reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

zaczerwienienie po szczepieniu

goniasobol

Fanka BB :)
Dołączył(a)
9 Grudzień 2009
Postów
396
Moja córcia miała wczoraj szczepionkę, dziś w miejscu ukłócia, na nóżce pojawiło się zaczerwienienie. Pielęgniarka kazała mi przemywać to wodą z sodą. A co wy robicie w takim przypadku? Czy można zrobić kompres i przyłożyć go np. na noc?
 
reklama
My robiliśmy okłady z łyżeczki sody na szklankę wody i przykładaliśmy na zaczerwienione miejsce w ciągu dnia. Ale wydaje mi się, że można i na noc-niby dlaczego nie?;-)
 
Proszę dla ścisłosci wszsytkei możliwe odczyny poszczepienne.

Załączniki do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2002 r. (poz. 2097)

Załącznik nr 1

KATEGORIE NIEPOŻĄDANYCH ODCZYNÓW POSZCZEPIENNYCH1

Kategorie niepożądanych odczynów poszczepiennych:

1) odczyny miejscowe, w tym:

a) odczyny miejscowe po szczepieniu BCG,

b) obrzęk,

c) powiększenie węzłów chłonnych,

d) ropień w miejscu wstrzyknięcia;

2) niepożądane odczyny poszczepienne ze strony ośrodkowego układu nerwowego (OUN):

a) encefalopatia,

b) drgawki gorączkowe,

c) drgawki niegorączkowe,

d) porażenne poliomyelitis wywołane wirusem szczepionkowym,

e) zapalenie mózgu,

f) zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,

g) zespół Guillain-Barre;

3) inne niepożądane odczyny poszczepienne:

a) bóle stawowe,

b) epizod hipotensyjno-hiporeaktywny,

c) gorączka powyżej 39°C,

d) małopłytkowość,

e) nieutulony ciągły płacz,

f) posocznica, w tym wstrząs septyczny,

g) reakcja anafilaktyczna,

h) reakcje alergiczne,

i) uogólnione zakażenie BCG,

j) wstrząs anafilaktyczny,

k) zapalenie jąder,

l) zapalenie ślinianek,

m) inne poważne odczyny występujące do 4 tygodni po szczepieniu.

1 Niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) stanowi każde zaburzenie stanu zdrowia, jakie występuje po szczepieniu. Jeśli nie podano inaczej i z wyjątkiem odczynów po szczepieniu BCG, za związane czasowo ze szczepieniem uznaje się zaburzenia stanu zdrowia, które wystąpiły w okresie 4 tygodni po podaniu szczepionki. Mogą one być wynikiem:

1) indywidualnej reakcji organizmu człowieka szczepionego na podanie szczepionki;

2) błędu wykonania szczepionki lub błędu podania szczepionki;

3) zjawisk od szczepienia niezależnych, a tylko przypadkowo pojawiających się po szczepieniu.



Załącznik nr 2

KRYTERIA ROZPOZNAWANIA NIEPOŻĄDANYCH ODCZYNÓW POSZCZEPIENNYCH

Kryteria rozpoznawania niepożądanych odczynów poszczepiennych:

1) odczyny miejscowe:

a) nadmierny odczyn miejscowy:

- obrzęk wykraczający poza najbliższy staw,

- obrzęk, zaczerwienienie i bolesność utrzymujące się dłużej niż 3 dni,

- odczyn miejscowy wymagający hospitalizacji dziecka,

b) odczyny miejscowe po szczepieniu BCG:

- poronny fenomen Kocha (wczesny odczyn poszczepienny pod postacią nacieczenia pojawiającego się już pomiędzy drugim a siódmym dniem po szczepieniu, a następnie owrzodzenia gojącego się od 2 do 4 miesięcy),

- pęcherzyk ropny o średnicy większej niż 10 mm u noworodków lub większej niż 20 mm u dzieci starszych,

- owrzodzenie o średnicy większej niż 10 mm u noworodków lub większej niż 20 mm u dzieci starszych,

- keloid,

c) powiększenie okolicznych węzłów chłonnych:

