reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Menu 16-miesiecznego dziecka.

Prawidłowa podaż wapnia w diecie dziecka 1-3 letniego to 700mg na dobę. Proszę odczytać z etykiety kaszki ile wapnia znajduje się w kaszce i w jogurcie. W zależności od preparatu/firmy ilość ta może się znacząco różnić.
 
reklama
Zwracam się z ogromną prośbą do Eksperta w sprawie żywienia o sprawdzenie czy jadłospis mojej 16 miesięcznej córeczki jest odpowiedni???
Jeśli trzeba coś zmienić to bardzo proszę o poradę i z góry serdecznie dziękuję. Moja córeczka waży około12 kg.

6:30 – Pierś (pije około 7 minut cały czas połykając)
8:20 – śniadanie:
· Jajecznica na parze/jajko gotowane (co drugi dzień) + chlebek z masełkiem+ pomidor bez skórki
· lub parówka + chlebek/bułeczka z masełkiem +świeży ogórek
· lub serek wiejski wymieszany z pomidorem i ogórkiem (pokrojone w kostkę)
10:20 – (około) pierś (4 minuty) przed snem
13:00 – obiad
około 200 gram gęstej wielowarzywnej zupki z mięskiem (ziemniaczki/makaron/ryż,marchew, seler, pietruszka, groszek, brokuł, kalafior, pomidor, czasem burak,szpinak, kasza gryczana/jaglana/jęczmienna, mięsko z piersi indyka/kurczaka lub schab wp., oliwa z oliwek, przyprawy: majeranek,pieprz ziołowy, bazylia, koperek) Gotuję różne zupki. Jednorazowe gotowanie wystarcza na 3 dni, bo córka czasem mało zjada. Najczęściej dodaję i ziemniaczki, jak również jakąś kaszę (3 łyżeczki), 50 gram mięska (na 3-dniową zupkę), różne warzywa i zawsze 2 łyżeczki oliwy z oliwek do wystudzonej zupki. Aha, do zupki dodaję jeszcze posiekany ząbek czosnku lub kawałek cebuli.
15:00 – przekąska
Mleczna kanapka lub wafle ryżowe, lub serek Danonek , lub biszkopcik
17:30 – kolacja
Przeważnie owoce + około 80 ml kaszki mleczno-ryżowej na rzadko (więcej nie chce)(kaszki nie zje codziennie, bo nie lubi, raczej tak raz na tydzień)
A owoce to najczęściej banan, winogrona, kiwi
19:30 – pierś (7 minut)

W ciągu dnia popija wodę, bo za herbatkami nie przepada. Jeszcze 2 pytania: Czy pierś w jej wieku należy traktować jako posiłek, czy raczej picie?? Bo córeczka rano godzinę po spożyciu mleczka z piersi, krzyczy: am am. II pytanie: Jak długo podawać jej witaminę D ?? ( czytałam że do końca 3 roku, ale moja bratowa ma 2-letnią córeczkę i już nie podaje jej tej witaminy.
 
Ostatnia edycja:
Pani Jolanto,
Gratuluje karmienia piersią !. Po analizie przesłanych informacji zasugerowałabym kilka zmian:

1. Rezygnacja z parówki. Nawet te specjalnie "dedykowane" dla dzieci zawierają MON (rozdrobniona surowa masa mięsno-tłuszczowa)
2. Po obiedzie zamiast danonków, serków dla dzieci (...) polecam własne robione desery: domowy budyń, jogurt naturalny z poppingiem (np z amarantusa, prosa) z owocami, owoce suszone namoczone wcześniej w wodzie (morele, rodzynki), domowe ciasto np marchewkowe
3. Na kolacje zamiast gotowych dziecięcych kaszek (w których często pierwsze składniki to cukry: glukoza, sacharoza, dekstroza, syrop glukozowo0fruktozowy, a ilość owoców minimalna) domowa kasza jaglana, komosa ryżowa, manna (..) gotowana na wodzie z dodatkiem mleka, lub jogurtu naturalnego i owoców świeżych czy suszonych. Jeśli dziecko na śniadanie je pieczywo/bułkę to na kolację polecam zupkę mleczną, a jeśli zupę mleczną to kanapki/bułkę. Pisze Pani, że dziecko mało je zupki z obiadu. Zawsze może Pani spróbować podać ją ponownie na kolację (źródło cennych witamin i składników mineralnych z warzyw).

