reklama
  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności i efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.

Płatny urlop wychowawczy

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez aniaos2, 24 Styczeń 2011.

1. aniaos2

aniaos2 New Member

Witam serdecznie,
    mam pytanie w związku z urlopem wychowawczym. Od bodajże 21 maja 2010 jestem na urlopie wychowawczym bezpłatnym. Czy obecnie, a dodam, że na wychowawczym będę do końca 2011 roku, mogę starać się o to, aby ten urlop był płatny?

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Wyjasnijmy po pierwsze, ze nie ma czegoś takiego jak płatny urlop wychowawczy. Urlop wychowawczy jest bezpłatny.
    Rodzic przebywajacy na urlopie wychowawczym i pobierajacy zasiłek rodzinny moze jednak uzyskać dodatek do ww. zasiłku z tytułu przebywania na urlopie (400 zł/m-c).

By uzyskać zasiłek rodzinny i dodatek nalezy złożyć stosowne dokumenty (m.in. dokumenty z US poświadczające dochody rodziny) w rejonowym MOPS. Zasiłek ( tym samym dodatek) przysługuje rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza 504 zł netto na miesiąc.

3. reklama
  4. aniaos2

aniaos2 New Member

Tak, wypadło mi całkiem z głowy z tym zasiłkiem rodzinnym. Czy w takim razie, gdy od maja zeszłego 2010 roku nie osiągam żadnych dochodów, tylko mąż, to czy mogę składać wniosek o zasiłek rodzinny i tym samym o te 400 zł?

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

Oczywiście może Pani złożyć wniosek w każdej chwili. Proszę jednak mieć świadomość, że zasiłek przysługuje tylko osobom spełniajacym kryterium dochodowe (powyżej). Z wnioskiem nalezy złożyć m.in. zaswiadczenie o dochodach (Pani i męża) za rok 2009 oraz zaświadczenie z Pani zakłądu pracy, ze przebywa Pani na urlopie wychowawczym (by móc po pierwsze uznać Pani dochody jako utracone oraz wnioskować o dodatek).

6. MagdalenaSz

MagdalenaSz New Member

Mam takie pytanie chcę przejść na urlop wychowawczy w połowie maja 2011r aby uzyskać dodatek wychowawczy z którego roku muszę przedstawić dochody 2009 czy 2010?

7. E. Słotwińska-Rosłanowska

2009

8. MagdalenaSz

MagdalenaSz New Member

A kiedy będzie można składać wniosek z dochodami za 2010r bo dochody za 2009 przekraczają nam o 5zł:(

9. E. Słotwińska-Rosłanowska

A czy uwzględnia Pani fakt utraty dochoów? Pani dochód musi Pani ująć jako utracony.

10. reklama
  11. MagdalenaSz

MagdalenaSz New Member

Tak uwzględniłam dochód mój jaka utracony więc zastanawim się kiedy mogę już dochód uwzględnić za 2010 wtedy nie przekroczy

12. E. Słotwińska-Rosłanowska

Nowy okres zasiłkowy (2011/2012) rozpocznie się 1 listopada 2011. Świadczenia przyznane na ten okres przyznane będą na podstawie dochodu za 2010 rok.

Poleć forum