reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Refluks u noworodka??

NaNa8

Fanka BB :)
Dołączył(a)
21 Kwiecień 2015
Postów
1 570
Witam.
Czy są tu mamy, u których maluszkom stwierdzono refluks zoladkowo-przelykowy lub które podejrzewają to schorzenie u swoich pociech?
 
reklama
Hej. Moja córeczka od urodzenia ulewała, później dosłownie chlustała mlekiem i słabo przybierała na wadze. Lekarze mówili, że to normalne i trzeba ją przystawiać częściej, a ja siedziałam i tak z Mała w sypialni 24 godziny na dobę i się karmiłysmy, bo ona ciągle płakała i tylko przy piersi się uspokajała. Prawie wcale nie spała, a jak spała to albo na moich rękach albo męża - lekarze mówili, ze to kolki... A ulewanie to normalne.. Zaliczyłyśmy szpital, bo z tej normalności to dziecko mi się odwodniło..... Później był gastroenterolog no i zaleciła zagęstnik nutriton - ulewanie zniknęło, ale za to córcia miała zaparcia... Później stosowaliśmy Gastrotuss baby, ale go sie podaje 5 minut po karmieniu i u nas na poczatku srednio pomagał bo Mała ulewała już w trakcie posiłku i od razu po. Są też leki na refluks np. Helicid, ale to na receptę i nasza gastroenterolog przepisała nam go, ale mieliśmy go podać w razie gdyby Maleńka odmówiła jedzenia całkowicie ( nie było na szczęście takiej sytuacji). Teraz ma 6 miesięcy ulewa sporadycznie. Jakbyś miała jakieś pytania to pisz. Pozdrawiam
 
Nasz syn, aktualnie 6 miesięczny, również ma stwierdzony refluks. Od pierwszej doby miał kaszel i po bardzo obszernej diagnostyce (przeszedł wszelkie możliwe badania) lekarze doszli do wniosku, że to refluks. Diagnostyka była wdrożona ponieważ syn nie ulewał, kaszel refluksowy pojawia się ponoć dopiero po jakimś czasie (a nie w pierwszej dobie), brano więc pod uwagę inne schorzenie. Zanim wprowadziliśmy leczenie (gastrotuss po każdym posiłku i zagęszczanie mleka nutritonem) mały był bardzo niespokojny i bywało że się krztusił (treść żołądkowa podchodziła mu do gardła i wracała, podrażniając krtań). Teraz jest już dużo lepiej, wprowadzamy stały pokarm i jest nadzieja, że refluks minie. Aktualnie bardzo się ślini (ząbkowanie) i w połączeniu z refluksem daje to niestety dosyć silny kaszel. Kiedy się nasila biegniemy do lekarza żeby go osłuchał, bo generalnie przy takim kaszlu można przeoczyć infekcje dróg oddechowych. Przy refluksie pomaga również pionizacja (po posiłku nosić przez chwilę na rękach jak do odbicia), należy jednak pamiętać że nie jest to korzystna pozycja dla niemowlaka (wiotki brzuszek) i jednocześnie trzeba wzmiacniać brzuch ćwiczeniami. Nam niestety nikt tego w porę nie powiedział, dopiero rehabilitant zwócił na to uwagę. Pozdrawiam
 
Mój Dzidziuś wystawia język tak jakby coś mu się właśnie wracało do buzi, smoczek wtedy ma.Smak kwaśny bo sprawdzam. Czyli jakby kwasy żołądkowe?? Narazie nie ulewa, nie kaszle, kolki ma wieczorami, problemy z kupka i gazami, nie może zrobić.
Kiedy można stwierdzić refluks i w jaki sposób to diagnozuja??
 
Moja też tak mieliła językiem i ciągle przełykała plus ulewanie. Miała bardzo często czkawkę i chrypę. Po gastrotusie przeszło. Badania na refluks to usg (czasami widać, że pokarm sie cofa), ph metria przełyku ( rurka w przełyku na 24 h żeby sprawdzić ile razy pokarm się cofa ). Ale tej ph metrii to sie chyba nie praktykuje u takich maluszków. Diagnostyka u nas polegała na tym, że zrobiono nam wszystkie badania (usg brzuszka, posiewy moczu i kału) - nic złego nie wyszło, więc zaproponowano zagęstnik i gastrotuss - no i jak działają leki to znaczy ze refluks jest. Pionowe noszenie pomaga, podłożenie kilku książek pod łóżeczko tak aby główka była wyżej, odbijanie w trakcie i po posiłku, karmienie częściej i mniej. U nas też były problemy z brzuszkiem - polecam termoforek z pestek wiśni, suszarkę i chustę do noszenia maluszka, no i masaże brzuszka. I dużo cierpliwości i wiary, że to minie :) często też refluks i problemy z brzuszkiem wiążą się z nietolerancją pokarmową. Trzymaj się i jeśli podejrzewasz refluks to idź albo do dobrego pediatry, albo do gastroenterologa.
 
Moja córeczka (wczesniak) ma refluks praktycznie od wyjścia ze szpitala. Na początku sporadycznie zdarzało jej się ulewac i ładnie przybierala na wadze. Później pojawiło się chlustanie i niechęć do jedzenia, waga bardzo zwolniła, ale lekarze ciągle powtarzali że to minie,póki przybiera to nic się nie dzieje. Tyle że doszło już do tego że mała je tylko przez sen,w ciągu dnia muszę ja uspokoić i uśpić żeby cokolwiek zjadła. Później pilnuje żeby spała przynajmniej godzinę inaczej wszystko zwraca mimo zageszczania pokarmu. Myślałam że to minie kiedy zaczniemy wprowadzać pokarmu stale ale i te bardzo często zwraca. Prowokuje kaszel i przez to umię już wymiotować ' na żądanie '. Spadła ponzej siatki centylowej i dopiero to zaniepokoilo moja pediatre i wysłała nas na badania. W poradni dla wcześniaków jednak nie widza problemu bo to wczesniak i to ze słabo przybiera to normalne w sobote idę prywatnie do gastrologia dziecięcego może on coś pomoże bo już nie mam siły. Czasem boję się ze mi się dziecko udusi bo jak zwraca to leci ustami i nosem i potem nie może złapać tchu.. przeszłam dokładny kurs pierwszej pomocy dla maluchów i modlę się żebym nie musiała nigdy wykorzystywać wiedzy w praktyce. Córcia ma 7 mies urodzona w 29 tc
 
reklama
Do góry