reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

poszerzenie komory bocznej u płodu w badaniu USG

Inka123

Zaangażowana w BB
Dołączył(a)
14 Luty 2020
Postów
138
Cześć dziewczyny, w 28tc podczas USG stwierdzono u mojej dzidzi jednostronne poszerzenie lewej komory bocznej (róg tylny) w mózgu - 11mm, norma jest do 10mm. Spodziewam się dziewczynki, u chłopców norma jest nawet do 12mm. W 34tc poszerzenie zwiększyło się do 13mm. Byłam na dodatkowym USG u perinatologa, który ocenił, że jest to anomalia izolowana (reszta struktur mózgowia wygląda na prawidłową) i zalecił USG główki po porodzie. Czy któraś z Was miała podobny przypadek? Czy ta anomalia pogłębiała się? Jak wpływała na dalszy rozwój?
 
reklama
ciąża była książkowa, syn tylko od początku zawsze był malutki. Akurat w ciąży u niego tego nie wykryto, tylko zaraz po porodzie. Ile ja przepłakałam 🙉 później byliśmy u neurologa, tam mnie uspokoiła lekarka, że w większości przypadków jest to taka uroda. Miał robiony też rezonans, jak miał prawie rok i asymetria utrzymywała się dalej, ale wszystko inne w mózgu jest ok :)
Patrząc teraz z perspektywy czasu, to syn bardzo szybko zaczął siadać, raczkować i chodzić. Chodzil "normalnie" jak miał 9 miesięcy, ale za to bardzo długo nie mówił "tak jak na swój wiek". Trochę pracy z logopeda i ruszył :)
Także nie martw się na zapas, bo to nie musi oznaczać nic złego. Chociaż doskonale Cie rozumiem 😔
Dziękuję, trochę mi ciężaru z serca zdjęłaś 🙏🏼 Przeczytałam mnóstwo takich historii jak Wasza i pozostaje wierzyć, że i u nas tak będzie, bo nie ma żadnych innych „anomalii”. Ale oczywiście lekarze muszą zrobić badania a mi na samą myśl o badaniach i wynikach robi się słabo. Czytałam, że sporo dorosłych też ma asymetrię komór bocznych i nawet o tym nie wie. Decydujące będą najbliższe tygodnie czy to się nie powiększa, ale skoro wirusy wykluczone, dziś wykluczony parwowirus, to raczej tak nagle by się coś złego nie zaczęło dziać, może po prostu w taki moment trafiliśmy badaniem, pozostaje mi w to wierzyć…
 
reklama
Cześć dziewczyny, w 28tc podczas USG stwierdzono u mojej dzidzi jednostronne poszerzenie lewej komory bocznej (róg tylny) w mózgu - 11mm, norma jest do 10mm. Spodziewam się dziewczynki, u chłopców norma jest nawet do 12mm. W 34tc poszerzenie zwiększyło się do 13mm. Byłam na dodatkowym USG u perinatologa, który ocenił, że jest to anomalia izolowana (reszta struktur mózgowia wygląda na prawidłową) i zalecił USG główki po porodzie. Czy któraś z Was miała podobny przypadek? Czy ta anomalia pogłębiała się? Jak wpływała na dalszy rozwój?
Jak to się u Was potoczyło?
 
Dziękuję, trochę mi ciężaru z serca zdjęłaś 🙏🏼 Przeczytałam mnóstwo takich historii jak Wasza i pozostaje wierzyć, że i u nas tak będzie, bo nie ma żadnych innych „anomalii”. Ale oczywiście lekarze muszą zrobić badania a mi na samą myśl o badaniach i wynikach robi się słabo. Czytałam, że sporo dorosłych też ma asymetrię komór bocznych i nawet o tym nie wie. Decydujące będą najbliższe tygodnie czy to się nie powiększa, ale skoro wirusy wykluczone, dziś wykluczony parwowirus, to raczej tak nagle by się coś złego nie zaczęło dziać, może po prostu w taki moment trafiliśmy badaniem, pozostaje mi w to wierzyć…
ja też jak się tylko dowiedziałam zaczęłam wertować internet, i trafiałam tylko na takie historie. U mojego synka jeszcze jest "anomalia" w postaci dwóch nerek po prawej stronie, także byłam klebkiem nerwow 😜 Ja byłam chyba u trzech neurologów, leżałam z małym w najlepszym szpitalu w okolicy jeśli chodzi o neurologię dziecięca i tak też powiedzieli mi, że to taka uroda :) najważniejsze, że działasz, robisz badania, zobaczysz, że będzie dobrze 😊
 
ja też jak się tylko dowiedziałam zaczęłam wertować internet, i trafiałam tylko na takie historie. U mojego synka jeszcze jest "anomalia" w postaci dwóch nerek po prawej stronie, także byłam klebkiem nerwow 😜 Ja byłam chyba u trzech neurologów, leżałam z małym w najlepszym szpitalu w okolicy jeśli chodzi o neurologię dziecięca i tak też powiedzieli mi, że to taka uroda :) najważniejsze, że działasz, robisz badania, zobaczysz, że będzie dobrze 😊
Czy oprócz samej asymetrii synek miał też powiększenie którejś komory?
 
Zostawię to tutaj bo może kiedyś ktoś będzie w podobnej sytuacji i też będzie przetrzepywał fora i Google :) Dzis mieliśmy neurosonografię u dr Berbeki (wspaniały człowiek i lekarz!). Córeczka ma wszystkie struktury mozgu prawidłowe i cały rozwój jest perfekcyjny. Komora lewa (róg tylny) 10,3 mm do dalszej kontroli, ale jest to zmiana izolowana, najpewniej po mnie albo tacie albo po prostu taka jej uroda. Prócz kontroli i usg przezciemiączkoweg po porodzie z niczym to się nie wiąże :)
 
Do góry