reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Formalności po narodzinach dziecka

reklama
Prócz innych forów nie znalazłam nawet wzmianki na ten temat. Księgowa też nic na ten temat nie wie, więc wychodzi, że informacja to plotka.
 
bo to plotka
dopiero od przyszłego roku jest dłuższy macieżyński

1. Wydłużenie urlopów macierzyńskich do 26 i 39 tygodni

Urlop macierzyński miałby być wydłużony do:
26 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
39 tygodni - w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.
Wydłużenie urlopów macierzyńskich miałoby się odbyć stopniowo, począwszy od 1 stycznia 2009 r. (rząd chce, aby ustawa weszła w życie z tym dniem):

a) w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie:
w 2009 r. - 20 tygodni,
w 2010 r. i 2011 r. - 22 tygodni,
w 2012 r. i 2013 r. - 24 tygodni,
b) w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie:
w 2009 r. - 31 tygodni,
w 2010 r. i 2011 r. - 34 tygodni,
w 2012 r. i 2013 r. - 37 tygodni.
 
no właśnie, a jak się urodzi 15.08 to ostatni dzień 20tygodniowego macierzyńskiego wypada 1 stycznia 2010 - o to więc chodzi...
tylko czy oby na pewno mamy które będą wchodziły w 2010 rok będąc na macierzyńskim beda go miały przedłużonego - ja nie mam pewności czy tak to zadziała...tak samo z tym tyg tacierzyńskiego - czy nasi tatusiowie mają na to szanse
 
może i tak jest,ale mnie lekarka powiedziała,że bede miec 20 tyg. bez względu czy teraz go zaczne czy troszku później,bo mi go nie wydłużą,wiec nie wiem jak to jest,mi tak bardzo na tym i tak nie zalezy
 
no pewnie musiałby się wypowiedzieć ktoś, kto dobrze zna się na prawie pracy- czy to zadziała tak czy nie, księgowe i kadrowe bardzo często wcale w tym takie biegłe nie są :) dopóki nie mają takiego przypadku to nie wiedzą...
 
Ania - wiesz co- nie pamiętam akurat że była mowa na ten temat (jakoś nie wierzyłam że dochodze do 15.08, teraz już zaczynam w to wierzyć) ale jeśli Melulu powiedziała że będzie 2 tyg więcej to wierzę :)
 
no to z tego co tam napisali wynika że jeśli ktoś jeszcze w styczniu będzie na macierzyńskim to mu się automatycznie przedłuży...co prawda przykład jest podany dla roku 2009 i 18-20 tyg ale rozumiem że powinno to wyglądać analogicznie

edit-chociaż czytam to jeszcze raz i już głupieje bo te 2 tyg od 2010 to ma być jakiś "dodatkowy" urlop macierzyński o który trzeba złożyć wniosek...już nie kumam - niech się weźmie za interpretację ktoś kto zna prawno pracy :) i potrafi się w tym poruszać...
no ale chyba naszym panom ten tydzień dodatkowego urlopu będzie przysługiwał - choć to dla mnie też niejednoznaczne
 
Ostatnia edycja:
reklama
Nic z tego nie rozumie. Niby jasno napisane, ale nie wiadomo, czy tyczy się każdego rocznika. Chyba przejade się z ciekawości do naszego zusu i zapytam...
 
Do góry