reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy dla dziecka ? - Poradnik

Witam,
Mam prośbę, czy mógłby mi ktoś doradzić, który fotelik wybrać. Szukam fotelika w przedziale wagowym 9-18kg i podstawowym czynnikiem wpływającym na wybór ma być bezpieczeństwo. Waham się nad tymi fotelikami:

Romer Safefix Plus
Romer Safefix Plus TT
Romer Duo Plus
Romer King Plus
Recaro Young Sport Plus + baza Isofix

Będę bardzo wdzięczna za pomoc w znalezieniu bezpiecznego fotelika dla mojego Synka.

Witam - temat w tym wątku był wałkowany milion razy :-D

Wymieniła Pani fotele, z których każdy różni się zasadniczo sposobem montażu ( dodatkowo Recaro YS to 9-36 ) - wybór powinien opierać się o możliwości montażu jakie oferuje Pani samochód.

Jeżeli w aucie jest Isofix i TopTether - to Romer Safefix Plus TT
Jeżeli tylko Isofix - Romer Safefix Plus

Oczywiście pod warunkiem pełnej kompatybilności, którą na szczęście można sprawdzić w dokumentacji Romer.

Nie ma takiego fotela jak Recaro Young Sport Plus + baza Isofix.

Podejrzewam że miała Pani na myśli: Recaro Young Expert Plus + baza Isofix

Jeżeli chodzi o Duo Plusa też już o tym wiele razy pisałem - bez sensu jest kupowanie Duo Plusa gdyż to staruszek i nie posiada 3 punktu stabilizacji - słabe są również jego osłony boczne głowy ( zagłówek )

Tak samo Young Sport Plus + baza Isofix - bezsens z powodu braku 3 punktu stabilizacji.

Ostatni raz wypowiem się odnośnie King Plusa ( następnym razem będę krzyczał :tak: )
Romer King Plus to praktycznie ideał - jeżeli jest w pełni kompatybilny z autem to wprawny fachowiec zamontuje go tak, że fotel nawet nie drgnie...

pozdrawiam ;-)
 
reklama
Witam ponownie:-),tym razem mój mąż zglębił temat i zrodziły się w jego głowie pewne przemyślenia:-).W związku z tym prosimy ponownie o komentarz...

"Po przebrnięciu przez całe forum mam trzy typy fotelików 9-18 kg:

1) Romer King Plus
2) BeSafe iZi Comfort X3
3) Maxi Cosi Tobi

W naszej okolicy nie ma niestety takich modeli, więc wybralismy się do większego miasta na przymiarke. Udało nam się znaleźć sklep, gdzie był Romer i Maxi Cosi. Moim faworytem był Romer, gdyż, jak wszyscy piszą, jest więcej miejsca dla dziecka, ale po montażu w samochodzie okazało się , że fotelik jest niestabilny, ruszał się dołem i górą. Od góry pasa od strony napinacza pas można wyciągac do miejsca, gdzie jest blokada na foteliku. Po powrocie do domu stwierdziłem, że może coś źle zamocowałem, choć wg instrukcji z fotelika, ale może za słabo ( bo cały czas chodzi mi po głowie Romer i jest faworytem) Natomiast Maxi Cosi przy użyciu dużej siły jakoś da się zamontować i trzyma się mocno (choć nie wiem czy można tak na siłę montować fotelik) Na pomoc sprzedawcy nie mogłem liczyć gdyż nie miał bladego pojęcia w temacie fotelików, nie mówiąc już o jakiejś pomocy przy montażu.
Mam w związku z tym pytania :
- czy Romer po zamontowaniu może się ruszać, czy jednak ma to być montaż na sztywno i jakiekolwiek ruchy są wykluczone
- może jest gdzieś jakiś film instruktażowy jak montować i później ktoś rusza tym fotelikiem do przodu na boki, pasami auta, żeby można zobaczyć jak on ma przylegać i czy może mieć jakieś luzy, w necie są filmy ale tylko montaż a nikt później nie sprawdza już tego fotelika jak się trzyma.
- Jeśli jednak Romer nie będzie pasował pozostaną Maxi Cosi i BeSafe oba mają podobną konstrukcje wiec pewno będą ok. W związku z tym który by Pan polecał i ważne w którym jest więcej miejsca dla dziecka. Besafa nie widziałem na żywo a w necie sprawia lepsze wrażenie."
 
