reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mamy z Austrii

Czesc dziewczyny! Moge do Was dolaczyc? Mam 3 letnia coreczke i jestem w 8tyg ciazy
Jako ze mieszkamy w Austrii od niedawna i pierwsza ciaze prowadzilam w Pl to mam mnostwo watpliwosci i pytan Pomozecie?
Po pierwsze od ktorego momentu ciazy kobieta jest chroniona prawnie w pracy, w takim sensie, ze nie mozna jej zwolnic? A moze nie ma tu czegos takiego? Jak jest z L4 w ciazy? Czy musi sie dziac bardzo zle, zeby pojsc na zwolnienie czy mozliwe jest tez zwolnienie z powodu ciezkosci pracy? Jakos nie wyobrazam sobie, ze dam rade pracowac do konca 7msca W pierwszej ciazy 2 razy lezalam w szpitalu i mialam miesiac nakazu lezenia w lozku... Czy musze bedac jeszcze w ciazy wybrac szpital, w ktorym bede rodzic? Mozliwa jest pozniej zmiana? Ktore z badan dodatkowych robilyscie i polecacie? Wiem, ze w niektorych szpitalach w Wiedniu mozna je robic bezplatnie Czy jesli mieszkam w innym Landzie moge sie takze na nie zapisac?
 
reklama
Witaj Gorzena! Pracuje na wlasny rachunek dlatego nie umiem opowiedziec na wszystkie pytania. Z tego co slyszalam tu nie wysylaja tak czesto na L4 chyba ze jest wskazanie.
Co do szpitala. Jesli chcesz konkretny to powinnas sie pospieszyc. Niektore przyjmuja zapisy do 8 tygodnia. Ale np. w Rudolfstiftung masz wiecej czasu. Dopiero wyczytalam... ty chyba nie mieszkasz w Wiedniu wiec wybor bedziesz miala mniejszy. Z dodatkowych badan robilam Combi test (ze wzgledu na wiek) a w poniedzialek mam Organscreening. Robie je prywatnie w klinice TwoCare w Wiedniu (specjalisci w tej dziedzinie) ale jestem bardzo zadowolona. Sa bardzo dokladni, maja super sprzet i wszystkie rodzaje usg 3d, 4d. Na koncu dostaje sie zdjecia i plytke. Wszystko w cenie badania.
 
Happy79 i ile bedzie placic za te badania? Myslisz, ze jak mieszkam w malym miasteczku to juz powinnam sie przejsc do szpitala i zapisac na porod?
 
Za oba 350 € wiem ze to nie jest malo ale dodatkowo badaja ciebie dokladnie (lozysko itd., ryzyko wczesniejszego porodu itp.)
Ceny sa bardzo rozne w Wiedniu ale tez niektore szpitale wykonuja te badanie jesli sie u nich rodzi za darmo.
A gdzie mieszkasz? Przejsc sie do szpitala albo do nich zadzwonic nie zaszkodzi. Wtedy pewnie dowiesz sie wiecej co w szpitalu oferuja.
 
Happy za sam Combi Test płaciłaś 350? Kurczę strasznie drogo, u nas kosztuje 77 euro, a organ screening jest normalnie wykonywane na kk między 20, a 24 tc.
Gorzena witaj! A skąd jesteś, może będziesz mieć bliżej do innego szpitala niż w Wiedniu? W Wiedniu, jako metropolii trochę inne zasady panują, w mniejszych miastach mają mniejsze wymogi.
 
Ania 78 nie za oba razem. A w Organscreening wchodza jeszcze dodatkowe badania lozyska, ryzyka itd. i wlasnie to usg 3d/4d ;-)
 
Witaj Gorzena!!Pewnie, że pomożemy.
Na początek Gratulacje. Wszystkie informacje znajdziesz na forum. Wiele razy już się pojawiały tutaj :)
Ale tak w skrócie.
Chroniona jesteś w pracy od momentu kiedy powiesz pracodawcy, że jesteś w ciąży. Może wymagać zaświadczenia od lekarza.
Nie może Cię zwolnić albo 4msce po zakończeniu Mutterschutz jeżeli nie idziesz na Karenz, albo przez miesiąc po Karenz. Jeśli w międzyczasie wygasa Ci umowa, to jest już nieco inaczej.
Zwolnienie lekarskie za nic napewno nie będzie wystawione. Ale jeśli są przeciwwskazania, albo zawód o "wysokim ryzyku" to jak najbardziej. Jeśli miałaś problemy z ciążą wcześniej też nie powinno być problemu.
Co do szpitala zależy skąd jesteś. W Wiedniu musisz wybrać wcześniej.
Badania robiłam dodatkowo takie jak happy :)
 
Mieszkam w Hartbergu w Styrii Blizej mam do Graz niz do Wiednia. No wlasnie jestem w takiej sytuacji, ze umowa mi sie konczy za 2 tyg i nie wiem czy teraz powiedziec w pracy o ciazy czy czekac az przedluza, podobno to formalnosc U mnie babeczka powiedziala, ze ceny Nacken i Organ Screening zaczynaja sie od 200euro za jedno To mozliwe, zeby bylo drozej niz w Wiedniu?
 
reklama
:eek: Dziewczyny, Nackenfalten- Messung jest bezpłatne jeśli robi się je w 12-14tc. A Organ Screening też, w 20-24tc. Wiem, bo mój ginekolog wydrukował nam wszystkie badania jakie może wykonać ciężarna, kiedy się je robi itp. To są informacje z KK.
Ja na Organ Screening jestem umuwiona na początku marca

Gorzena a w Hartberg to nie ma przypadkiem szpitala? Ja bym na Twoim miejscu znalazła jakiś bliżej niż Wiedeń lub Graz, bo jak się Tobie zachce już rodzić, to raczej ciężko będzie tyle km jechać.
 
Do góry