reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

założenie firmy w ciąży

Beata93

Beatka
Dołączył(a)
11 Marzec 2013
Postów
112
Witam mam takie pytanie pewnie wiele osob slyszalo o otwieraniu firmy w ciazy i placeniu najwyzszej skladki czego skutkiem jest wysoki zasilek macierzynski. Chciałam żeby ktoś kto się na tym zna mi doradził. Niestety dostaje marne pieniadze z zusu ktore mi starczaja jedynie na wizyte u lekarza i witaminy, nie mowiac co bedzie po porodzie, u mnie pracuje tylko mąż i chciałam sprobować założyć firmę i opłacić tą najwyższą skladke (ok3300 zl ) aby dostać wyski zasiłek. TYlko chhyba trochę za późno się z tym obudziłam ponieważ rodzę 24 październia a z tego co wiem to musi być pełny miesiąc opłacanej skladki aby dostać zasiłek czy to prawda> ? PRoszę wyrozumiałe odpowiedzi a nie krytyki że chcę wyłudzić pieniądze, z góry dzięki :)
 
reklama
nie wystarczy miesiac przed porodem oplacic najwyzsza skladke, ale jednak rezygnuje z tego pomyslu bo nie chce ryzykowac , wiadomo koniec ciazy moge szybciej urodzic i moj macierzynski sie zmniejszy
 
Witam mam takie pytanie pewnie wiele osob slyszalo o otwieraniu firmy w ciazy i placeniu najwyzszej skladki czego skutkiem jest wysoki zasilek macierzynski. Chciałam żeby ktoś kto się na tym zna mi doradził. Niestety dostaje marne pieniadze z zusu ktore mi starczaja jedynie na wizyte u lekarza i witaminy, nie mowiac co bedzie po porodzie, u mnie pracuje tylko mąż i chciałam sprobować założyć firmę i opłacić tą najwyższą skladke (ok3300 zl ) aby dostać wyski zasiłek. TYlko chhyba trochę za późno się z tym obudziłam ponieważ rodzę 24 październia a z tego co wiem to musi być pełny miesiąc opłacanej skladki aby dostać zasiłek czy to prawda> ? PRoszę wyrozumiałe odpowiedzi a nie krytyki że chcę wyłudzić pieniądze, z góry dzięki :)

Co to znaczy, ze dostaje Pani pieniadze z ZUS? Jest Pani zatrudniona czy bezrobotna?

Co do zasady nie ma zakazu zakładania DG w ciąży. Niemniej ZUS kontroluje obecnie każdy przypadek firmy założonej w ciąży, szczególnie gdy firmę założono w ciąży zaawansowanej i opłacano wysokie składki. Kontrole takie przeprowadzane są pod katem wyłudzenia świadczenia.
Jaka to miałaby być firma? Jakie usługi i na jaką skalę miałaby swiadczyć?
 
No właśnie, podbijam temat.

Ja akurat planuję przejąć część działalności rodzinnej (obecnie do marca mam umowę o pracę, z pracodawcą jestem umówiona, że w marcu będę składac wypowiedzenie z określonych powodów a aktualnie przebywam na zwolnieniu lekarskim ze wzgl. na komplikacje - ciśnienie itd...).

Termin porodu mam na 6.06 (wg rozwoju ciąży 16.06)- po założeniu działalności planuję normalnie pracować, jako właściciel (będzie rozbiegało się o pracę powiedzmy papierkową, usługową), aż do rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego.

Czy faktycznie będzie wypadać tak, że powinnam zapłacić najwyższą składkę od podstawy w kwietniu, abym mogła rozpocząć macierzyński w maju?

Wyczytałam w internecie, że na macierzyński będę mogła przejść 2 tygodnie przed planowanym terminem porodu, znów inne źródło podaje, że 6 tygodni... i koniecznie trzeba płącić składkę najwyższą przez 3 miesiące.

Może jest wśród Was ktoś, kto jest na bieżąco z tymi informacjami?

Szukam w internecie - wszędzie przeczące sobie informacje... jedni piszą nie da się, inni, że się da... a ja się gubię :)

Podobnież jak większość z nas zapewne.
 
Również potrzebuję odpowiedzi na kilka pytan dotyczących tematu własnej działalności.Od lutego 2013 roku prowadzę dz. gosp.,opłacam tzw "mały zus",obecnie wypadłam z ubezp. chorobowego(opożnienie w opłaceniu składki w listopadzie). W styczniu nie zgłosiłam się do ubezpieczenia chorobowego na nowo.Jestem w szóstym miesiącu ciąży,termin na 10 maja.Czy, gdy od marca zgłoszę się do ubezp. chorobowego i opłacę wyższą składkę, wysokość zasiłku macierzyńskiego będzie naliczana od podstawy składki z marca i kwietnia+maj?Czy będzie on naliczany z 12 miesięcy,czy ewentualnie nie dostanę go wogóle?
 
Bardzo ciekawy temat, sama się nad tym zastanawiam ale na razie jeszcze muszę dopracować pomysł i trochę kasy odłożyć na te wszystkie składki, podatki itp
 
reklama
Jeśli ktoś się zastanawia jak skorzystać na ciąży prowadząc firmę to przepis jest banalny: założyć działalkę, potem ja zawiesić, odwiesić, płacić najwyższy ZUS, a potem iść na chorobowe. Dodam, że to wszystko jest legalne.
 
Do góry