reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

matka polka, ojciec niemiec, a obywatelstwo dziecka?

Dołączył(a)
15 Luty 2011
Postów
3
Witajcie piękne mamuśki:)
Jak w tytule, jestem polką i niedługo zostanę mama a ojciec dziecka jest niemcem. Jestem w trzecim miesiącu ciąży i bobaska chcę urodzić w polsce. Jak to jest z obywatelstwem? wiem, że po porodzie dziecko otrzymuje obywatelstwo matki, ale czy dziecko może mieć obywatelstwo polsko-niemieckie? zamierzam je wychować w polsce, ale podwójne obywatelstwo zawsze może się przydać:) Nie jesteśmy z patrnerem małżeństwem. Gdzie mam załatwić dokumenty dziecku w sprawie obywatelstwa polsko-niemieckiego? Czekam na odpowiedź.
Pozdrawiam, buziaki trzymajcie się przyszłe mamuśki!;)
 
reklama
Czesc Anettka, ja niedlugo tez bede sie musiala zajac tym tematem, chociaz u mnie chyba bedzie mniej skomplikowanie bo moj maz jest Niemcem i do tego obydwoje mieszkamy i planujemy rodzic w Niemczech ale wydaje mi sie ze powinnas dowiedziec sie najpierw w konsulacie polskim w Niemczech jak wyglada sprawa.
Ja natomiast wiem od znajomej, ktora urodzila na Karaibach, ona Polka, ojciec Niemiec (ale nie jej maz) i dziecko najpierw mialo tylko polskie obywatelstwo ale jak tylko chciala sie z synem sprowadzic do Niemiec to od reki dostala dla syna obywatelstwo niemieckie co jej automatycznie dalo prawo stalego pobytu i pobierania wszelkich zapomog w Niemczech.
Na Wiki http://de.wikipedia.org/wiki/Deutsche_Staatsangehörigkeit pisza natomiast ze dziecko otrzymuje obywatelstwo jednego z rodzicow i o tym decyduja rodzice. My chcielibysmy zeby mialo obydwa wiec byc moze sprawa nie bedzie taka automatyczna. Tak czy inaczej dowiedzialabym sie na Twoim miejscu najpierw w konsulacie.
 
Nie ma za co :-) Daj znac jak sie sprawa ma i co sie dowiedzialas na ten temat. Moze to tez innym w przyszlosci pomoc.
 
Sprawa nie jest taka prosta. Jak zgłaszałam tutaj swojego syna to w urzędzie pytali czy już jest zgłoszony w Polsce bo jakby był to by mi tu go nie mogli jakoś uznać do obywatelstwa niemieckiego... ta biurokracja...
 
A oto pisemna odpowiedz jaka dostalam z konsulatu w Berlinie:

[FONT=&quot]Pani dziecko będzie miało po Pani obywatelstwo polskie, a po ojcu – niemieckie, oba od urodzenia. Nie trzeba podejmować żadnych działań, by uzyskać obywatelstwo polskie dla dziecka.[/FONT]
[FONT=&quot]Będzie Pani mogła wraz z mężem wystąpić o wydanie paszportu dla dziecka. Proszę w tej sprawie zajrzeć na stronę internetową Ambasady (informacje Konsularne – sprawy paszportowe).[/FONT]
[FONT=&quot]Informacje paszportowe[/FONT]

[FONT=&quot][/FONT]
W jaki sposób będę mogła uzyskać polski akt urodzenia dziecka? Chcielibymy aby dziecko miało obydwa akty urodzenia, zarówno polskie jak i niemieckie.


  Umiejscawianie aktów stanu cywilnego sporządzonych za granicą
Akt stanu cywilnego sporządzony za granicą może być wpisany do ksiąg stanu cywilnego na podstawie art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1986 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego, zwanej dalej w skrócie "a.s.c.". Po przeprowadzeniu postępowania określanego jako umiejscowienie/transkrypcja aktu stanu sporządzonego za granicą urząd stanu cywilnego wydaje polski odpis aktu stanu cywilnego.
Prawo polskie przewiduje obowiązek złożenia polskiego odpisu aktu stanu cywilnego m. in. przy składaniu wniosku o nadanie numeru PESEL.
Umiejscowienie niemieckiego aktu stanu cywilnego następuje na podstawie wniosku skierowanego do kierownika urzędu stanu cywilnego osobiście lub przez pełnomocnika.
Do wniosku o umiejscowienie aktu urodzenia należy dołączyć akt małżeństwa rodziców (lub akty urodzenia obojga rodziców) albo dokument o uznaniu ojcostwa i akty urodzenia obojga rodziców.
Wpisanie treści aktu stanu cywilnego sporządzonego za granicą do polskich ksiąg stanu cywilnego dokonuje się w urzędzie stanu cywilnego miejsca zamieszkania wnioskodawcy w Polsce (art. 13 a.s.c). Jeżeli osoba żądająca dokonania czynności przez urząd stanu cywilnego nie ma w kraju miejsca zamieszkania, właściwość miejscową w sprawach rejestracji stanu cywilnego ustala się na podstawie ostatniego miejsca zamieszkania tej osoby w kraju.
Przedłożone urzędowi stanu cywilnego dokumenty (w tym zagraniczne akty stanu cywilnego i tłumaczenia) nie podlegają zwrotowi.
Zgodnie z art. 31a, ust. 3 i 4 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych nadanie numeru PESEL (Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności) obywatelom polskim zamieszkałym za granicą, ubiegającym się o wydanie paszportu następuje na wniosek polskiego konsula.



 
Tarantula, nie wiem kto Ci powiedzial ze dziecko moze miec tylko jedno obywatelstwo. Jesli najpierw ma niemieckie a potem starasz sie o polskie to nie ma obecnie problemu zeby mialo obydwa tak jak napisalam juz w poscie ponizej. To jest oficjalna odpowiedz z ambasady RP. W najblizszych miesiacach bede zalatwiac obywatelstwo polskie, bo niemieckie mala dostala od razu po urodzeniu i bez problemow. Jedyne co trzeba zrobic aby dostac polskie obywatelstwo to umiejscowic niemiecki akt urodzenia w ostatnim miejscu zameldowania rodzica, ktory ma obawytelstwo polskie czyli u mnie w moim ostatnim miejscu zameldowania w PL.
 
reklama
Ja mam dwa obywatelstwa i mój synek również. :) Nic prostszego. W Niemczech byłam w usc i w polsce. Ma dwa meldunki i dwa obywatelstwa. I nic więcej załatwiać nie trzeba. Moi rodzice ze mną zrobili tak samo. ;) Mój narzeczony ma obywatelstwo polskie, ja polsko niemieckie, i jak rodzice mają inne obywatelstwa albo dwa to nie ma z tym problemu.
 
Do góry