Pytań o ruchy fotelika po montażu, stuki, puki i inne niepokojące zjawiska było już wiele, nie tylko na tym forum. Niestety mało jest sprzedawców którzy są pomocni i przeszkoleni, tak samo jak mało jest rodziców którzy wiedzą czego chcą ;)
Poniżej zamieszczam link do mini filmiku. Jak widać fotel siedzi tak mocno że podczas szarpania ręką za skorupę lub podstawę rusza się (raczej ugina) jedynie tapicerka kanapy. Co do siły przy montażu Romera...Ja używam jej sporo. Faktycznie fotel stuka gdy ruszamy skorupą. Taka jest jego konstrukcja i taki jego urok. Podczas normalnego użytkowania żadne stuki nie mają miejsca... No chyba że dziecko puka się w czoło: "Tata jak jedziesz"
wink.gif
Fotel zamontowany w Focus MKI, środkowe siedzenie tylnej kanapy. Link do filmu Romer King Plus Film trochę "pływa" (komórka) ale chyba widać to o co chodziło. Pozdrawiam.
 
Wypowiem się na temat fotelika Romer Safefix Plus - który niedawno nabyłem po przeczytaniu wieeelu stron tego forum.

Wymagania:
1. uniwersalny, najbezpieczniejszy dostępny fotelik FF
2. na ISOFIX ale z możliwością zapięcia do dowolnego auta na pasy, lub ISOFIX bez TT (sam mam TT, jedna babcia ma TT i ISOFIX, druga tylko pasy, nie wiem jakie będzie drugie auto w rodzinie).
3. na starcie ma idealnie pasować do Passata B6 kombi, Golfa V

Wybór i opinia:
1. Romer Safefix Plus - ma ISOFIX, nogę stabilizującą zamiast TT (bardziej uniwersalne, nie ma problemów z długością pasa TT w żadnym aucie), ma możliwość wpięcia tylko na pasy (+ noga stabilizująca!!!)
2. Montaż: prosty, należy użyć siły aby docisnąć fotelik do tapicerki tak, aby jak najmocniej siedział "w kanapie". Po dobrym zaparciu się, i odpowiednim rozciągnięciu nogi stabilizującej fotel jest jak "PRZYBETONOWANY" do auta. Nie ma ruchu nawet o 5mm w żadną stronę! Tak więc im więcej siły użyjemy, tym lepszy będzie efekt stabilizacji.
3. Regulacja: wystarczająca dla mnie i malucha
4. Łatwość czyszczenia: tapicerkę da się prać, w razie czego mogę dokupić zapasową.

No i ta cena... udało się kupić za 1350 z wysyłką kurierem oficjalnym kanałem dystrybucyjnym. Biorąc pod uwagę ceny lekarstw, kosmetyków, pieluch, wózka, łóżeczka itp itd, nie uważam żeby zabezpieczenie ŻYCIA mojego dziecka było mniej warte. Śpię spokojnie, prowadzę auto równie spokojnie ;)
Jeśli stać Cię na samochód za min 10-20 tys. PLN (nie mówię już o droższych) do wożenia Twoich "4 liter", to nawet nie zastanawiaj się nad oszczędzaniem na swoim dziecku kilku stówek!!! No chyba że auto jest ważniejsze niż rodzina ;)
 