- powiększenie co najmniej jednego węzła (1,5 cm lub więcej),

- sącząca się przetoka nad węzłem (dotyczy głównie powikłań po BCG, w okresie 2-6 miesięcy po podaniu szczepionki),

d) ropień w miejscu wstrzyknięcia:

- bakteryjny (obecność ropy, objawy zapalenia, gorączka, dodatnie wyniki posiewu),

- jałowy (brak dowodów zakażenia bakteryjnego);

2) niepożądane odczyny ze strony ośrodkowego układu nerwowego (OUN):

a) encefalopatia:

wystąpienie co najmniej dwóch z podanych niżej trzech objawów w przeciągu 72 godzin po szczepieniu:

- drgawki,

- wyraźne zaburzenia stanu świadomości trwające dzień lub dłużej,

- wyraźna zmiana zachowania dziecka utrzymująca się dzień lub dłużej,

b) drgawki z wyraźnym rozgraniczeniem na gorączkowe i niegorączkowe,

c) poliomyelitis poszczepienne wywołane wirusem szczepionkowym (porażenie lub niedowład wiotki z objawami utrzymującymi się 60 lub więcej dni, który wystąpił u dziecka w okresie 4-30 dni po podaniu OPV lub 2-75 dni po kontakcie z osobą, która otrzymała tę szczepionkę. Do rozpoznania wymagane jest badanie wirusologiczne płynu mózgowo-rdzeniowego oraz stolca z wyizolowaniem szczepu szczepionkowego wirusa polio),

d) zapalenie mózgu (rozpoznane w oparciu o typowe objawy neurologiczne, pleocytozę w płynie mózgowo-rdzeniowym i/lub izolację wirusa z PMR),

e) zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (rozpoznane w oparciu o typowe objawy oraz badanie PMR, z wyraźnym rozgraniczeniem na bakteryjne i niebakteryjne. Przy podejrzeniu poszczepiennego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych po podaniu szczepionki żywej, wskazana jest próba izolacji wirusa szczepionkowego z PMR),

f) zespół Guillain-Barre (symetryczny niedowład o ostrym początku, gwałtownie postępujący, bez gorączki w momencie wystąpienia pierwszych objawów, z równoczesnymi zaburzeniami czucia, rozpoznawany na podstawie objawów klinicznych i badania płynu mózgowo-rdzeniowego. Zgłaszaniu podlegają wszystkie przypadki zespołu Guillain-Barre, które wystąpiły w przeciągu 4 tygodni po szczepieniu);

3) inne niepożądane odczyny poszczepienne:

a) reakcje alergiczne pod jedną z niżej wymienionych postaci, ujawniające się w okresie 24 godzin po podaniu szczepionki:

- zmiany skórne,

- obrzęk twarzy lub uogólniony,

- zmiany osłuchowe (świsty),

b) reakcja anafilaktyczna (ostra reakcja nadwrażliwości) - silnie zaznaczona reakcja w przeciągu pierwszych dwóch godzin po podaniu szczepionki, charakteryzująca się dusznością z powodu skurczu oskrzeli, obrzękiem krtani, obrzękiem Quinckego,

c) wstrząs anafilaktyczny - natychmiast po podaniu szczepionki,

d) gorączka 39°C lub wyższa (gorączka występuje zazwyczaj w przeciągu 48 godzin po podaniu szczepionek DTP lub DT, natomiast po szczepieniu przeciw odrze lub (śwince, odrze i różyczce) odczyn w postaci wzrostu temperatury występuje w drugim tygodniu po podaniu szczepionki (szczyt około 10 dnia),

e) epizod hipotensyjno-hiporeaktywny (jest to charakterystyczny stan po szczepieniu DTP, w którym niemowlę przez pewien okres czasu (10 minut do 36 godzin) ma obniżone ciśnienie tętnicze (stany hipotonii do zapaści naczyniowej włącznie), obniżone napięcie mięśniowe, nie przyjmuje posiłków i nie nawiązuje kontaktów z otoczeniem),

f) nieutulony ciągły płacz (utrzymujący się powyżej 3 godzin płacz lub krzyk o znacznym nasileniu i wysokim tonie, pojawiający się przeważnie 6-18 godzin po szczepieniu),

g) uogólnione zakażenie prątkiem BCG (m. in. zmiany w węzłach chłonnych innych regionów, zmiany kostne, meningitis BCG, zmiany w nerkach i innych narządach lub tkankach, występujące 1-24 miesięcy po szczepieniu, potwierdzone bakteriologicznie).
 
