reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Planujemy wyjazd do Irlandii/Od czego zacząc w Irlandii

reklama
A jak wygląda sprawa z ubezpieczeniem bo mi w NFZ powiedzieli że oni nie mogą mi dać ubezpieczenia za granicą jeśli w PL nie pracuje :wściekła/y::angry:


jesli pracowalas to mozesz sama oplacac ubezpieczenie do ZUS..czyli pacsz niecale 300 zl czy moze mniej juz nie pamietam..ale nie moze minac 3 miesiace odkad juz nie pracujesz jesli minelo wiecej to trzeba zaplacic najpierw 3000 zl a pozniej sume skladki... tak to wyglada...

no i inna sprawa to tak jak pisze Anineczka
 
Poczytałam Was i stwierdzam, że faktycznie życie w małej miejscowości jest dużo tańsze. My w Longford za wynajęcie domu z trzema sypialniami i trzema łazienkami oraz kominkiem i duuużym ogrodem płacimy 625e. Zaczynaliśmy od 650 po roku agencja zeszła z ceny, ale to dlatego że ceny na rynku nieruchomości spadają. Na daft.ie można sprawdzić, teraz u nas takie domy są nawet za 600e.

Jeśli chodzi o zarobki i niańkę - ja zarabiam 10.28, mój mąż 10. Za niańkę płaciliśmy 4e za godzinę, więc tak na prawdę tego nie odczuliśmy. Teraz ja siedzę w domu na zwolnieniu, czyli nie zarabiam, czekam na urlop macierzyński, płatny dopiero od sierpnia, ale nie ma biedy, żyjemy z jednej pensji, jest child benefit, jeszcze odkładamy:))

Jeśli chodzi o samochód, któraś z Was napisała, że samochód już od 1000, ubezp.ok 2000. Wcale nie:)) Cena samochodu uzależniona jest od marki rocznika, stanu, przebiegu itd, jak wszędzie - polecam stronę www.gazeta.ie tam jest sporo ogłoszeń i można kupić autko już za 500 e. Cena ubezp. zależy od tego jak długo ma się prawko, czy jest to prawko irlandzkie czy polskie, jaka jest pojemność silnika, rocznik samochodu, data urodzenia właściciela, cena samochodu oraz to czy samochód będzie prowadziła jedna osoba, dwie czy więcej. I tak: ja za swoją Toyotę Avensis, poj 1.6, rocznik 2001, zarejestrowaną tylko na mnie, z irlandzkim prawem jazdy zapłaciłam tylko 1247e ubezpiecznia na rok (i to pełnego, bo podstawowe wynosiło tylko 1113E). Ubezpieczenia, tak samo jak i tax rozbite jest na raty, więc nie musisz mieć od razu pełnej kwoty.

Przedszkola wcale nie są tak drogie. U nas w Longford 40e na tydzień, to chyba nie jest dużo, szkoła obowiązkowa od 5 roku życia, jeśli dziecko kończy np 4 lata w styczniu, lutym, czy marcu można starać się o przyjęcie dziecka wcześniej. Szkoła bezpłatna, mało tego funkcjonuje coś takiego jak "mundurkowe" czyli skałada się na początku roku wniosek o zwrot kasy za mundurki i książki. W tym roku dodatek wynosił chyba 200e. Piszę "chyba" bo nie pamiętam.

Z pracą dla informatyka nie powinno być najmniejszego problemu, nawet jeśli język jest na poziomie średnio zaawansowanym.
W moim miasteczku jest kurs angielskiego. Dla osób nie pracujących i pracujących na part time bezpłatnie, dla tych co pracują na full time symboliczne 20e na miesiąc.

Da się tu żyć... Ja pracowałam w Polsce jako specjalista w jednej z sieci komórkowych, zarabiałam bardzo nieźle, cóż, nie głodowaliśmy, ale o odkładaniu nie było mowy, mąż siedział 2 lata z synem:). Teraz jest zupełnie inaczej. Moim zdaniem warto podjąć ryzyko:)
 
Witam,

Chciałabym studiować zagranicą. Jest trochę stronek o uczelniach zagranicznych, ale niewiele jest po polsku, a wiecie jak to jest z rodzicami, wolałabym im pokazać coś po naszemu. Interesuje mnie, żeby studiować po angielsku i za darmo.
Na Studia za granicą Studia w języku angielskim Bezpłatne studia za granicą Studia w Anglii Studia w Danii Studia w Irlandii Studia w Holandii Studia w Wielkiej Brytanii    studia za granicą, studia w danii, studiowanie za granicą, studiowanie w danii jest napisane że w Irlandii studiuje się za darmo, czytałam też o tym na uczelniach z Irlandii, czy ktoś tam studiuje na pierwszym stopniu studiów i faktycznie jest za darmo?
 
Witam,

Chciałabym studiować zagranicą. Jest trochę stronek o uczelniach zagranicznych, ale niewiele jest po polsku, a wiecie jak to jest z rodzicami, wolałabym im pokazać coś po naszemu. Interesuje mnie, żeby studiować po angielsku i za darmo.
Na Studia za granicą Studia w języku angielskim Bezpłatne studia za granicą Studia w Anglii Studia w Danii Studia w Irlandii Studia w Holandii Studia w Wielkiej Brytanii studia za granicą, studia w danii, studiowanie za granicą, studiowanie w danii jest napisane że w Irlandii studiuje się za darmo, czytałam też o tym na uczelniach z Irlandii, czy ktoś tam studiuje na pierwszym stopniu studiów i faktycznie jest za darmo?

moze znajdziesz cos tutaj na tej uczelni z naszego cudnego Galway
GMIT Homepage
 
no to zazdroszcze anaklim! ja mieszkam w Greystones, 35km od Dublina - za 2 sypialnie 5 letnim bloczku placimy 1000E. Za zlobek trzeba zaplacic od 1000- 1200E miesiecznie. Pracy jest jak na lekarstwo - jestem inzynierem i niby oferty sa, ale nie wiem dla kogo skoro do tej pory nikt sie nie odezwal a wyslalam ok 30 CV! Teraz chyba nie zdecydowala bym sie na przyjazd do Irl w celach zarobkowych!
 
Witam wszystkie irlandzkie mamusie :)

Znalazłam tu u was dużo ciekawych linków ale myślę że taki temat mógłby się przydać nie tylko mnie.
Od czego zacząć planując przyjazd do Irlandii? Od czego zacząć po przyjeździe?
Jak Wy zaczynałyście?

z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi!
 
reklama
połączyłam wątki.

od czego zacząc?Od szukania pracy będąc jeszcze w Polsce.
W zasadzie będzie strasznie ciężko znaleźc jakąkolwiek pracę,ale jeśli już to szukac pracy w Polsce,wysyłac CV.
no chyba,że macie gdzie się zatrzymac na jakiś czas u kogoś i szukac pracy.
 
Do góry