reklama
1. do 6. z 6
 1. #1
  Fan(ka) Avatar mrowka
  Zarejestrowany
  01-2005
  Postów
  1 127

  Domyślnie Jak czytac badania krwi naszych pociech

  dla zainteresowanych wklejam stronke
  WBC - krwinki białe, czyli leukocyty.

  Chronią organizm przed wrogami zewnętrznymi - bakteriami, wirusami, pierwotniakami. Dzielą się na trzy grupy - granulocyty, limfocyty i monocyty. Każda z nich walczy z innym rodzajem infekcji. U zdrowego niemowlęcia i małego dziecka liczba leukocytów może się wahać od 8 000 do 15 000 w mililitrze krwi. Wyższy poziom leukocytów wskazuje na stan zapalny w organizmie. Niższy może świadczyć o tym, że dziecko właśnie pzebyło jakąś, najczęściej wirusową, infekcję. Po kilku tygodniach poziom leukocytów powinien wrócić do normy, dlatego lekarz może zalecić powtórne badanie.

  RBC - krwinki czerwone, czyli erytrocyty.

  Są głównym składnikiem krwi, przenoszą tlen w organizmie. Powstają i dojrzewają w szpiku kostnym. Zawierają hemoglobinę, która nadaje im czerwoną barwę. U zdrowego niemowlęcia i małego dziecka powinno ich być od 3,5 do 5,4 mln/ml krwi. Niższy poziom erytrocytów świadczy o niedokrwistości. Wyższy może świadczyć o odwodnieniu. Jeśli maluch miał biegunkę, wymiotował i niewiele pił, jego krew gęstnieje - jest w niej więcej krwinek, a mniej osocza.

  Hgb lub Hb - hemoglobina.

  Jest nośnikiem tlenu. Wychwytuje go w płucach, a potem transportuje do wszystkich komórek organizmu. Jeśli jest jej za mało, do komórek dociera mniej tlenu, co może prowadzić do zaburzeń układu krążenia, oddychania i większej podatności na infekcje, braku apetytu i uczucia stałego zmęczenia. U zdrowego dziecka poziom hemoglobiny wynosi od 10 do 15 g/dl i w dużej mierze zależy od wieku (najniższy jest w 3.-4. miesiącu życia, gdyż szpik nie produkuje jeszcze odpowiedniej ilości erytrocytów, a kończą się zapasy z okresu płodowego). Jeśli poziom hemoglobiny spada poniżej normy, to dzieje się tak najczęściej z powodu niedoboru żelaza, czasem także witaminy B12 lub kwasu foliowego.

  Hct - hematokryt.

  Określa stosunek objętości krwinek czerwonych do objętości pełnej krwi. Najczęściej wyrażany jest w procentach. Norma dla niemowląt i małych dzieci wynosi 30-40%. Spadek poziomu hematokrytu może świadczyć o niedokrwistości, zaś podwyższony poziom - najczęściej o odwodnieniu.

  MCV - średnia objętość krwinki czerwonej.

  U zdrowego dziecka wynosi około 80 fl. Wartości niższe niż 70 fl są charakterystyczne dla niedoboru żelaza. Wyższe niż 100 fl mogą świadczyć o niedokrwistości wynikającej z niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego.

  MCH - średnia masa hemoglobiny w krwince.

  Norma to 24-30 g/dl.

  MCHC - średnie stężenie hemoglobiny w krwince.

  Parametry MCHC, MCH i MCV pomagają lekarzowi ustalić, czy niedokrwistość jest skutkiem niedoboru żelaza, kwasu foliowego czy witaminy B12, i rozpocząć leczenie.

  RDW - rozkład objętości krwinek czerwonych.

  Wyraża się go w procentach. Norma wynosi 11,5-14,5%. Podwyższone RDW przemawia za niedokrwistością z niedoboru żelaza.

  Plt - trombocyty, czyli płytki krwi.

  Są to najmniejsze komórki krwi reperujące uszkodzone naczynia - uszczelniają przerwaną ściankę i tworzą skrzep, który hamuje krwawienie. Inaczej każde skaleczenie mogłoby się skończyć śmiercią.

  Powinno ich być 150-300 tys./mm3 krwi. Najczęstszą przyczyną trombocytopenii, czyli niedoboru płytek i wynikającej stąd tak zwanej małopłytkowej skazy krwotocznej, są infekcje wirusowe, a przede wszystkim różyczka. Skaza małopłytkowa jest także częstym objawem białaczki.

