reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Posiłki 11-miesięcznego dziecka

Witam,chciałam przedstawić menu mojego 10 miesięcznego synka,wchodzimy właśnie w 11 miesiąc. A więc zaznaczę na początku że młody jest alergikiem,co trochę ma jakąś wysypkę,i tak na prawdę nie wiadomo od czego. Jesteśmy na Bebilonie Pepti2 .
Podejrzewam że ma alergię na gluten,chodz nie powiem łamiemy troszkę zalecenia pani doktor alergolog,bo czasem Kubuś się buntuje i jak widzi że jem kanapkę też chce i mu daje,z wieloma posiłkami też tak jest,np: z makaronem który mu bardzo smakuje.

Oto jego menu:
8:00- śniadanie to zazwyczaj,120-150 ml mleka Bebilon z płatkami kukurydzianymi,
albo 150-180 ml mleka z kaszką ryżową lub ryżowo-kukurydzianą smakową,
lub paróweczka cielęca albo dwie
lub kanapka z margaryną i pasztecikiem ze zwykłym chlebem;zdarzyło się ostatnio jak odmawiał mleka w każdej postaci,zjadł bardzo chętnie :-)
po tej sytuacji zakupiłam chleb bezglutenowy/niskobiałkowy + wędlinkę sojową, zjadł na śniadanie jedną kanapeczkę ale już nie tak chętnie

9:00-10:00 owoce ze słoiczka około 60-120 ml

11:00-12:00 przed spacerkiem 150-180 ml mleka + kaszka ryżowa smakowa z butli

14:30-16:00 słoiczek (190ml) rzadko mu się zdarza że zjadł cały,
ostatnio częściej gotuję mu zupkę, zje więcej i chętniej
zależnie od tego o której zje obiad,jeżeli wcześnie koło 14:30 to jeszcze koło 16-17 zje 150 ml mleka modyfikowanego+kaszka ryżowa z butelki

19:00 180-210 mleka modyfikowanego+kaszka ryżowa z butelki

W miedzy czasie je chrupki kukurydziane lub gryczane+ 200 ml herbatki dla dzieci.

Chciałam się dowiedzieć co powinien zawierać obiadek dla takiego maluszka,jeżeli jest alergikiem,z jakich składników go zrobić?

I czy dieta mojego maluszka jest odpowiednia? Z góry dziękuje za odpowiedz.
Pozdrawiam

Zapomniałam dodać że je jeszcze w nocy,jak do tej pory około 180 ml mleka z kaszką ryżową,ale od paru dni zmniejszam mu ta ilość mleka jak na razie jesteśmy na 120 ml. Czy powinnam wycofywać ten posiłek w nocy,zazwyczaj gdzieś koło 2-3 w nocy.

Jego waga to 8935 g,ważony dziś.I około 75 cm. Ostatnio mniej przybiera na wadze ale naszą pediatrę to nie zaniepokoiło,może dlatego że raczkuje i zaczyna chodzić,w sumie to już chodzi trzymając się za meble.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Witam
Moja córka ma skończone 10 miesięcy. Nasz rozkład posiłków wygląda następująco:
ok. 7 rano pierś
10 śniadanko - jajecznica na parze lub paróweczka, twarożek z herbatnikiem lub owocami, kanapek raczej nie bardzo lubi, ale szyneczkę zje
14 obiadek - słoiczek lub domowy
17 owocki, danonek
20 kolacja - kaszka itp., na "dopitkę" pierś
Czasem w nocy tez popije z piersi. Nie zależy mi na odstawieniu od piersi - chciałabym karmić co najmniej do roku.
Mam pytanie - co jeszcze mogłabym na śniadanie podawać? Jak często można dawać jajko (ile razy w tygodniu)? Czy krowie mleko może jej zaszkodzić? Czasami zje razem ze starszą siostrą kaszkę manną na mleku krowim, albo owsiankę, ale to nie co dzień. Dodam tylko, że to mleko "prosto od krowy" od gospodarza, pełnotłuste.
 
