reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

jadłospis dla rocznego dziecka

Witam, co powinnam zmienić w jadłospisie mojego synka?

7rano- mleko 210ml

9:30- jajko na miękko lub kanapeczka z szynką lub jogurcik z kromką chlebka

11:00- kaszka mleczna wielozbożowa (drzemka ok. 2h)

14:30- obiadek jednodaniowy

17:30 - owoce

19:00 kaszka z mlekiem 240ml i sen do rana

Witam Panią. Należy pamiętać aby w diecie były 3 posiłki mleczne. Obiad powinien być dwudaniowy, najpierw zupkę np. z makaronem a potem za ok. 2h II danie. Zamiast kaszek dla niemowląt może Pani już zacząć próbować podać np. owsiankę na mleku MM, co drugi dzień może też zjeść jajko na miękko lub jajecznicę z pół kromeczki chlebka z masłem, w taki dniu może Pani uzupełnić porcję mleka podają na podwieczorek zamiast samych owoców, np. koktajl owocowy, jogurt naturalny (dziecko może już jeść produkty mleczne) z kawałkami owoców, budyń.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Witam Pani Doktor,
Ja również chciałabym zapytać co Pani sądzi o żywieniu mojej rocznej coreczki.
7:00 - 180ml mleko
9:00 - kaszka owsiana z 120ml mleka
12:00 - deserek (banan + 1/4jablka lub maly sloiczek owockow z banankiem) + 100ml mleka
14:00 - zupka bez miesa, sama jej gotuje
16:10 obiadek danie glowne ok 250ml - kurczak/rybka, ziemniaczek/ryz/makaron, brokul, marchewka itp jada wszystkie warzywa
19:00 kolacja kanapka z twarozkiem/avocado lub jogurt naturalny/wiejski serek
19:45 180ml mleko modyfikowane
20:00 sen do rana
miedzyczasie pije wylacznie wode i zero przekasek. Ogolnie corka jest bardzo okragla, a w siatce centylowej wyszlo jej ze ma 87%, wiec troche sie martwie :( corka ma 74cm i wazy 10,5 kg
Bardzo prosze o Pani opinie.
Pozdrawiam
 
Witam,

Córka jest na 50 centylu masy ciała co oznacza że połowa jej rówieśników ma taką samą masę ciała, żywienie wygląda bardzo dobrze nie zauważyłam błędów.
Nie wiem czy w zupce znajduje się makaron, ryż lub kasza jeśli nie to można dodawać, owoce należy już podawać nie przetarte a przynajmniej starać się aby dziecko jadło owoce w kawałkach.
Proszę pamiętać aby 3-4 razy w tygodniu córka jadła jajko.
 
Dziekuje Pani doktor za szybko odpowiedz. Tak, w zupkach ktore gotuje dla corki znajduje sie kasza, makaron lub ryz. Owoce staramy sie jesc swieze pokrojona na male kawaleczki. Mamy tylko problem z jajkami, bo corka od 2 tyg nie chce ich jesc i to w zadnej postaci. Jajecznicy, na twardo pasty z jajek, nic nie zje. Mam nadzieje, ze wkrotce jej to minie bo wiem jak wazne sa jajka w diecie dziecka. Nie wiem, dlaczego lekarz wyliczyl, ze Maja jest na 87% siatki centylowej i troche zaczelam sie denerwowac. Z jakiej strony www Pani doktor korzysta wyliczajac siatki centylowe? Pozdrawiam
 
Ogolnie corka jest bardzo okragla, a w siatce centylowej wyszlo jej ze ma 87%, wiec troche sie martwie :( corka ma 74cm i wazy 10,5 kg
Wg siatek WHO to się zgadza. Moja córka jest o cały kanał wyżej niż w 'dzieciach warszawskich'. Tu siatka WHO http://www.bangla.pl/pliki/siatki-centylowe-who-dziewczynki.pdf
Nie panikuj z tymi jajkami :)
Edit: Wiedziała, że gdzieś czytałam, ale nie mogę znaleźć dokładnych wszystkich informacji w jednym miejscu ( i to po polsku). Wkleję to;
Z forum gazeta.pl wpis kaeiry, pozwolę sobie zacytować:
"Z tego co wiem, obecnie w Polsce większość lekarzy (i książeczek zdrowia) używa siatek opracowanych przez Zakład Rozwoju Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka (IMiD) w 1999 r. na podstawie populacji dzieci warszawskich.

