reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zespół Niespokojnych Nóg (RLS)

akwamaryn

Zaangażowana w BB
Dołączył(a)
21 Grudzień 2006
Postów
109
Jestem ciekawa, czy któraś z Was tego doświadczyła...bo u mnie ujawniło się to w czasie ciąży i miałam nadzieję, że to po urodzeniu zniknie, ale gdzież tam...nadal mnie to nawiedza w nocy, przez co w ciągu dnia chodzę nieprzytomna z braku snu. Wielu lekarzy myli ZNN ze skórczami albo z uciskiem płodu na nerw....ale jestem dawno po porodzie i nadal co jakiś czas mi się to przytrafia. Dla tych z was, które nie wiedzą o czym piszę, informuję, że ZNN to to schorzenie neurologiczne objawiające się przymusem poruszania nogami. Przymus ten wywołany jest uciążliwymi, często trudnymi do opisania dolegliwościami w nogach. Objawy te przypominają nieprzyjemne drętwienie, mrowienie, a czasem powodują nawet ból w nogach, chorzy opisują je jako "mrówki biegające pod skórą" czy „krew pieniąca się w żyłach". Te nieprzyjemne doznania pojawiają się najczęściej wieczorem i w nocy. Charakterystyczne dla tego schorzenia jest również to, że objawy częściowo lub całkowicie ustępują podczas aktywności fizycznej np. podczas poruszania nogami lub chodzenia.

Jeśli któraś z Was ma z tym doczynienia to napiszcie jak sobie radzicie???
 
reklama
Witam!!
Ja tez tak mam, jest to strasznie dokuczkiwe! Niemoge spac po nocy,mam tak to odkad zaszlam w ciaze.Myslalam ze jest to przypadlosc ciazowa i jak urodze to minie.Dowiedzialam sie ze pomagaja na to leki ale niewolno ich brac podczas ciazy,tez chcialabym wiedziec czy sa jakies sposoby nato,mi jedynie pomaga chodzenie ale niemoge przeciaz chodzic w srodku nocy!!
 
Czarnulka, podobno trzeba lykac zelazo i magnez, ale wpierw trzeba by zrobic jakies badania czy ma sie niedobory. Ja nie mam kiedy ich zrobic :(
Ogolnie nie spotkalam jeszcze lekarza, ktory by wiedzial co to ZNN i umial cos poradzic - to co sie naczytalam to ze stronek internetowych wyszukanych w google...
I mnie tez jedyne co pomaga to chodzenie w nocy....dzis spalam tylko 2 godziny :((( A teraz juz sie nie poloze, bo maluch wstaje punkt 7:00 i kladzie sie dopiero po 20:00, wiec caly dzionek maratonu przede mna :(
 
ja to miałam w ciaży. ale tylko na początku.
poźniej minęło i zostały tylko skurcze łydek.
współczuję, bo u mnie to pojawiało sie jak tylko kładłam się do łózka.
czytałam gdzieś ze magnez może pomóc. nie wiem ile w tym prawdy. łykałam co prawda, ale nie wiem czy to on zlikwidował to koszmarne uczucie.
 
no, ja tak mam ale niestety, nie radzę sobie z tym, najgorsze są moje daremne próby zaśnięcia- nogi sztywnieją,bolą i po 2minutach bezruchu czuję denerwujący "przymus" zmiany pozycji i tak do 3 w nocy, codziennie
 
Witam. Zadałam pytanie specjaliście fizjoterapeucie, pytam tez Was :-)
Czy jest jakiś sposób aby zmniejszyć dolegliwości związane z niespokojnymi nogami? Chyba mam to juz długo, wcześniej tylko wieczorem i w nocy co utrudniało spanie, teraz niestety męczy mnie to także w ciagu dnia. Czy to moze być skutkiem braku jakiejś witaminy? Zaznaczę ze jestem od 5 lat na urlopie wychowawczym, także nie jest to spowodowane np. długim staniem w ciagu dnia.
Jak wy sobie z tym radzicie??
 
natkaa przyczyny zespolu niespokojnych nog moga byc rozne. Moze byc to dziedziczne, czesto tez moze towarzyszyc innym schorzeniom np. uszkodzenie nerwow, korzeni nerwowych, zapalenie stawow, niewydolnosc nerek, niedobor wit B12. Dlatego niezbedna jest wizyta u lekarza i trafna diagnoza. Leczenie jest glownie farmakologiczne, sa leki ktore minimalizuja objawy ZNN. Oprocz tego pomoga takze: wzmozona aktywnosc fizyczna w ciagu dnia, unikanie kawy,alkoholu,nikotyny, w momencie wystapienia objawow polewanie nog zimna woda, chodzenie boso po zimnej powierzchni np kafelkach, prostowanie i zginanie nog, masaz nog.

Tu masz artykul, ktory zawiera duzo ciekawych informacji na ten temat Zespół niespokojnych nóg - Artykuły - ForumNeurologiczne.pl - portal wiedzy o neurologii
 
Ja mam trochę niespokojne nogi heh najbardziej stopy - ale na takie 'kręcenie się' stóp to chyba nic się nie da zrobić ale jeśli chodzi o np. nagłe poruszanie to spróbujcie magnezu :)
 
reklama
widzę że niezbyt aktywny wątek :-)
ja też mam coś w podobie ale objawy nie są męczące bo mam tak że jak robię się śpiąca to jak by mrówki, gilganie mam w nogach i nie przechodzi dopóki nie pójdę spać. Może u mnie to jest związane z minerałami bo mam ciągle anemię a przy anemi podobno są barki wit B12?
W ciąży mi się nie nasiliło, nawet tak jak myślę nie miałam może dlatego że systematycznie brałam wit?
 
Do góry