reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Świadczenia, zasiłki, L4 , urlop macierzyński i wychowaczy

kiedy poszlyscie na zwolnienie

  • I trymestr - do 12 tygodnia

    Głosów: 124 43,5%
  • II trymestr - 13-27 tydzien

    Głosów: 87 30,5%
  • III trymestr - po 27 tygodniu

    Głosów: 74 26,0%

  • Wszystkich głosujących
    285
acha i dochód netto - na szczęście.
chociaż ja pracując jako nauczyciel (stazysta) i bedac samotna matka z jednym dzieckiem w przyszłym roku tracę zasiłek. dla samotnej juz straciłam.
 
reklama
Azik a to nie jest tak, że zasiłek rodzinny możesz otrzymać, jeżeli masz zasądzone alimenty na dziecko?
Oststnio była znowu jakaś afera z zasiłkami. Kobiety z rozwodem musiały mieć zasądzone alimenty aby otzrymywać zasiłek. Nie wiem czy ten zapis dopiero wejdzie czy już wszedł. Ale naprawdę kobiecie samotnie wychowującej dziecko (z rozwodem czy bez, bądź bez męża) obcinają zasiłki? W jakim my kraju żyjemy...
 
w zeszłym roku (od maja) wystarczyło że matka nie ma męża i nie ma alimentów zasądzonych lub dowód od komornika że nie da się ich ściągnąć
teraz jest tak, że:
ojciec musi nie zyc, lub nie zarabiać, lub miec dowód o nieściagalności alimentów

zaostrzyli, ja się w sumie nie dziwię, bardzo dużo ludzi naciągało urzedy, rozwodziło się tylko dla kasy, ale niestety tracą Ci uczciwi - chociaż Ci uczciwi spełnia te warunki.
 
śmieszne jest to w jakiej kwocie oferują nam zasiłki rodzinne: tzn 43 zł
kazda matka wie na co tro starczy... :(

powidzmy że nalezy się zasiłek dla samotnej + 170 zł

mamy razem 213 złotych
matka nie pracuje, nie ma rodziców, jedyne źródło dochodów,

pracuję jako kurator sadowy: wielu ludzi tak zyje.
 
a co do zasiłków macierzyńskich: wydaje mi się że musisz mieć umowę conajmniej o 1 dzień później niź poród byci się należał zasiłek. to tak jak przedłużają umowę o prace do dnia porodu, wtedy ZUS podobno nie chce płacić.

ja poprzednim razem użerałam się z ZUS i moja księgowa w pracy. w końcu postawiłm na swoim, ale lepiej wysłac na piśmie do Zusu zapytanie, odeślą w ciągu misiąca i mieć wszystko na papierze.
zwłaszcza ze ja z samego Zusu od kilku pracowników maiałam sprzeczne informacje.

trzy miesiące byłam bez wypłaty, przez to że gamonie w Zusie i księgowa nie umieli zinterpretować poprawnie zapisów ustaw..
 
Zasiłek macierzyński przysługuje objętym ubezpieczeniem chorobowym:

pracownikom,
członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,
osobom wykonującym pracę nakładczą,
osobom wykonującym pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia oraz osobom z nimi współpracującym,
osobom prowadzącym pozarolniczą działalność oraz osobom z nimi współpracującym,
osobom wykonującym odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
duchownym.
 
A wiecie w jakiej kwocie jest dodatek z tytulu urodzenia dziecka? A jeżeli nie bedę dostawała zasiłku rodzinnego przed porodem (pomimo, że mam juz dziecko, ale dochód mamy "za duży" o te kilka złotych) to dostanę za urodzenie czy juz mi się nie należy?
 
po urodzeniu dzidzia składasz wniosek o rodzinny i o opcję za urodzenie dziecka i po miesiącu lub 1,5 dostajesz. standartowo to jest u mnie 500 zł, ale niektóre UM dodaja coś jeszcze od siebie. ale minimum 500zł
 
reklama
Do góry