(Dzieci te były przeciętnie nieco wyższe i tęższe niż dzieci w ogólnej polskiej populacji.)

Siatki polskie (i zresztą te podobne w innych krajach także) maja to do siebie, że sa robione na podstawie statystyk biorących pod uwagę wszystkie dzieci, również dzieci karmione sztucznie i mieszanie. Jak wiadomo, takich dzieci jest większość w populacji. A dzieci karmione sztucznie rozwijają (rosną) się trochę inaczej (jest tez wsród nich więcej dzieci z nadwagą).

Swiatowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyszła z założenia, że ponieważ to pierś jest (powinna być) normą, to do niej powinny "równać" inne dzieci, a nie odwrotnie (oczywiście trochę upraszczam).

--------------------------

Siatki WHO zostały ogłoszone w 2006, są zrobione na podstawie badań populacji z Brazylii, Ghany, Indiii, Norwegii, Omanu i USA.
Były one opracowane na podstawie dzieci matek zdrowych, przestrzegających zaleceń zdrowotnych (np. niepalących, szczepiących, karmiących piersią), nie żyjących w ubóstwie i korzystających z odpowiedniej opieki medycznej. Tak że nie jest to czysta statystyka, tylko jakby wzorzec.

Są one polecane dla dzieci ze wszystkich krajów, niezależnie od rasy, środowiska itp., przez między innymi Międzynarodowe Stowarzyszenie Pediatryczne (IPA) i Komitet ONZ ds Żywienia. Tu strona na temat tych standardów rozwojowych WHO (ang.)
www.who.int/childgrowth/standards/en/
Z tego co czytałam, istniejące oczywiście naturalnie różnice wagi i wzrostu wśród rożnych populacji po pierwsze ujawniają się głównie w wieku starszym, po drugie - są w siatkach WHO odpowiednio statystycznie przeliczone, tak że nie wpływa to na ich wiarygodność. "

 
Ostatnia edycja:
witam,co prawda moj babel ma juz poltora roku ale zastanawia mnie jedna rzecz.w ktorejs z odpowiedzi Pani ekspert napisala zeby zupke podawac ok 13 a ok 11 drugie sniadanko.czy to znacza ze jak my podajemy zupke po 11 a ok 14 drugie danie a dopiero miedzy 17 a 18 jakas paroweczka,jajeczniczka,jogurcik,owoce itp to jest zle??:-(
 
Witam serdecznie.
Proszę o komentarz do menu mojej córki, 11,5 miesiąca.
Karmienia piersią na noc i do drzemki w południe.

I posiłek ok.8 (warianty wymienne)
1.banan z musli (błonnik rozpuszczalny) z płatkami kukurydzianymi plus ew. kiwi
2. manna na wodzie z wkrojonymi suszonymi morelami i figami
3. pieczywo (mieszane) z oliwą lub masłem, mięso/wędlina, ser żółty, pomidor, ogórek, awokado.
4. omlet, pieczywo, pomidor, ogórek

ok.10 (pasta: żółtko pietruszka, oliwa) chyba, że był omlet na śniadanie, wtedy jabłko, mandarynka.

II posiłek ok 11 - 12
pierś, po której jest drzemka 1-2,5h.

