reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Posiłki 11-miesięcznego dziecka

ania_g21

Mamusia Olinusia:)
Dołączył(a)
4 Sierpień 2008
Postów
9 955
Miasto
Olsztyn
Witam.Oli skonczył 11 miesiecy.Piersc dostaje na kolacje i w nocy ale pomalu odstawiam go juz.Nie wiem co ile powinien jesc i w jakich ilościach.
 
reklama
W tym wieku dziecko powinno zjadać 5 posiłków dziennie w tym karmienie piersią, przerwy pomiędzy posiłkami nie powinny być krótsze niż 3 godziny (błędem jest karmienie dziecka co godzinę lub dwie).
Jeśli dziecko je w nocy mleko to na śniadanie można podać jajecznicę na maśle z 1 jaja + pół kromki chleba (lub więcej w zależności od apetytu), II śniadanie: jogurt naturalny mały kubeczek (lub ten posiłek wyeliminować, w zależności o której godzinie je w nocy), Obiad: Zupa jarzynowa z mięsem 220 ml (słoiczek) można zacząć wprowadzać obiady 2- daniowe (w zależności od apatytu dziecka) wtedy zupki jarzynowej wystarczy 150 ml + duszone mięsko kawałek 50 g (może być z odrobiną ziemniaków lub kaszy czy ryżu). Podwieczorek owoce 100g (słoiczek lub surowy)
Kolacja Mleko (modyfikowane lub pierś) lub mleko z kaszką manną jeśli nie było na śniadanie 250 ml
Jeśli wyeliminuje Pani karmienie nocne, to pierwszy posiłek powinien być mleczny (mleko + kaszka np. manna, płatki kukurydziane lub samo mleko) 250 ml.
Dziecko w tym wieku powinno wypijać ok 500 ml mleka.

Sama musi Pani określić ile jest karmień piersią i tak aby w sumie nie było więcej niż 5 posiłków dziennie.Warto pilnować mniej więcej stałych pór posiłków.Oczywiście podane wartości są szacunkowe, często weryfikowane apetytem dziecka.
 
a mam pytanie-bo też odzwyczajam od piersi 11 miesieczne dziecko, jak tyle mleka podac? zamiast soczku? moja zje kache na sniadanie choc i tak woli jajo ;) i kacha na kolacje -jest na cycu-ale boje sie że mleka za mało będzie, a sztuczne trzeba wywalac po tym jak zostanie nie wypite bo sie ponoc psuje
a jak wypije tyle mlek to dawac soki?

a pytanie do platków mam...już mozna?zainspirowało to mnie bo myslałam ze nie mozna dziecku dawac ...chyba poproszę o wiecej szczegółów...z innymi dodatkami i jedzonkiem...
 
Witam, pisząc 500 ml mleka miałam na myśli mleko i produkty mleczne, czyli jeśli dziecko nie je w nocy to sniadanie powinno być mleczne, mleko tez powinno znaleźć się na kolację. To Pani decyduje na który posiłek dostanie mleczko i w jakiej formie. Jeśli nie wypije na śniadanie 250 ml to podać mniej ale za to na II śniadanie lub podwieczorek podać jogurt, budyń. Mleko i/lub produkty mleczne powinny być nadal podstawą jadłospisu. Co do napojów to jeśli dziecko je owoce, to zamiast soków podać wodę mineralną lub herbatę owocową. Płatki można podawać jak najnardziej moga być kukurydziane (bez dodatków), gryczane, owsiane koniecznie nalezy wprowadzać je do diety, bo potem ciężko będzie malucha przekonać do ich jedzenia. Dziecko w tym wieku jak i później obejdzie się bez naszych "polskich" kanapek (chyba że lubi, to oczywiście podawać), węglowodany można wprowadzać w postaci makaronów, ryżu czy kasz.
 
Witam
mnie zainteresowało to co napisała Pani o jajecznicy.
Mianowicie "nasz" pediatra nie zaleca wprowadzania całego
jajka przed ukończeniem roku, podobnie zresztą jak masła.
Zamiast masła zaleca dodawanie oliwy z oliwek.
W związku z takimi rozbieżnymi opiniami czym się kierować?
Pozdrawiam
 
Masło dla tak małych dzieci jest wskazane ze względu na dużą zawartość witamin rozpuszczalnych w tłuszczach np. wit. A czy D. Wg AHA (American Heart Association) ograniczenia co do rodzaju tłuszczu wprowadza się po 3 roku życia jako prewencję chorób układu krążenia, w nowym schemacie żywieniowym już kilkumiesięczne dzieci dostają zupkę z masłem. Nie widzę konieczności u tak młodego organizmu wprowadzenia ograniczeń w tym zakresie, a tłuszcze nienasycone NNKT(niezbędne nienasycone) do których zachęca pediatra odnajdzie Pani również w rybach, razowym pieczywie, mleko modyfikowane dla dzieci jest również wzbogacane w te kwasy. Oliwę z oliwek czy oleje jak najbardziej można również używać, ale nie ma zaleceń do eliminowania masła.
Zgodnie z nowym schematem żywienia niemowląt całe jajko można zacząć podawać niemowlęciu w 11-12 miesiącu, a nie dopiero po pierwszych urodzinach. Schemat ten jest bezpieczny dla dzieci z alergią lub obciążonych ryzykiem alergii. Być może pediatra nie zna nowego schematu żywienia niemowląt? Zawsze może Pani o niego zapytać na wizycie.
 
