana przez kroplówkę . Najprawdopodobniej zostaną równiez przebite błony pęcherza płodowego . Skurcze wywołane przez oksytocynę są najczesciej silniejsze , dłuzsze i bardziej bolesne niz normalne. dlatego rodzącym są czesto aplikowane srodki uśmierzajace ból.
inne metody :
* akupunktura lub akupresura- czesto kilka sesji rozłozonych na kilka dni- koniecznie wykonywane przez posiadajacego odpowiednie kwalifikację specjalistę,.
* środki homeopatyczne,używane do wspomagania procesu dojrzewania szyjki macicy- również wyłacznie przepisane przez specjalistę moedycyny naturalnej z doświadczeniem w opiecie nad cięzarnymi.
* masaż sutków -- delikatnie masuje się po jednym sutku na raz ( jak wykazano masowanie obydwu jednoczesnie moze wywołac niepokój u płodu ) używając do tego dłoni lub ciepłego , wilgotnego ręcznika. Zmieniaj pierś co 15 minut . Powatarzaj masaż maksymalnie 3 razy dziennie nie dłuzej niz przez godzinę. - moze on pomóc wywołac skurcze porodowe i wspomagać proces dojrzewania szyjki macicy.
*nasienie jest bogate w prostoglandyny , które powodują dojrzewanie szyjki-- najłatwiejsza metoda ich aplikacji to seks z - no cóz - męzczyzną
* orgazm wywołuje kilka silnych skurczy macicy , dlatego uwaza się , ze w połaczeniu z podnieceniem seksualnym moze on stymulowac produkcję prostaglandyny.
* pozostawanie w ruchu - ruch i pozycja pionowa oznaczają , że głowka dziecka wywiera nieco wiekszy nacisk na szyjkę macicy , co z kolei stymuluje jej dojrzewanie , pamietaj jednak zeby nie przesadzac,
* wizualizacja - niektórzy ludzie wierzą, ze siłą umysłu mozna wpłynąc również na ciało > jesli jestes w tym dobra , spóbuj sie rozliżnic i zwizualizowac( zobaczyć oczami duszy ) swój poród- rzeczy które cię niepokoją mozesz spokojnie pominąc, Niektóre kobiety zauwazyły , że ogladanie filmów z porodu spowodowało skurcze u nich samych ( pamietasz te wszystkie historie o 4 facetach i dziecku )
CECHY CHARAKTERYSTYCZNE MAŁYCH SPÓŹNIALSKICH :

dZIECI KTÓRE URODZIŁY SIĘ Z POŚLIZGIEM CZESTO RÓZNIĄ SIE WYGLADEM OD TYCH URODZONYCH W WYZNACZONYM TERMINIE.:
*niektórzy mówią , ze wygladają jakby" zadługo się gotowały" ; w ciagu swojego przeciągajacego się pobytu w macicy zdazyły stracic tkankę tłuszczową na całym ciele , ich skóra jest czerwona i pomarszczona , i może pekać , kiedy znika pokrywajaca ją podobna do wosku maź płodowa
* mają zwykle gęstrze włosy i dłuzsze paznokcie .
* chociaz są chudsze . to w macicy wciąz rosną i dlatego na ogól są wieksze od dzieci , które urodziły sie wczesniej.
*zwykle reagują na bodzce zewnetrzne w sposób bardziej zywy niż dzieci urodzone w terminie.
*Dłuzszy pobyt w macicy moze prowadzić do wystąpienia zielonkawego zabarwienia skóry i pepowiny , spowodowanego przez smółkę . U dzieci urodzonych długo po terminie , zielen moze przejsc w zółć ...
 
Do góry