reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

jadłospis dla rocznego dziecka

witam! jadłospis mojej rocznej córeczki wygląda tak: 8:00 śniadanie ( 2 kromki chleba, lub kromka z jajecznicą, lub z parówką, lub kasza manna z owocem) 10:00 drzemka 3 godzinki :D 13:00 przegryzka typu danonek, owoc, lub biszkopty czy chrupki.... 15:00 obiad - zawsze to co ugotuje dla reszty rodziny - nie robie osobnych obiadów. 17:00 lekka przegryzka jak wyzej... 19:00 kolacja jak śniadanie... mleka nie pije bo ma alergie....
 
reklama
Do wiolka21: Stanowczo odradzam podawania dzieciom parówkę, nawet tych reklamowanych specjalnie dla dzieci. Parówki to parówki i zawsze do ich produkcji wykorzystuje się najgorszą klasę mięsa i wyrobów mięsno podobnych. Inaczej parówka nie była by parówką. Przy wyborze deserków proszę zwrócić uwagę czy w składzie nie znajduje się skrobia modyfikowana czyli tzw GMO (patrz danonki). Czy córka ma alergię na białko mleka krowiego czy nietolerancję laktozy? Jeśli alergię istnieją specjalne modyfikowane mieszanki- hydrolizatory lub mieszanki elementarne. Ważne aby w diecie dziecka na diecie eliminacyjnej dostarczyć odpowiednią ilość wapnia i witaminy D. W wieku córki to 700mg wapnia z diety i 10-15 mikrogramów witaminy D (400-600UI). Może warto przedyskutować z pediatrą dodatkową suplementację w te składniki? I próbę prowokacyjną w kierunku alergii na białka mleka krowiego. Być może mogą Państwo już podawać mleko i nabiał. Pozdrawiam
 
Witam, cały czas martwie się, że źle karmie mojego rocznego synka. Proszę o komentarz jego jadłospisu:

6:00-7:00 około 120ml mleka moyfikowanego (więcej nie chce wypić)
8:00-9:00 śniadanie: chlebek (staropolski, orkiszowy) z masłem z: twarożkiem i kefirem lub jogurtem naturanym/ jajkiem na miękko/ klopsikiem z żurawiną (a la wędlina); lub kaszka kukurydziana/manna/płatki owsiane na mleku lub z jabłuszkiem/rodzynkami
12:00-13:00 II śniadanie jabłko i banan, czasem gruszka/mandarynka itd.
15:00-16:00 obiad: zupka jarzynowa ( marchew, ziemniak, pietruszka, seler i opcjonalnie: kalafior, brukselka, brokuł, cukinia, dynia) z żóltkiem, co 2 dzień z mięsem indyka/królika/kurczaka/cielęcym/ryba; rzadziej zwykły rosół; lub II danie: mięso (jw) z warzywami (jw)
18:00-19:00 kolacja: kaszka nestle lub bobovita mleczno-... owocowa lub jeśli nie było na śniadanie to kaszka manna/kukurydziana (bez owoców)
20:00- 21:00: około 120ml mleka modyfikowanego

W między czasie podjada biszkopty lub przeze mnie robione kruche/maślane ciasteczka, rzadziej owoce. Pije wodę, herbatki hipp lub rozcieńczony sok z wyciskarki z mixem warzyw i owoców, czasami rozcieńczony, zaparzony koper włoski.
Czasem zje naleśnika kosztem obiadu, rzadko ale jednak do zupy dodaje mu makaron.
Dostaje wit. D.

Pozdrawiam i dziękuje z góry za pomoc

Chciałam też zapytać czy kupne wędliny dla urozmaicenia śniadań to dobry pomysł. I to co mnie najbardziej martwi czy nie pije za mało mleka.
 
Do reinata: Jadłospis jest dobrze zaplanowany. Zwróciłabym uwagę na ilość mlecznych posiłków. Jeśli syn nie chce większej ilości mleka, proszę do zup oddawać jogurt naturalny lun śmietankę/śmietanę. Może warto pomyśoleć o deserze mlecznym np galaretce z kefiru z musem owocowym lub budyniu domowym z mąki ziemniaczanej z dodatkiem owoców :) Dodatkowo dietę można uzupełnić sardynkami, są bogate w wapń i można zrobić z nich pyszne pasty kanapkowe. Proszę dokładnie przeanalizować skład herbatki hipp, czy jest dosładzana? proszę sprawdzić. Zamiast biszkoptów polecam krążki ryżowe (te większe). Pozdrawiam.
 
Witam serdecznie! Pierwszy raz na forum:) do zaglądnięcia tutaj skłoniła mnie troska o synka. Ma skończony roczek i nie jestem pewna czy dobrze mu układam jadłospis. Wygląda on tak:
7:00 mleko modyfikowane 170ml
10:00 kaszka mleczno ryżowa 150ml
13:00 zupka jarzynowa
14:00 ziemniaczki z mięsem ( ewentualnie czasem jest jeden posiłek np zupka z mięskiem)
17:30 deserek- najczęsciej dwa jabłka z biszkoptem, lub banan+jabłko, czasem jajecznica z jednego jajka z bułeczką i połową pomidora
20:00 200ml mleka modyfikowanego.
Do picia miedzy posiłkami podaje wodę z dodatkiem domowego soku z owoców np 150 ml wody + dwie- trzy łyżki stołowe soku. Będę wdzięczna za każdą opinię. Pozdrawiam
 