  Ret - retikulocyty.

  Norma wynosi 1-13% (śr. 5%) powyżej 6. miesiąca życia. Niedojrzała postać krwinki czerwonej. Ich ilość pokazuje, z jaką szybkością szpik kostny produkuje nowe erytrocyty. Wysoki poziom retikulocytów wskazuje na szybkie odnawianie się krwinek czerwonych w szpiku, np. po krwotoku, w okresie leczenia niedokrwistości z niedoboru żelaza, w niedokrwistości hemolitycznej, czyli powstałej wskutek gwałtownego rozpadu krwinek czerwonych.

  Rozmaz krwi

  Jeśli lekarz nie potrafi ustalić, czy choroba dziecka ma podłoże wirusowe, czy bakteryjne, może zlecić zrobienie rozmazu krwi. Laborantka ocenia pod mikroskopem wygląd białych krwinek i ich liczbę. Wyniki podaje się w procentach.

  Granulocyty (Neut) - przeważają nad limfocytami przed 4. dniem życia i po 4 roku życia. Ich wysoki poziom świadczy zwykle o infekcji bakteryjnej, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu podwyższona liczba krwinek białych pałeczkowatych (Band powyżej 5%).

  Limfocyty (Lymph) - dominują nad granulocytami między 4. dniem a 4 rokiem życia. Podwyższenie ich liczby lub znaczna przewaga nad granulocytami świadczy zwykle o infekcji wirusowej.

  Eozynofile, krwinki kwasochłonne (Eo) - ich podwyższony poziom (powyżej 4-5) może świadczyć o alergii lub o zakażeniu pasożytniczym. Ich zupełny brak obserwuje się w niektórych ciężkich infekcjach bakteryjnych, a podwyższenie poziomu - w okresie rekonwalescencji.

  Limfocyty atypowe w rozmazie krwi obwodowej wraz z podwyższonym poziomem leukocytów świadczą z reguły o mononukleozie zakaźnej.

 2. reklama

 3. #2
  mama Maciaska i Meduzki! Avatar Mamuska
  Zarejestrowany
  10-2005
  Postów
  2 266

  Domyślnie Odp: Jak czytac badania krwi naszych pociech

  dzięki Mrowka długo tego szukałam!

 4. #3
  lipcowe mamy'05 Avatar kate332
  Zarejestrowany
  06-2005
  Postów
  3 133

  Domyślnie Odp: Jak czytac badania krwi naszych pociech

  świetny pomysł, własnie skorzystałam, dzieki 5. #4
  Początkująca(y)
  Zarejestrowany
  11-2007
  Postów
  1

  Domyślnie Odp: Jak czytac badania krwi naszych pociech

  Witam moze nie w tym dziale ale mam pytanie, odebrałam dziś wyniki córki ma 9 miesięcy (jest wcześniakiem). Niepokoi mnie LYM 69,8% i NEUT 23,0%. Co to może oznaczać bo jedno z nich jest za duże a jedno za małe. podwyższone ma również PLT 423. Co to moze onzaczać. POZDRAWIAM I CZEKAM NA ODPOWIEDZ PILNE!!!!!!!!!!!!

 6. #5
  Początkująca(y)
  Zarejestrowany
  12-2007
  Postów
  31

  Domyślnie Odp: Jak czytac badania krwi naszych pociech

  dzieki serdeczne morze kiedys się przyda

 7. #6
  nieuleczalna BBholiczka
  Avatar czechow
  Zarejestrowany
  08-2005
  Skąd
  Warszawa
  Postów
  7 128
  Wpisów do bloga
  120

  Domyślnie Odp: Jak czytac badania krwi naszych pociech

  Polecam tę stronę

  Laboratorium Centralne - normy

Podobne wątki

 1. USG naszych Pociech
  By Pola 30 in forum Galeria brzuszków
  Odpowiedzi: 196
  Ostatni post: 12-09-2015, 11:18
 2. usg naszych pociech
  By martula25 in forum Dzieci urodzone w lutym 2007
  Odpowiedzi: 327
  Ostatni post: 16-08-2007, 20:15
 3. Imiona naszych pociech!
  By Rusia in forum Dzieci urodzone w czerwcu 2006r.
  Odpowiedzi: 51
  Ostatni post: 3-03-2006, 19:31

Zasady pisania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  
Dołącz do nas