reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

witamina D

Aga1983

Fanka BB :)
Dołączył(a)
26 Maj 2007
Postów
338
Dziewczyny mam pytanie. Moja Karolinka skończyła już 6 tyg a nie dostaje jeszcze wit. D3 i nie była szczepiona. Wszystko to jest spowodowane przedłużającą się żóltaczką i nasza pediatra nie chciała dać na razie witaminki. Dała za to skierowanie do szpitala. Ze szpitala dostaliśmy już zgodę na szczepienie więc myślę że witaminkę też już dostanie[lekarka jest dopiero jutro] jednak ja się boję że to trochę póżno:-(Mała za to bierze kropelki Cebion i Hemofer. Czy któraś z Was też miała jakieś opóżnienie w przyjmowaniu witaminek i szczepionce?
 
reklama
U nas było wszystko w terminie i szczepienie i witamina d3 ale na pocieszenie powiem Ci, ze w UK w ogóle nie podaje się dzieciom witaminy d3:szok:, wiem bo mam tam rodzinę i specjalnie posyłałam im z Polski te witaminę dla dziecka.
Tak, ze nie martw się jeżeli twój dzidziuś dostanie ją troszkę później, nic się nie stanie :-)
 
Dzięki Agnieszka za pocieszenie:-) A ja teraz właśnie wystawiam małą do słoneczka bo wyczytałam na internecie że nawet minutka na słońcu dostarcza odpowiednią dawkę witaminki.Oczywiście nie daję jej na ostre słoneczko tylko na zadaszony balkonik;-)
 
Aga, nie przejmuj sie!! W taka pogode malutka ma wystarczajaco wit. D3 ze sloneczka. My tez mielismy opoznienei w szczepieniu z powodu zoltaczki. D# tez zaczelysmy przyjmowac o wiele pozniej i za kilka tyg okazalo sie, ze musimy ja odstawic bo mala ma za duzo wapnia w organizmie i do tej pory jej nie biezemy. Takze wszystko bedzie ok. Tak jak juz ktos pisal - w niektorych krajach w ogole nie podaje sie D3 bo moze ona wyrzadzic wiecej szkod niz pozytku (tak jak wlasnie w naszym przypadku by bylo gdyby lekarz nie zrobil odpowiednich badan, a wiekszosc lekarz w ogole nie bada wapnia u maluszkow tlyko w ciemno przepisuja D3)
 
Moja córeczka w ogóle nie dostaje witaminki D3, ponieważ mieszkamy w UK i tak jak dziewczyny piszą tutaj się nie podaje, a nie chcę na własną rękę dawać, bo nigdy nic nie wiadomo
Tak więc głowa do góry, nie ma się co martwić:-)
 
U mnie mimo podawania D3 i to dużej dawki - 3 krople - wystąpił niedobór i trzeba było leczyć (podawałam po 10 kropli 2x dziennie). Więc generalnie różnie bywa. Jak twoja kruszynka jest pod opieką pediatry, to na pewno nie przegapi objawów niedoboru - to się dopiero koło 4 m-ca diagnozuje. Też przy okazji kontrolnego USG stawów biodrowych po 3 m-cu (obecność jąder kostnienia). W niektórych krajach się nie podaje i dzieciom z reguły nie brakuje. U mnie mały bardzo szybko rósł i był trochę obciążony rodzinnie (krzywica u męża i jego rodzeństwa), więc pewnie dlatego miał z tym problem. Większość dzieci nie ma :-)
 
W lato można zapominać o D3- powinno się ją podawać jesienią i zimą, gdy brak słońca. Tak więc dobrze w necie wyczytałaś, a twojemu dziecku nic nie grozi. Ja D3 podaję, ale co jakiś dzień właśnie zapomnę i nie rozpaczam, bo mała na spacerach po kilka godzin dziennie jest więc słońca nałapie.
A czy wiecie że teraz podaje się w PL również witaminę K? Ja mam w domu, ale jest ona dużo bardziej kłopotliwa w podawaniu (2 x 5ml dziennie) więc rzadko ją Małej podtykam. W końcu jeszcze 3-4 miesiące temu nikomu jej nie przepisywano (to są nowe zalecenia) więc dlaczego miałaby tak nagle ucierpieć z jej niedoboru?
 
u nas tez przesuwalo sie szczepienie, bo najpierw mala w szpitalu pod kroplowa a potem nawrot choroby i leczenie tego swinstwa i jakos malej nic sie nie stalo ze nie zostala zaszczepiona w terminie. Teraz tez szczepienie bylo opoznione z powodu wycofania szczepionki przeciwko zoltaczce (w maju wycofali i dopiero w lipcu zadzwonili do mnie ze mala nie byla szczepiona), czyli teraz szczepienie bylo opoznione ok 5 miesiecy (ta dawke podaje sie na skraju 6 i 7 miesiaca zycia)...troche zamotalam...mam nadzieje ze zrozumiesz o co mi chodzi...

a co wit. d3 zdarza mi sie zapomniec o niej kilka,kilkanascie dni i malej nic nie jest...mala jest "nasloneczniana" i to wystarcza...

a jeszcze apropo wit.K to moja corka dostala ja po porodzie,czyli rok temu.
 
reklama
Do góry