Witam,jestem mama rocznego Kubusia. Chciałabym by ktoś mi doradził czy jadłospis syna jest ok.
Ok. 5 rano dziecko się budzi( nie zawsze) i dostaje piers
9 - kanapka z twarozkiem lub wedlina,lub jajecznica lub pieczywo i parowóz
12 kasza np Nestle lub bobovita 150 ml
15 obiad zupa warzywa gotowane z mięsem lub ryba, daje jedno danie gdyż wg mnie Kuba się najada, poza tym jak bym mu serwowala dwa dania to byłby jeszcze grubszy:-)
Ok 18 gotuje karze mannę z owocami lub płatki owsiane z owocami. Średnia porcja
O 20 mleko bebiko 210 ml + 2 łyżeczki kleiku ryżowego lub kukurydzianego.
Ok północy syn się budzi dostaje kolejna butle 150-180 ml
Kolejna pobudna ok 3 i wtedy juz Cyc.
Ciężko mi go odzwyczaic od piersi i od nocnego jedzenia
Nie chce wody Pic w nocy, a jak go przytułek to płacze i mnie odpycha, czyli chce jeść.
W ciągu dnia pije tylko wodę czasami delikatna zaparzona herbatka
Czasami wciągu dnia miedzy posiłkami zje biszkopta lub chrupka
Dziecko wazy 12 kg( może 12,5) nie jest gruby,pediatra tak stwierdził tylko nabity,mierzy ok 80 cm

Proszę specjalistę o rade jak mam karmić moje dziecko:-)
 
Do wiolka21: Stanowczo odradzam podawania dzieciom parówkę, nawet tych reklamowanych specjalnie dla dzieci. Parówki to parówki i zawsze do ich produkcji wykorzystuje się najgorszą klasę mięsa i wyrobów mięsno podobnych. Inaczej parówka nie była by parówką.

Popieram całkowicie ja trzymam się od parówek jak najdalej, oglądałam kiedyś program jak są robione to same odpadki i tłuszcz.
 
Witam, martwię się o prawidłowy jadłospis mojej 13-miesięcznej córki. Wygląda on obecnie następująco:

8:00 - 240ml mleka modyfikowanego (wypija ile chce, min 180ml)
10:30 - kaszka mleczno-ryżowa lub kukurydziana Bobovita, niekiedy zamiast kaszki 2-3 kanapki z pieczywa jasnego (chlebek lub angielka) z masełkiem i np. serkiem Bieluch lub serkiem wiejskim. Do picia woda zmieszana z sokiem Gerber (np. jabłkowy)
12:00 - spacer - czasem na spacerze podjada rogalika maślanego lub chałkę
13:00 - drzemka
15:30 - obiadek: jedno danie, gotuję sama na przemian z obiadkami ze słoiczków (najczęściej 3 dni gotuję a 1 dzień podaję słoiczek). Słoiczki wybieram z takich rodzajów mięś, których sama nie gotuję, np rybka, królik, wołowina. Sama gotuję: zupki jarzynowe (marchewka, pietruszka, seler, ziemniaczek, czasem wrzucam brokuł, kalafior, fasolka szparagowa). Gdy nie wrzucam ziemniaczka, dodaję do zupek ryż lub kaszę (jęczmienną lub jaglaną). Przyprawy: odrobina soli, koperek, natka. Drugie dania: najczęściej ziemniaki z mięsem: kurczak, indyk, czasem cielęcina + warzywo (np. brokuł, marchewka z groszkiem). Podaję też makaron, np ze szpinakiem.
16:00 - spacer
18:00 - deserek: słoiczek owocowy lub deserek w tubce (np. Hipp, Kubuś baby) typu jabłko/banan, jabłko/morela z kaszką ryżową). jako przekąska chrupki kukurydziane. Ze świeżych owoców daję jedynie banana.
19:00 - kolacja - jeśli rano była kaszka to na kolację kanapki z masłem i serkiem wiejskim lub serkiem Bieluch. gdy rano były kanapki to brak mi pomysłu na kolację (córka ma tylko 1 ząbek).
19:30 - kąpiel
20:00 - 240ml mleka modyfikowanego i sen

Godziny posiłków są zależne od czasu snu. Niekiedy nie podaję kolacji bo obiadek je np. o 17ej i staram się wtedy podać bardziej sycący deserek (np. owoce z twarożkiem). Nie mam pomysłów na śniadania i kolacje, gdyż córka nie ma ząbków i chyba nie poradziłaby sobie z pogryzieniem wędlinki.Obiady są jednodaniowe, na przemiennie ze słoiczkami, choć staram się podawać je jak najrzadziej. Nie wiem czy obiady nie są zbyt mało urozmaicone, najczęściej podaję gotowane mięso z kurczaka, inne rodzaje mięs nieco rzadziej. Zupki tylko jarzynowe, jarzynowa z kasza lub ryżem, pomidorowa, krupnik. Może mogłabym podać jakieś inne? Proszę o opinię.
 
reklama
Dzień dobry!

Proszę o pomoc przy karmieniu bliźniaków. Mają teraz 10mcy więc do rocznego dziecka już tuż tuż :) obecnie nasz schemat posiłków wygląda tak:
8 - kaszka zbożowa na mm do picia, 150-210ml
11 - jajecznica z 1 jajka/głowę co 2 dzień i po tym zupka ok 90ml lub obiadek jeśli nie było jajka (ryba co 3dni) ok 100ml
14 - mleko 220ml
17 - jogurt naturalny z owocem co 2 dzień lub owoce zmiksowane
19:30 kaszka zbożowa na gęsto (nie raz z owocami z podwieczorku) ok 260ml
2-4 - mleko 220ml

czy jest dobrze? czy nie za dużo mleka/nabiału?
 
Do góry