4. Proszę starać się przygotowywać kanapki z udziałem sezonowych warzyw. Odradzałabym w zimie podawanie pomidorów i ogórków. Proszę pomyśleć o warzywnych pastach kanapkowych z udziałem sezonowych warzyw lub mrożonych (te zawierają mniej środków ochrony roślin gdyż są zbierane w sezonie zbiorów). Np pasta brokułowa, pasta serowo-ogórkowa (ogórki kwaszone z zapraw).

5. Do diety oprócz sera twarogowego warto wprowadzić ser żółty.

Pozdrawiam serdecznie,
Anna Brończyk-Puzoń
 
Pani Aniu, dziękuję serdecznie za odpowiedz i cenne rady. Na pewno się dostosuję do Pani wskazówek :)
Mam jeszcze jedno pytanie. Jak długo powinnam karmić dziecko piersią. Planuję do ukończenia 2 lat córeczki. Niektórzy odradzają mi tak długie karmienie, mówią, że w mleku matki nie ma już cennych składników i karmienie to tylko zabawa dla dziecka i uzależnienie. Nie chcę słuchać ich rad, ale proszę napisać, co Pani o tym sądzi i jak jest naprawdę. Z góry dziękuję bardzo :)
 
Ostatnia edycja:
Drogie Mamy,
jestem mamuśką i studentką i robię badania na MAMACH. Proszę zróbcie dla mnie tą ankietkę.
Dziękuję !
https://docs.google.com/forms/d/1VM_6uuUmGyJk_y5b-wFZm_cpvpRAYNKVE03HSu3-dYE/viewform?embedded=true" width="760" height="500" frameborder="0" marginheight="0" marginwidth="0">Ładowanie...
 
Pani Jolanto, wyłączne karmienie piersią do 6 miesiąca życia. Po uzupełnieniu diety innymi produktami zaleca się karmienie do 1 roku życia i dłużej. Decyzja dot. czasu karmienia zależy od matki i dziecka. Niedawno w Polsce ruszyła kampania 1000 pierwszych dni życia, propagująca karmienia do 3 roku życia ! :) A dla osób, które Pani odradzają karmienie warto zwrócić się z zapytaniem jaki produkt lub mleko modyfikowane dostarczy Pani dziecku poniższe aktywne biologicznie związki takie jak: laktoferynę, lizozym, nabłonkowy czynnik wzrostu, cytokiny, mucyny ... i wielu innych :)
Odpowiedź: tylko mleko matki

Pozdrawiam serdecznie
 
Menu mojej córki:
8.00 150 ml mleka
10.00 jogurt naturalny z owocami
14.00 zupa z warzywami i miesem
17.00 150ml mleka
18.00 owoce
20.00 kasza manna z owocami
W międzyczasie podjada moje śniadanie i troszke mojego obiadu. Na spacerze zazwyczaj je biszkopty i inne przekąski.
Czy takie żywienie dziecka które ma 16 miesięcy jest prawidłowe?
Chciałabym podawac dwa Dania na obiad ale mysle ze moja corka nie zje obiadu z dwóch dań. Po prostu nie da rady, bo zupa sie najada. Jaka przerwę robicie miedzy pierwszym a drugim daniem? Pozdrawiam
 
reklama
Synek ma 16 miesięcy dostaje różnie na siandanko wcześniej dostawał zazwyczaj kaszkę na mleku modyfikowanym później coś przekąsił obiad że słoiczka ale od jakiegoś czasu wyszła nam alergia na jajko białko i żółtko banan trochę niby na mleko krowie wołowina wieprzowina. Za każdym razem idąc do sklepu i kupując mu jedzenie patrzę co kupić mu. Niewiem co już mu podawać.
 
Do góry