Dzień dobry,
mam pytanie. Z testów wynika mi, że kilka fotelików z przedziału 9-18 dostało po 4 punkty, ale były testowane z zapięciem Top-Tether. Bez niego tylu punktów by nie dostały. Czy są gdzieś testy, w których te same modele (np. Jane EXO) testowano z nogą podpierającą, a nie pasem? I druga rzecz: czy w Skodzie Octavii I jest możliwość montowania tego pasa? Bo są jakieś uchwyty na dnie, ale czy to to? Nie wie Pan, czy jest ten trzeci uchwyt w Oktavii?
Pozdrawiam
An
 
Jeżeli chodzi o punkty kotwiczenia pasa TT w Octavi, znajdziesz opis w instrukcji auta.
Instrukcję do Skody Octavi można pobrać ze strony Skoda Polska. Skoda Octavia - Skoda Auto Polska
Nie piszesz jaki to model i jaki rocznik, więc weź po uwagę że instrukcja może być do nowszego auta i nie odpowiadać wyposażeniu Twojego auta. W razie wątpliwości zwróć się do najbliższego dealera Skody. Co do Jane EXO, cięzko mi się wypowiadać nie będąc ekspertem. ADAC jedynie wspomina o możliwości montażu nogi. Jeśli nie znajdziesz informacji na ten temat może warto zwrócić się z tym pytaniem do dystrybutora Jane Jan� | www.jane.pl
 
Dzień dobry,
mam pytanie. Z testów wynika mi, że kilka fotelików z przedziału 9-18 dostało po 4 punkty, ale były testowane z zapięciem Top-Tether. Bez niego tylu punktów by nie dostały. Czy są gdzieś testy, w których te same modele (np. Jane EXO) testowano z nogą podpierającą, a nie pasem? I druga rzecz: czy w Skodzie Octavii I jest możliwość montowania tego pasa? Bo są jakieś uchwyty na dnie, ale czy to to? Nie wie Pan, czy jest ten trzeci uchwyt w Oktavii?
Pozdrawiam
An
Witam tu jest instrukcja do Octavii I po lifcie. Niestety jest w niej wzmianka jedynie o ISOFIX, natomiast nie ma mowy o TT. Jeśli w instrukcji nie ma mowy o możliwości wykorzystania zaczepu, który gdzieś jest, to absolutnie nie można uznawać, że to zaczep TT!!!!
Z tego co podejrzałem (około strony 95) to uchwyty znajdujące się w bagażniku są do przypinania siatki zabezpieczającej bagaże. Ale w żadnym miejscu nie pisze się że można ich użyć inaczej.

W np. moim Passacie uchwyty są podobne, ale jasno jest napisane w instrukcji że są to punkty mocowania TT do fotelików dziecięcych, które oprócz tego mogą być użyte do mocowania siatek bagażnikowych itp.

Należy zawsze przeczytać instrukcję do modelu, który Pan ma, a dokładnie do swojego typu auta (różnie jest w sedanach i kombi, inaczej jeszcze w hatchbackach). Znając życie instrukcja jest w schowku pasażera.
 
Witam!
Proszę o radę. Szukam fotelika w grupie 15-36kg. Początkowo byłam zdecydowana na Jane Indy Plus - ma Isofix, rególowana szerokośc oparcia i odchylane oparcie co mnie bardzo zachęciło. Jednak zaczęłam czytac i spotkałam się z negatywną opinią na temat bezpieczeństwa przy odchyleniu fotelika. Więc przyjrzałam się Cybex Free i Solution - tylko wersja i Isofixem może byc dla mnie za droga dlatego chciałam spyac co byłoby najlepsze:
Jane Indy, Cybex Free-fix czy Cybex Solution -fix?
oraz co w sytuacji jak Cybex z Isofixem nie wchodziłby w grę:
Jane Indy, Cybex Free czy Cybex Solution?

Zależy mi głównie na bezpieczeńswtie, w grę wchodzą podróże wakacyjne dlatego ważne żeby dziecko mogło się w nim w miarę wygodnie przespac. Zakładam jednocześnie, że ma to byc nasz ostatni fotelik, więc możliwośc dostosowania do wzrostu i wielkości dziecka też jest istotna.

