reklama
  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności i efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.

Okres próbny w pracy a ciąża

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez katakata, 9 Październik 2011.

1. katakata

katakata New Member

Szanowna Pani,

jestem w 4 tygodniu nieplanowanej, ale jak najbardziej chcianej ciąży i dokładnie 4 tygodnie temu podpisałam umowę o pracę na okres próbny 3 miesięcy (umowa wygasa 12 grudnia). Mam pytanie: czy szef może nie przedłużyć umowy z uwagi na moją ciążę? Czy w przypadku nieprzedłużenia umowy mam szanse na inne świadczenia do rozwiązania (zus?)?
    Dodam tylko, że zamierzam pracować tak długo, jak tylko będę w stanie - moja praca nie stwarza zagrożenia dla dziecka.

Z góry dziękuję za odpowiedź!

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

By cokolwiek wiążąco odpowiedzieć muszę znać:
    1. datę wygaśnięcia umowy (datę obowiązywania umowy)
    2. datę ostatniej miesiączki (pierwszy dzień ostatniej miesiączki) bo na podstawie tej daty liczy się czas trwania ciąży.

3. reklama
  4. katakata

katakata New Member

Umowę podpisałam 12 września 2011 i wygasa dokładnie 12 grudnia 2011, po 3 miesiącach okresu próbnego.

Ostatnią miesiączkę miałam 3 września - trwała 4 dni.

Z góry dziękuję za pomoc.

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

Zatem 2 grudnia 2011 mijają 3 mieisące ciąży stąd Pani umowa ulegnie przedłużeniu do dnia porodu. Po porodzie zasiłek macierzyński wypłaci pani ZUS.
    Oczywiscie tak bedzie gdy nie podpisze Pani kolejnej umowy o pracę co przecież jest możliwe.

6. katakata

katakata New Member

Bardzo dziękuję!

7. kroma

kroma New Member

katakata-
    mój M ma pracownicę, która podpisała umowę na okres próbny i od razu zaszła w ciążę i już jest na L4, nie wiem czy planowała czy nie, nawet nie podała w którym jest tyg. ciąży. Od tygodnia nie stawiała się w pracy. A pracuje 6 tygodni u nas. Jeśli w dniu rozwiązania umowy, nie będzie co najmniej w 3 mcu to mogę ją zwolnić. Ja rozumiem, że kobiety chcą mieć świadczenia w ciąży i po porodzie, ale żeby tak oszukiwać, ja sama jestem matką i mam dwójkę dzieci, nie pracowałam w ciąży i nie miałam świadczeń i nie kombinowałam jak kogo oszukać. Nawet nie wiem co z M robić z nią, bo nawet nie pracowała dobrze, mieliśmy ją zwolnić dzisiaj, a ona nam wczoraj wysłała zwolnienie, mamy przez nią straty w firmie, bo nie wywiązywała się ze swoich obowiązków. A jak pracowała u nas na umowę zlecenie to pracowała o wiele lepiej. Nie chcę być egoistyczna i zwalniać kobietę w ciąży, ciężkie są czasy, ale ona też nie postąpiła w stosunku do nas Fair, bo nie chce pracować jest na L4 a pracę ma lekką.

Ostatnia edycja: 17 Październik 2011
  8. E. Słotwińska-Rosłanowska

Nie sądzę by taka uwaga była na miejscu - to nie jest forum służące do prezentowania swoich osobistych poglądów, ale forum na którym odpowiadamy na pytania prawne.

Poleć forum