witam, mam wrażenie że moje dziecko je malutko, ale chyba najada się piersią w nocy, bo wstaje co 2-3godzinki, czyli je w nocy 2-3 razy. Nasz dzień wygląda tak jeśli chodzi o jedzenie:
rano ok.7.00 po przebudzeniu: mleko z piersi
9.30 po drzemce : kleik kukurydziany bądź ryżowy z musem owocowym ok.120-140ml.
12.00 po spacerze: 100-130ml zupy jarzynowej z mięsem, czasem z jajkiem
13.00 przed spaniem: mleko z piersi
czasem pije jeszcze raz ok.15.00
popołudniu je jakiś podwieczorek np. naleśniczki, jogurcik - niedużo ok.50-80g
wieczorem 18.00 kaszka ryżowa owocowa lub zbożowa - ok.100ml
przed spaniem ok.19.00 : mleko z piersi

niestety nasza mała za nic w świecie nie daje się przekonać do picia z butelki, w dzień pije trochę wody z kubeczka i nic pozatym :( jest bardzo pogodnym, żywym dzieckiem, wszyscy mówią że jest pulchniutka, ma teraz 11 miesięcy i waży ok.9kg.

chciałam zapytać czy taki "plan żywieniowy w ciągu dnia" jest odpowiedni? mam wrażenie że córka tak mało je, bo je za często, ale ona lubi jeść często a mało, bo potem już marudzi:(
 
Córka je wystarczająco, może Pani wprowadzić pewną modyfikacje a mianowicie: 2 dania obiadowe czyli zupę i II danie (może być słoiczkowe) zamiast jednej porcji produkty mlecznego czyli w Pani przypadku jogurtu lub jednego karmienia piersią ok. godz. 15.
 
Elwego: Jeśli córka nie ma dolegliwości po mleku (biegunki, bóli brzucha, wzdęć) to jej nie szkodzi, nie mniej lepiej żeby jadła częściej Pani mleko niż mleko krowie z oczywistych przyczyn.
Całe jajo jak również mleko krowie powinna Pani zacząć podawać od 12 m. ż. są to jednak zalecenia Pani wprowadziła wcześniej jeśli nie zaobserwowała Pani objawów alergii to można nadal podawać. W zasadzie zalecenia mówią, że dziecko nie powinno jeść więcej niż 1/2 jaja dziennie, co daje 3 jajka w tygodniu. Na śniadanie polecam różnego rodzaju kasze i płatki na mleku (może być modyfikowanym): jaglane, gryczane, owsiane.
Kanapki dzieci zaczynają najczęściej akceptować ok. 2 roku życia. Dobrze jednak aby córka do śniadania czy kolacji dostawała cząstki warzyw na talerzyku np. pomidora czy ogórka warto dbać o prawidłowe nawyki żywieniowe od najmłodszych lat.
 