III posiłek ok. 15-16
bez zup - dziecko samo się karmi. Kasze - gryczana, jaglana. Ryz lub makaron (mieszane). Mięso (wszystko poza podrobami) lub ryba. Warzywa - w sumie wszystkie poza papryką. Przy kaszach i ryżu - sosy np. pomidorowy, koperkowy, pietruszkowy żeby konsystencja umożliwiała samodzielne jedzenia rękami.

IV posiłek 18-19
któraś z pozycji I posiłku.

V posiłek 20-21
pierś

czasem jedna pobudka w nocy na pierś
Pije wodę na żądanie, częściej niż do każdego posiłku.

Już sama widzę, że warto manne na mleku zamiast na wodzie.

Córka je samodzielnie od około 7 miesiąca i nic nie miała nigdy przecierane (poza bananem czy jabłkiem do płatków). To co przede wszystkim mnie zastanawia to mleko (wapń). Jogurty naturalne (owocowych słodzonych nie chcę podawać) odrzuca, więc podobnie będzie z maślanką lub kefirem.

Będę wdzięczna za komentarz.
Pozdrawiam serdecznie,
Justyna
 
Witam serdecznie.

Bardzo proszę o radę na temat jadłospisu mojego syna.
Za kilka dni skończy rok. Cały czas biję się z myślami, czy ważniejsze jest, żeby miał urozmaiconą dietę, czy żeby wszystko było zdrowe i zaufanego źródła.
Jest alergikiem – uczulenie na białko, gluten, ostatnio miał wysypkę także po pomidorach.

Posiłki przygotowuję przede wszystkim na sprawdzonych produktach, tzn. mięso – od znajomego gospodarza (królik i schab, teraz czekam na kurczaka i indyka), warzywa i owoce tylko z własnej działki, w sklepie kupuję jedynie banany, sok jabłkowy Gerbera i deserek ze słoiczka. Nie używam gotowych kaszek, ponieważ uważam, że mają za dużo cukru.

Ok. 7-8 – 210 ml. Bebilon pepti 2 z kleikiem ryżowym/ kukurydzianym.
Ok. 11 – kasza jaglana z bananem i jabłkiem z dodatkiem sezonowych owoców (maliny, jeżyny)
Ok. 13-14 – obiad – jedno danie w postaci bardzo gęstej zupki (w konsystencji podobna do gęstych papek, jakie jadł kilka miesięcy temu, ale teraz oczywiście z większymi kawałkami) z mięsem lub jajkiem lub rybą, makaronem bezglutenowym lub kaszą jaglaną/ gryczaną.
Ok. 17 – podwieczorek - deser owocowy ze słoiczka z biszkoptami bezglutenowymi lub mieszanka z gotowanych warzyw (marchewka, burak) + np. ogórek kiszony pokrojonych w kosteczkę.
Ok. 20-21 – 210 ml Bebilon Pepti 2 z kleikiem ryżowym/ kukurydzianym lub zagęszczony gotowaną mąką gryczaną.

Do picia podaję wodę/woda z sokiem jabłkowym Gerbera/ woda z sokiem z czarnej porzeczki (własnej roboty z małą ilością cukru).

W międzyczasie do pogryzienia podaję tylko chrupki kukurydziane.

Czy jeżeli na drugie śniadanie syn dostanie jajecznicę, to mogę mu na obiad podać mięso? Do tej pory stosowałam zasadę tylko jednego typu białka (z mięsa, ryby lub jajka).

Z góry dziękuję za radę.

Pozdrawiam
Ania
 
reklama
Hej,a owoców świeżych dziecku nie dajesz? bo osobiście gardzę słoiczkami i raz dostałam próbke jabłek w słoiczku od HIPPa ale mój synek nawet tego nie chciał jeść i nie dziwię sie jemu wcale bo to sama chemia,nie oszukujmy się.Jesli szanujemy swoje dzieci nie dawajmy im "gotowców" tylko dlatego że to wygodne jest i nie trzeba sie trudzić żeby zetrzeć np.jabłko na tarce czy inny owoc podać ale ŚWIEŻY.
 
Do góry