reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Formalności po narodzinach dziecka

reklama
a nie wiecie co z urlopem ojcowskim - tzn czytalam że od 2010 ojciec dostaje tydzien ale jestem ciekawa czy to dotyczy tatusiów dzieci ur w 2010 czy takich gdzie mama jeszcze bedzie na macierzyńskim też?
 
U mnie wymagane jest:
- zaświadczenie o porodzie
- akt urodzenia (oryginał)
- prośba o urlop macierzyński
- numer pesel dziecka (jak już zostanie nadany) jeżeli dziecko ma być ubezpieczone w zakładzie pracy matki
- zgłoszenie roszczenia o świadczenie z umowy ubezpieczenia na życie (w przypadku ubezpieczenia grupowego)
 
a nie wiecie co z urlopem ojcowskim - tzn czytalam że od 2010 ojciec dostaje tydzien ale jestem ciekawa czy to dotyczy tatusiów dzieci ur w 2010 czy takich gdzie mama jeszcze bedzie na macierzyńskim też?

Urlop "tacierzyński" zapisany w ustawie prorodzinnej. Zgodnie z założeniami będzie obowiązkowy, ale nie przymusowy.

Ma zacząć obowiązywać od 2010 roku. Na początku będzie go tylko siedem dni, ale już od 2011 roku - dwa tygodnie.

Ojciec nie będzie musiał brać go od razu po urodzeniu dziecka tylko będzie miał na to czas, do momentu, aż maluch skończy roczek. Po tym czasie przywilej, jeśli nie zostanie wykorzystany, przepadnie.

Zgodnie z założeniami będzie obowiązkowy, ale nie przymusowy. Należy to rozumieć w ten sposób, że pracodawca nie będzie miał możliwości zmusić pracownika do przerwy w pracy, a jeśli ten dobrowolnie nie skorzysta z "tacierzyńskiego", straci wolne dni.
 
Mitemil dzieki za info - no to chyba nasi też mogą go dostać? bo ja nadal nie bardzo wiem dla kogo to - bo nasze dzieci roczku jeszcze nie będą miały ale urodzone przed wejściem w życie ustawy - więc sama nie wiem?
 
Tak Baśka, naszych tatuśków też się to tyczy :tak: Niestety załapią się tylko na tydzień. Ale lepsze to niż nic :sorry:
 
info dla mam z UK:

Dziecko urodzone na terenie Wielkiej Brytanii należy zarejestrować w lokalnym Birth and Death Register Office w ciągu 42 od dnia narodzin. Jeśli rodzice są małżeństwem, rejestracji może dokonać jedno z nich
Leicester City Council - How do I register a birth? : dla zainteresowanych stronka co dokladnie jest potrzebne,
konieczne jest zeby w akcie urodzenia byly polskie znaki w nazwisku i imionach rodzicow i dziecka, inaczej jest klopot z wyrobieniem tymczasowego paszportu,

tymczasowy paszport dla dziecka jest wyrabiany na podstawie brytyjskiego aktu urodzenia jezeli dziecko nie skonczylo roku
do stalego trzeba zalatwiac mnostwo rzezcy w PL wiec ja osobiscie wyrobie tymczasowy i zajme sie formalnosciami do wyrobienia stalego w PL


w konsulacie w Manchesterze trzeba sie zapisywac

[FONT=trebuchet ms,geneva][FONT=trebuchet ms,geneva]Można to zrobić telefonicznie pod numerem telefonu: 0161 245 4130[/FONT][FONT=trebuchet ms,geneva]
[/FONT][FONT=trebuchet ms,geneva]lub wysyłając e-mail na adres: zapisy.manchester@polishconsulate.co.uk[/FONT]
[/FONT]

[FONT=trebuchet ms,geneva][FONT=trebuchet ms,geneva]polecam e-miala- odpowiadaja w ciagu 2 dni[/FONT][/FONT]
[FONT=trebuchet ms,geneva][FONT=trebuchet ms,geneva]
[/FONT]
[/FONT](w Londynie nie trzeba sie zapisywac)na zlozenie wniosku,
trzeba przyjechac z dzieckiem ale odebrac paszport moze jedno z rodzicow

Wydanie paszportu tymczasowego
 
Ostatnia edycja:
reklama
no i podobno jeśli urodzimy po 15 sierpnia to dochodzą nam jeszcze 2 tygodnie więcej macierzyńskiego...

ale nie wiem czy to pewne - nie sprawdzałam tego jeszcze u źródła

Pytałam dzisiaj o to moją księgową. To stara krowa powiedziała, że się głupich forów naczytałam, bo ona o niczym takim nie wie i nie słyszała.
 
Do góry