Witam, Moja corka jest w grupie ryzyka alergii. Dlatego od 6 msc jest na mleku bebilon pepti, obecnie zaczela 11 miesiac zycia. Problemem jest z podawaniem jej pokarmow stalych, tzn. takich zawierajacych kawalki- wypluwa je lub zwraca. Konsystencja zupki musi byc gladka idealnie, nawet male drobiny jej przeszkadzaja. Kleiki z mlekiem je tylko przez smoczek i za nic nie chce lyzeczka, poza tym z jej podejsciem do jedzenia pokarmmow innych niz mleko podanie 250ml trwaloby wieki. Zastanawiam sie czy jej menu nie jest w zwiazku z tym monotonne. Dodam ze np po kaszce ze sliwka ma wielkie problemy z brzuszkiem i placze pol nocy, ma wrazliwy uklad pokarmowy od malego.
Jej menu:
8.30 bebilon pepti z kleikiem kukurydzianym 250ml (zjada cale)
12.00 sloiczek owocowy 130g (zwykle zjada caly)
14.30 bebilon z kleikiem ryzowym 250ml (zjada cale)
18.00 sloiczek miesno-warzywny( najczesciej krolik bo najbardziej lubi, lub indyk lub kurczak) 130g (czesto zjada zaledwie pol)
19.30 bebilon z kleikiem kukurydzianym.
Czasem udaje mi sie zastapic kleiki kaszka manna, ale problem jest z nia ze wzgledu na grudki ktore sie robia i blokuja smoczek oraz ze wzgledu na proporcje- nie chce gotowac mleka, bo straci wartosci odrzywcze, wiec gotuje na wodzie, mam problem wtedy z proporcjami bo dolewajac kasze do przygotowanego mleka robi sie 300ml, w dodtaku zadkiego plynu(jest malo sycacy).
Czym moge urozmaicic diete, czasem probuje dawac jablko lub banab ale wiecej rozmaze niz zje (ma tywlko dwa zabki na dole). Boje sie dac kaszke wieloziarnista ze wzgledu na bole brzuszka i czeste gazDo picia dostaje herbatke koperkowa, ale malo wypija max 50do 100ml dziennie. Bede wdzieczna za pomoc
pozdrawiam
 
Witam serdecznie!
Czytajac posty mam wrazenie,ze chyba przesadzam z iloscia karmien piersia...moj 10 miesiaczny synek odzywia sie wg schematu zywieniowego,czasem tylko zjada mniej obiadku i wtedy karmie go na raty.Wprowadzilam od jakiegos czasu mleko modyfikowane,dostaje ok 120ml 2x/dobe,raz w ciagu dnia(aby zastapic karmienie piersia,chce powoli go odstawic),a drugi raz na noc z dodatkiem np. kleiku ryzowego lub jeszcze kaszke,bo mam wrazenie,ze piersia sie nie najada.W nocy wstaje na piers i gdzies do 7 rano chce ja ok 5 razy,nie zasnie dopoki nie dostanie piersi.Chcialabym go oduczyc tego nocnego wstawania,ale nie da rady.Probowalam podawac mu herbatke lub wode z butelki,ale robi awanture:).Byc moze robie jakies bledy w zywieniu mojego syna,bardzo prosze o rade Pani ekspert,bede wdzieczna
 
aha zapomnialam dodac,ze synek dostaje piers ok 6 razy w ciagu dnia.Z tym wstawaniem w nocy to mam wrazenie,ze on nie tyle jest glodny,co wychodza mu zabki(ma juz 6)i moze chce possac piers,zeby sobie ulzyc dziaselkom,slyszalam,ze dzieciom to pomaga.
 
reklama
u nas jest tak:

zaraz po przebudzeniu około 7:30 pierś
8:30 kaszka/kleik na wodzie z dodatkiem owoców
10:30 pierś
13 obiad - duży słoiczek lub sama coś przygotuję (zawsze są warzywa i 3 razy w tygodniu mięso, raz ryba)
14:30 pierś
16 coś na podwieczorek- chrupy/ biszkopcik + owoc
17:45 kolacja - kaszka z owocami
19 pierś
23 pierś
w nocy czesem się budzi o 2 na "cyckanie" ale przeważnie do 5 rano wytrzyma

pomiędzy posiłkami Młody popija herbatę lub wodę czasem przegryzie jakąś chrupkę

powoli chcę Młodego przestawić na mleko sztuczne, niestety po kilku próbach z różnymi mlekami (bebiko, gerber) mały wymiotował lub miał biegunkę, tak samo jest po jogurtach i twarożkach, po jajku okropnie go wysypało

wybiorę się do pediatry aby poradziła co z tym sztucznym mlekiem, jakie wybrać...

no i się zastanawiam czy Młodego odstawić od piersi z dnia na dzień, czy najpierw wyeliminować "cyckanie" w dzień, czy w nocy..poradźcie coś może

i czy ten nasz żywieniowy schemat jest prawidłowy?
 
Do góry