Proszę o radę, bo im więcej czytam tym mniej wiem:) a niestety mieszkam daleko od większego miasta i nie wiem kiedy będe miec okazję do znalezienia takiego fotelika na żywo w sklepie.

Firmę Jane znam z doświadczenia (wózek i fotelik 0-13) i jestem bardzo zadowolona z jakości oraz rozwiązań funkcjonalnych.
 
Witam!
Proszę o radę. Szukam fotelika w grupie 15-36kg. Początkowo byłam zdecydowana na Jane Indy Plus - ma Isofix, rególowana szerokośc oparcia i odchylane oparcie co mnie bardzo zachęciło. Jednak zaczęłam czytac i spotkałam się z negatywną opinią na temat bezpieczeństwa przy odchyleniu fotelika. Więc przyjrzałam się Cybex Free i Solution - tylko wersja i Isofixem może byc dla mnie za droga dlatego chciałam spyac co byłoby najlepsze:
Jane Indy, Cybex Free-fix czy Cybex Solution -fix?
oraz co w sytuacji jak Cybex z Isofixem nie wchodziłby w grę:
Jane Indy, Cybex Free czy Cybex Solution?

Najlepszy będzie fotelik który pasuje do Twojego auta, do którego pasuje dziecko i ma dobre noty w niezależnych testach zderzeniowych. Podpowiem: Jane dostateczny (3*), obydwa cybexy dobry (4*) w teście ADAC. Widzę że bierzesz pod uwagę foteliki z isofix. Być może zaiteresuje Cię moja niedawna wypowiedź na tym forum.


Co do Sunshine, to mój blisko 6-cio letni siostrzeniec używa Sunshine Kids Monterey Booster. Fotelik zdobył ocenę "dobry" w teście ADAC (4*) w 2009 roku. Czasami montuję go w Focusie Mk I. Posiadana wersja tapicerki to "clasic". Ostatnio zauważyłem że lekko zaciąga się ta siateczka na oparciu fotela. W wersji "new" podobno nie ma tego problemu. Minusem może być też brak pozycji spoczynkowej, fotel można jedynie dostosować do kąta oparcia kanapy. Chociaż z praktyki wiem że 6-cio latek woli broić niż spać , a nawet jak zaśnie to zagłówek jest tak dobrze zrobiony że głowa nie lata i jest chroniona przez cały czas. Fotel stabilny pomimo "śliskiej" tapicerki w foce, nie przesuwa się (podgumowany spód). Możliwość montażu przy użyciu isofix (z tej opcji korzystam w clio). Tapicerka ze sztucznego zamszu, łatwa do utrzymania w czystości. Fotelik oprócz regulacji wysokości zagłówka, posiada regulację szerokości ochrony ramion. Korzystny stosunek jakość, cena, bezpieczeństwo. Polskim dystrybutorem jest Top market Sunshine Kids -strona główna

Link do prezentacji fotelika eng: "+p_strTitle+" na prezentacji wersja "clasic".

O Cybex-ie niech wypowie się ktoś inny;) Nigdy nie użytkowałem tego fotela.
 
reklama
Witam ponownie,
Mam pytanie do naszego specjalisty:-), mianowicie zdecydowaliśmy się na fotelik Maxi Cosi Tobi, mierzyliśmy go w aucie i wydaję mi się, że jest ok, po pociągnięciu za pasy w foteliku, fotelik ani nie drgnie, natomiast jak wezmę za oparcie i poruszę na boki to fotelik jest lekko ruchomy (w sensie można ruszyć troszkę na boki), mimo maksymalnego naciągu pasa, czy to jest normalne? Fotelik był mierzony do Skody Octavii 2FL 2009, a z tego co wyczytałam to chyba raczej w tym aucie z fotelikami problemów nie ma.
 
Do góry