Ojejku!!! Ile jest negatywnych skutków szczepień!!! Nikt mnie nie informował, że dzieciatko może na takie poważne choróbstwa zachorować!!! Na szczęście córuni to zaczerwnienie i lekki obrzęk zniknął po 3 dniach :) Ale jeszcze raz Ci Kerna dziękuję!!! ;)
 
negatywnych skutków jest mnóstwo, tylko lekarze o nich nie mówią.....cóż " żądza pieniądza" robi swoje :-(

znalazłam też wypowiedź lekarza na temat szczepień - około 8 minutowa wypowiedź, dość ciekawa. Nie jest to lekarz związany z polskim koncernem farmaceutycznym więc myślę, ze wypowiedź jest obiektywna i nie wpływa na nią żądza pieniądza, wycieczki bądź nowego laptopa od koncernu farmaceutycznego za ilość zaszczepionych dzieci, jak na wielu naszych polskich pediatrów.


http://www.youtube.com/watch?v=bBZ1G...layer_embedded
 
lekarz ma obowiązek przedstawienia ulotki ze szczepionki rodzicom i poinformowania o wskazaniach do szczepień, przeciwskazaniach i skutkach ubocznych jak w przypadku każdego zabiegu medycznego czy też operacji...

w dodatku pediatrzy nie zgłaszają tych odczynów do sanepidu (przypadki znam z otoczenia) potem statystyki i lekarze kłamią bo tylko około 10% niepożądanych odczynów poszczepiennych jest zgłaszanych ....

nie mówią też o składzie szczepionek i o ich toksycznym działaniu na mózg dziecka, rtęć, aluminium, skwalen, formaldehyd (formalina używana w prosektoriach do konserwowania części ciała zmarłych)

gdyby każdy wiedział o NOP-ach i o składzie szczepionek, o ryzuku powikłań (nieuleczalnych!) to 1000 razy by się zastanowił czy szczepić swoje dziecko i na co szczepić a na co nie

o skuteczności szczepionek tez się nie mówi np grypa szczepienie zapewnia ok 3% zmniejszenie zachorowania na tą chorobę, gruźlica ok 9%, pneumokoków jest 91 odmian w tej chwili a szczepienia są tylko na 10 i powodują mutacje i powstawania kolejnych odmian pneumokoków....
 
 
Ostatnia edycja:
szkoda także, że rodzice sami bagatelizują temat szczepień - na jednym z wątków zaczęłam temat ponieważ niebawem będzie dotyczył zarówno mnie jak i mam z tego wątku, podałam kilka przykładów oraz nazwy szczepionek, podałam którymi nie warto szczepić za względu na dużą zawartość substancji szkodliwych a jakie można użyć w zastępstwie /to dla mam które koniecznie chcą szczepić zaraz po urodzeniu/ ale stwierdzono, że jestem "nakręcona" i że "zabiłam wątek" :szok: Widać z niektórymi mamami można rozmawiać tylko o pierdołach typu "boli mnie kręgosłup, jestem zmęczona i ogólnie życie jest do d... albo kupiłam sobie to i to", poważniejsze tematy są negowane bądź ignorowane słowami typu "ja nawet nie czytam tych opowieści". SZOK! To jest dla mnie jawne ignorowanie życia i zdrowia własnego dziecka.
 
reklama
bo do niektórych to się gada/pisze jak do ściany - wolą nie wiedzieć tylko żeby potem nie było płaczu w razie Nopa i nie reagowania na jego wystąpienie bo przecież jak sie nie wie co to Nop to na co tu reagować a czasem trzeba natychmiast do szpitala z dzieckiem jechać... krzyk mózgowy która mama wie co to jest i co trzeba robić w takim wypadku, płacz dziecka to przecież normalne ale nieutulony kilku godzinny płacz tuż po szczepieniu (do 4tyg po szczepieniu) już nie jest normaly ale która mama skojarzy to z Nop-em jeślie nie ma bladego pojecia o istnieniu powikłań poszczepiennych....
 
Do góry