Witam ! bardzo mnie ciekawi jakie płatki można podawać takiemu maluchowi a konkretnie chodzi mi o to jakiej firmy bo szczerze mówiąc nie widziałam nigdzie płatków dla dzieci kukurydzianych , gryczanych, owsianych . Ja swojemu synkowi zawsze na drugie śniadanko podaje kaszke ryżową-mleczną lub kaszke 8 zbóż , itp. A budyń czy taki już na mleku krowim chyba nie ? jogurty podaje swojemu 11 miesięcznemu dziecku ale takie specjalne dla niemowląt zastanawia mnie czy można już spróbować podać np. danonki lub coś w tym stylu. Pozdrawiam :)
 
Witam, produkty nie muszą mieć na opakowaniu napisane "dla dzieci," żeby można było je podawać dzieciom, pisząc płatki owsiane, kukurydziane czy gryczane miałam na myśli takie które znajdzie pani na półkach z "normalną" żywnością, a można je przygotować dziecku na mleku modyfikowanym, tak samo jak budyń.Płatki w mleczku napęcznieją i będą miały odpowiednią konsystencję dla malucha, owsianych może nie polubić od razu, ale to zależy od dziecka. Zamiast gotowych kaszek dla dzieci można też robić synkowi kaszkę manną na mleku modyfikowanym np. na kolację jest bardzo sycąca i tania.
Dziecku może Pani śmiało podawać jogurty naturalne takie jak dla dorosłych, jeśli teraz zacznie to Pani robić polubi ich smak, jeśli zacznie Pani od słodkich danonków to trudno będzie namówić go na jogurt naturalny. Jogurt naturalny można tez połączyć z deserkiem owocowym.
 
Witam

Mam pewien problem i nie wiem jak mam sobie poradzić.A więc tak moja córeczka właśnie weszła w 10miesiąc i chcę powoli ją odstawić od piersi,ponieważ ja strasznie schudłam ona też jest drobniutka i myślę,że do roczku zostanę przy piersi.Dzień Nasz wygląda następująco

rano do godz:9 dostaje pierś,
około 11-11:30 - kaszkę na mleku modyfikowanym tylko 100ml zje
około 14tej - 100ml mleka modyfikowanego Bebiko 2r z tego wypije 50-80ml
około 16tej- obiadek słoiczek zje cały
w miedzy czasie biszkopty,owoce w słoiczku chrupki kukurydziane
około 18tej-wypije 50ml mleka modyfikowanego Bebiko 2r
około 20:30 pije mleko modyfikowane smaczny sen około 100ml i pierś na popicie choć ostatnio nie ma chęci na mleko modyfikowane i samą pierś by piła.Po tym śpi i przebudza się po godzinie półtorej i chce znów popić ale to trwa około 2-3min i przez całą noc budzi się co 2-3h i pierś chce.Próbowałam w nocy ją odzwyczaić od piersi i podawać wode na popicieale córeczka odmawia.

Zaczęły wychodzić jej krostki na czole gdy wprowadziłam właśnie ten jadłospis myślę,że to od mleka tego modyfikowanego Bebiko 2r.Mała za bardzo nie ma apetytu na to mleko woli pierś ale muszę jej odmówić.Myślałam nad zmianą mleka na nan aktiv 3 bo inne sa strasznie drogie.Proszę o poradę czy dobrze wprowadziłam jadłospis małej i co mam zrobić,żeby więcej jadła zmienić mleko ?
 
reklama
Witam, nie do końca wiem o co chciała Pani zapytać, co do krostek na buzi to nie muszą być spowodowane mlekiem i raczej na pewno nie są, proszę nadal podawać Bebiko i obserwować czy wysypka się nasila? Jeśli się nasili to zmienić mleko. Można też próbować inne rodzaje mlek ponieważ każde ma specyficzny smak i może dziecku akurat inny rodzaj mleka bardziej zasmakuje. Jeśli jedyny powód dla którego chce Pani odstawić dziecko od piersi jest Pani waga, to myślę że należy po prostu zwiększyć kaloryczność swojej diety adekwatnie do wydatku energetycznego czyli ok. 500 Kcal, tak żeby zapobiegnąć chudnięciu i karmić aż dziecko samo zrezygnuje z piersi, karmienie piersią jak pewnie doskonale Pani wie ma olbrzymie korzyści nie tylko dla dziecka ale i dla mamy. Co do jadłospisu to faktycznie mało mleczka modyfikowanego pije (ale z drugiej strony nie wiemy ile wypije z piersi) może lepiej na noc dać jej jeszcze raz kaszkę i ewentualnie dopoić piersią, kasza jest bardziej kaloryczna.
Czyli kaszka powinna być na śniadanie i na kolację w między czasie pierś lub mleko modyfikowane na II śniadanie i podwieczorek, pomiędzy posiłkami deserek owocowy,obiad standardowy.
Czy Pani się wydaje że dziecko mało je, czy np. nie przybiera na wadze lub schudło?
Czy gdy karmiła Pani tylko piersią (bez mleka modyfikowanego) dziecko budziło się często w nocy na karmienie?
 
Do góry